Wpływ estrogenów na cellulit

Jednym z najistotniejszych mechanizmów wpływających na powstanie cellulitów są hormony, a zwłaszcza żeńskie hormony – estrogeny. Są to substancje należące do hormonów płciowych. Organizm produkuje je z cholesterolu za pośrednictwem przysadki mózgowej, w niewielkim stopniu również w łożysku, kościach i tkance tłuszczowej. Ich synteza ma miejsce w jajnikach, a ich obecność jest konieczna do przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych. Podstawowa rola estrogenów to nadzór nad kształtowaniem się narządów rozrodczych, wzrost piersi, regulacja cyklu miesiączkowego oraz kształtowanie się popędu seksualnego. W kontekście wpływu estrogenów na cellulit ważne jest to, że hormony te odpowiadają za gospodarkę lipidową organizmu.

Obecność estrogenów w nadmiarze prowadzi do rozszerzanie naczyń krwionośnych, zmniejszenia ich elastyczności oraz do tworzenia obrzęków. Większa średnica naczyń to również większa ich przepuszczalność, czyli mniejsza kontrola nad ich pracą.
Zmianie ulega wygląd warstwy łącznotkankowej skóry. Powiększające się komórki utrudniają krążenie, co z kolei powoduje trudności w dostarczaniu do nich tlenu oraz substancji odżywczych. Komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość i zaczynają magazynować substancje, które nie zostały z nich odprowadzone ze względu na zaburzone krążenie skóry. Tkanka łączna staje się niedostatecznie dotleniona, powstają coraz większe obszary niedokrwienia i przekrwienia, co szybko prowadzi do dość trudnych do wyleczenia zmian w obrębie skóry. Pod skórą nawet gołym okiem w pozycji stojącej i bez uciskania zauważalne są zwłóknienia i stwardnienia, które jeśli znajdują się w okolicy zakończeń nerwów, mogą być dotkliwe i bolesne w dotyku.

Zmiany mogą mieć różny stopień zaawansowania. Można go ocenić za pośrednictwem zwykłego badania – poprzez uciskanie zmienionych miejsc lub za pośrednictwem trochę bardziej skomplikowanego badania termograficznego skóry.
Powstawaniu cellulitu sprzyjają okresy, kiedy gospodarka hormonalna u kobiet podlega burzliwym zmianom – w okresie ciąży, przekwitania oraz na etapach sztucznego sterowania płodnością – mianowicie w okresie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *