Witaminy i minerały, których niedobór powoduje trądzik

Trądzik może dotyczyć każdego z nas. Dawno przestał być problemem nastolatków. Pojawia się u osób w różnym wieku, szczególnie u kobiet – z uwagi na częste zmiany hormonalne – w ciąży, w okresie menopauzy, czy w drugiej fazie cyklu, przez parę dni przed miesiączką. Gdyby tego było mało, trądzik nie oszczędza niemowlaków. Może wystąpić u mężczyzn – na twarzy, plecach, klatce piersiowej. Walka z nim niestety najczęściej jest długa i trudna.

Na szczęście jeśli zdecydujemy się na dobre metody, to możemy skutecznie usunąć zmiany trądzikowe i przywrócić skórze naturalną gładkość. To takie proste? Nie. Potrzeba cierpliwości i systematyczności. Co powinniśmy zrobić? Przede wszystkim przywrócić wewnętrzną harmonię, poprzez usunięcie niedoborów witaminowych, z którymi się najpewniej mierzymy, gdy na naszej skórze pojawiają się zmiany trądzikowe.

Trądzik pojawia się w okresach nierównowagi hormonalnej. Na skutek wahań – które mogą być wynikiem złej diety i niedoborów witamin oraz mikroelementów, stresu, przemęczenia – gruczoły łojowe produkują więcej łoju i pory skóry zatykają się, co sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu zmian trądzikowych.

Pryszcze mogą być płytkie i głębokie, duże i mniejsze. Mogą mieć formę zaskórników, cyst i guzków.

Witamina A na trądzik

Witamina A to jedna z najważniejszych witamin, których odpowiednia ilość dba o zachowanie gładkiej i pozbawionej niedoskonałości cery. Witamina A przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza ryzyko wystąpienia niedoskonałości poprzez zaktywizowanie skóry do wymiany martwych komórek na nowe. Jednak należy uważać z suplementacją witaminy A i nigdy nie przekraczać zalecanej dawki. Szczególnie czujne powinny być kobiety w ciąży.

Witaminę A, oprócz suplementów diety, można stosować zewnętrznie w postaci retonoidów, które nie tylko zwalczają trądzik, ale także pozwalają wygładzać skórę, poprzez działanie przeciwzmarszczkowe. Niestety stosowanie witaminy A zewnętrznie może osłabiać skórę, zwiększając jej wrażliwość na działanie promieni UV, w początkowym okresie aplikowania może powodować podrażnienia i łuszczenie skóry.

Witamina B3 na trądzik

Witamina B3, niacyna, nikotynamida może skutecznie usuwać trądzik. Jest to możliwe za sprawą jej działania przeciwzapalnego. Dodatkowy efekt to ograniczenie produkcji łoju, co zmniejsza problem z przetłuszczaniem skóry oraz z powstawaniem niedoskonałości.

Witamina C na trądzik

Witamina C kojarzona jest zazwyczaj z odpornością i z walką z infekcjami typowymi dla sezonu jesienno-zimowego. Okazuje się jednak, że oprócz wzmacniania ciała, ma także pozytywny wpływ na wygląd skóry. Wspomaga syntezę kolagenu, białka, którego ilość spada wraz z wiekiem i stanowi główną przyczynę powstawania zmarszczek.

Jednak działanie przeciwstarzeniowe nie jest jedynym pozytywnym wpływem na skórę, z jakim mamy do czynienia. Ostatnie wyniki badań wskazują, że witamina C ma także działanie przeciwzapalne, które wspomaga walkę z trądzikiem. Inne skuteczne działanie? Zahamowanie nadmiernej produkcji melaniny oraz walka ze szkodliwymi wolnymi rodnikami. Witamina C wspomaga odbudowę skóry trądzikowej, koi, pozwala usunąć szybko niedoskonałości. Dlatego jest stosowana w dobrych środkach na trądzik.

Cynk na trądzik

Cynk wykorzystuje się w terapii antytrądzikowej zarówno jako środek stosowany miejscowo, jak również składnik suplementów diety przyjmowanych doustnie.

Badania pokazały, że cynk może zmniejszyć nadprodukcję sebum oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Wystarczy naprawdę niewiele – 8 do 11 miligramów cynku na dobę.

Witamina E na trądzik

Badania pokazały, że osoby zmuszone do walki z trądzikiem mają niedobory witaminy E. Dlatego warto zwrócić uwagę na dietę i postarać się uzupełnić ewentualne niedobory.

Walka z trądzikiem nie jest łatwa, ale poprzez usuwanie niedoborów witamin i minerałów można znacząco poprawić stan skóry, przede wszystkim walcząc z nadmierną produkcją sebum. Po drugie można w ten sposób działać przeciwzapalnie i antybakteryjnie. I to jest najlepsza metoda, bo usuwa przyczyny problemów z cerą, a nie tylko tuszować skutki.

Co wybrać, by dostarczać skórze wszystkiego, co ona potrzebuje? Postaw na Nonacne – legendarne kapsułki – mające wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy wspomagające funkcjonowanie skóry trądzikowej.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *