Wszystko, co chcesz wiedzieć o trądziku różowatym!

Trądzik różowaty (acne rosacea) często w początkowych stadiach mylony jest z klasycznym trądzikiem. Jednak bliższe zapoznanie się z tematem pozwala na jednoznaczną i prawidłową diagnozę.  To również pierwszy krok do rozpoczęcia odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz leczenia.

Czy to trądzik różowaty? Czym różni się od trądziku pospolitego?

Podstawowa różnica między trądzikiem różowatym a trądzikiem pospolitym polega na zachowaniu skóry z trądzikiem różowatym na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza – zimno i ciepło: w przypadku trądziku różowatego dochodzi do rozszerzenia naczynek, skóra staje się czerwona i podrażniona. Drugi ważny wyznacznik to swędzenie. Po trzecie przy trądziku różowatym dochodzi do zmian na skórze pod wpływem spożywanej żywności – na czerwonej liście są wino, pikantne posiłki, alkohol. Źle na kondycję skóry może działać również promieniowanie słoneczne i stres.

Po czym na pewno stwierdzisz, że to trądzik różowaty?

Jest jedna podstawowa cecha, która decyduje o tym, że mamy do czynienia z trądzikiem różowatym a nie pospolitym – są to rozszerzone naczynka krwionośne. W klasycznym trądziku nie ma takiego problemu.

Kiedy diagnozuje się trądzik różowaty?

tradzik rozowatyTrądzik różowaty pojawia się zazwyczaj u osób po 30-roku życia (bardzo rzadko jego objawy są widoczne u nastolatków i dzieci). Objawia się zaczerwieniami pojawiającymi się na skórze twarzy – szczególnie nosa, czoła i brody. W wielu sytuacjach dochodzi do wyraźnego zaznaczenia naczynek krwionośnych, które pękają i odznaczają się na skórze, czasami powstają również krostki. W nielicznych przypadkach trądzik różowaty ma również negatywny wpływ na wzrok, który staje się mniej wyraźny, bardziej zawodny, może dojść do podrażnień w obrębie oczu.

Czym grozi nieleczenie trądziku lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry?

Już zauważenie pierwszych objawów – pękających naczynek – wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. Nieprawidłowe działania mają bowiem przykre konsekwencje – sprawiają, że skóra nie wraca już do stanu wyjściowego, ale pozostaje czerwona już na stałe.

Dobre pielęgnowanie skóry z trądzikiem różowatym polega w dużej mierze na unikaniu drażniących składników, które mogłyby pogorszyć kondycję skóry – niewskazane są substancje zapachowe lub składniki, które usuwają martwy naskórek mają działanie peelingujące.

Poza tym bardzo ważne jest to, by stosować dobrą ochronę przeciwsłoneczną, kremy z filtrem o wartości minimum 30 SPF.

Jak leczy się trądzik różowaty?

Trądzik różowaty warto odpowiednio pielęgnować. Do codziennego wzmacniania skóry polecam Skinception, który przez lata doskonale sprawdza się u mojej cioci i jej córki (więcej pisałam o tym tutaj). Preparat ten świetnie sobie radzi ze zmniejszaniem zaczerwień, stanów zapalnych i nierówności.
Natomiast w ciężkich stadiach trądziku różowatego należy stosować miejscowe retinoidy oraz antybiotyki.

W leczeniu trądziku różowatego wskazane są również zabiegi laserowe, który dają świetne efekty w zakresie poprawy wyglądu skóry z aktywnymi zmianami. Przede wszystkim pozwalają usuwać widoczne naczynia krwionośne i zmniejszać pojawiające się na skórze zaczerwienienia. Używając lasera, trzeba być jednak ostrożnym. Należy wziąć pod uwagę czynniki, które mogą zmniejszać skuteczność tego typu zabiegów – znaczenie ma na przykład odcień skóry, obecność ewentualnych ran, podrażnień. Przed zabiegiem należy porozmawiać z lekarzem, który rozwinie ewentualne wątpliwości.

Trądzik różowaty można również w pewnym stopniu zamaskować, sięgając po dobre preparaty – podkład, korektor. Trzeba jednak wybierać kosmetyki o możliwie naturalnym składzie, które nie podrażniają skóry oraz nie pogłębią problemu. Kosmetyki powinny być lekkie, pozbawione substancji oleistych i zapychających. Poza tym każdego dnia należy usuwać makijaż, wykonując staranny demakijaż, co pozwoli uniknąć kolejnych podrażnień oraz uszkodzeń skóry.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *