Wszystko, co należy wiedzieć o trądziku cystowym w jednym wpisie

Trądzik cystowy nie jest tożsamy ze zmianami typowymi dla trądziku młodzieńczego. Ma zupełnie inne objawy, inny jest też sposób leczenia. Główna różnica jest taka, że w przypadku trądziku cystowego dochodzi do powstania niewielkich podskórnych wybrzuszeń, które są trudne do leczenia. Popularne zabiegi na trądzik mogą wywołać więcej szkód niż pożytku.

Trądzik cystowy jest źródłem stresu i frustracji. Na szczęście nigdy nie jest za późno, by rozpocząć skuteczne leczenie skóry.

Trądzik cystowy, czyli co?

Trądzik cystowy objawia się zmianami skórnymi umiejscowionymi głęboko pod jej powierzchnią. Zmiany te mogą być dość bolesne i wyraźnie wyczuwalne w trakcie ich dotykania.

U większości kobiet cysty występują w połączeniu z zaburzeniami hormonalnymi. Powstają zazwyczaj w obrębie żuchwy czy czoła w okolicy menstruacji (zwłaszcza przed miesiączką). Panowie cierpią na trądzik cystowy zazwyczaj w okresie dojrzewania.

Nie wyciskaj, nie majstruj

tradzikChoć zmiany podskórne mogą sprawiać, że trudno obok nich przejść obojętnie, to nie najlepszym sposobem jest walka z nimi poprzez ich wyciskanie. Cysty znajdują się pod skórą, ich usunięcie w ten sposób nie będzie proste, a dodatkowo prowadzi do nadkażeń skóry i rozsiewania zmian po całej twarzy.

Poza tym wyciskanie krost sprawia, że powstają rany a później strupy, które szczególnie trudno ukryć pod makijażem, niestety też dłużej się goją i pozostawiają po sobie trudne do usunięcia blizny.

Jak leczyć trądzik cystowy?

Trądzik cystowy należy leczyć u dermatologa. Lepiej nie ryzykować tak zwanej domowej terapii.

Można wspomóc się naturalnymi, bezpiecznymi metodami, na przykład okładaniem bolących miejsc lodem, czy zażywaniem Nonacne, tabletek skomponowanych w ten sposób, by leczyć zmiany zapalne i pomagać w przypadku braku wewnętrznej harmonii. Jednak metody te powinny wspomagać leczenie u lekarza, a nie je wykluczać.

Blizny po trądziku cystowym

Niestety przechodzenie trądziku cystowego jest szczególnie ryzykowne, jeśli uwzględni się pozostające po nim pamiątki – blizny, które są efektem zaburzeń powstających w skórze właściwej.

By zmniejszyć ryzyko powstawania trudnych do usuwania zmian, ogólna zasada jest taka – nigdy nie wyciskamy cyst. Robiąc tak, uszkadzamy strukturę skóry właściwej, tkanki podskórne rozciągają się, organizm produkuje komórki pigmentowe, w konsekwencji czego powstają blizny. Im ciemniejszą mamy skórę, tym są one bardziej widoczne.

Zadbajmy również o noszenie filtrów UV. Systematyczne używanie kremów, które chronią blizny w fazie „czerwonej”, pozwala zapobiegnąć odznaczeniu zmian na skórze. Dobrym sposobem na powstałe przebarwienia jest również sok z cytryny, który może wyrównać koloryt skóry i poprawić jej zewnętrzną kondycję.

Dieta a trądzik cystowy

Organizm to sieć naczyń połączonych. Jeden czynnik ma wpływ na drugi, a wszystkie budują nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego również dieta ma ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza skóra.

Jeśli mamy skłonność do powstawania podskórnych cyst, być może problemem jest nadmiar słodyczy i nabiału. Warto ograniczyć zatem ilość lodów, serów i mleka, by ułatwić organizmowi trawienie oraz uniknąć powstania zmian, w których kumulują się zbędne produkty przemiany materii. Na czarnej liście znajduje się również pszenica i produkty wysoko przetworzone, które u wielu osób odpowiadają za zmiany skórne.

Jak sprawdzić, czy dieta ma w Twoim przypadku znaczący wpływ na wygląd? Zrezygnuj przez dwa tygodnie z nabiału (lub maksymalnie go ogranicz), zmniejsz ilość białego pieczywa, makaronów i przekąsek na bazie pszenicy. Jeśli stan skóry w tym czasie się poprawi, będziesz mieć jednoznaczną odpowiedź.

Jak dbać o skórę z trądzikiem cystowym?

Skóra z trądzikiem cystowym powinna być szczególnie starannie oczyszczana. Jednak to nie wszystko. Trzeba ją również nawilżać oraz chronić przed nadmiernym wpływem promieni UV.

Warto systematycznie złuszczać martwy naskórek. Do tego celu dobrze użyć kwas glikolowy lub kwas salicylowy, substancje te, według licznych wyników badań, w sposób zdecydowany poprawiają kondycję skóry.

Wskazane jest również delikatne rozjaśnianie skóry kremami z witaminą C. Trzeba jednak nastawić się na systematyczne używanie preparatów aż do uzyskania oczekiwanego efektu, nie zadziałają one bowiem od razu.

254 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *