Trądzik zaskórnikowy, czyli problem z grudkami

Któż nie ma zaskórników? Wydaje się, że jest to tak częsty problem, że właściwie dotyczy każdego. Prawda jest jednak taka, że zaskórniki nie są typowe dla wszystkich, przeciwnie są charakterystyczne dla trądziku młodzieńczego i stanowią jedną z jego form. I nie ma lepszego sposobu, by się ich pozbyć – jak je leczyć. Pozostawienie ich samych sobie nie jest najlepszym sposobem na zamknięcie tematu. Sprawia, że zmiany nie znikną, a ugruntują się na głębszych powierzchniach skóry i będzie dużo trudniej z nimi walczyć.

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki to nic innego jak zapchane ujścia gruczołów łojowych – poprzez gromadzenie się w nich łoju i brudu oraz przy współudziale bakterii. Możemy je zobaczyć gołym okiem poprzez skupiska małych czarnych punkcików, które niekiedy mogą zmienić się w grudki – czyli zmiany zapalne.

Najczęściej trądzik zaskórnikowy pojawia się w okresie dojrzewania i towarzyszy danej osobie co najmniej przez kilka lat.

Zaskórniki otwarte a zamknięte

Na skórze występują dwie kategorie zaskórników.

Trądzik zaskórnikowy

Pierwszą są zaskórniki otwarte, czyli te, w których ujścia gruczołów łojowych są otwarte i widać ich końcówkę – czyli czarny obszar na górze – kolor czarny zawdzięczany jest kontaktowi z powietrzem oraz tym, że zmiany znajdują się blisko ujścia.

Można również obserwować zaskórniki zamknięte, kiedy ujścia gruczołów łojowych nie są widoczne i w których przypadku pojawiają się stany zapalne – trudniejsze w leczeniu i usuwaniu.

Gdzie występują zaskórniki?

Zaskórniki najczęściej pojawiają się na twarzy w tak zwanej strefie T, czyli na nosie, czole i brodzie. Czasami również można je zobaczyć na dekolcie, plecach i ramionach.

Jak pozbyć się zaskórników?

Pozbycie się zaskórników to dla wielu osób priorytet, ważny punkt na drodze do zdrowej i pięknej skóry twarzy.

W jaki sposób można osiągnąć zadowalający efekt?

  • Zabiegi oczyszczające,
  • zabiegi złuszczające,
  • zabiegi kontrolujące pracę gruczołów łojowych,
  • parówki w połączeniu z zabiegami oczyszczania.

W oczyszczaniu zaskórników dobre efekty ma nadtlenek benzoilu, który jest chętnie stosowany przez młode osoby na całym świecie, jednak polecany jest szczególnie tam, gdzie na skórze pojawiają się również ropne zmiany. Niestety ta popularna metoda ma też wadę – przede wszystkim doprowadza do mocnego przesuszania się skóry.

Można wypróbować również inną substancję czynną – kwas azelainowy, który polecany jest przede wszystkim na przebarwienia potrądzikowe i do normalizacji procesów odnowy skóry.

Dobre efekty złuszczające mają kwasy AHA, BHA, LHA, i kwas mlekowy.

Poza tym liczy się również profilaktyka, czyli niestosowanie kosmetyków „zapychających”, które blokują ujścia mieszków i pogłębiają problem na skórze. Warto również ograniczyć dotykanie skóry w trakcie dnia. Niektórzy mają nawyk do ciągłego „majstrowania” przy twarzy. Niestety nie jest to korzystne i źle wpływa na urodę.

Profilaktyka to również odpowiedni czas na sen i regenerację, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zdrowe jedzenie i świadomość konsekwencji codziennych wyborów.

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *