Trądzik we włosach – też go masz? Wypróbuj te sposoby!

Co jak co, ale trądzik we włosach to zmiany, których się nie spodziewamy. Krosty na twarzy, na plecach, klatce piersiowej, a nawet ramionach występują często, jednak już zmiany we włosach mogą być wielkim zaskoczeniem i powodem do wstydu. Jak z nimi walczyć?

Trądzik we włosach – problem, który sam nie zniknie

Kłopot z trądzikiem we włosach polega na tym, że zmiany w tym miejscu są trudne w leczeniu. Istnieje przecież bariera – włosy, które skutecznie utrudniają nanoszenie wszelkich kremów, maści, leków. Wiąże się z tym również pewna zaleta – trądzik na skórze głowy jest mniej widoczny – przynajmniej do czasu, kiedy włosy są dłuższe i zasłaniają to, co kryje się na głowie. Jednak gdy zdecydujemy się obciąć włosy lub w przypadku mężczyzn – gdy zapadnie decyzja o maksymalnym ich skróceniu – problem staje się widoczny jak na dłoni. I może powodować wstyd, zażenowanie, próbę ukrycia go…

Przyczyny trądziku na głowie

Trądzik wywołany jest przez bakterie Propionibacterium acnes , które prowadzą do powstania stanu zapalnego (grudki na skórze stają się czerwone, nabrzmiałe i bolesne). Trądzik powstaje, gdy pory skóry są zatkane przez brud i kosmetyki. Najczęściej jego występowanie wiąże się z nadaaktywnością gruczołów łojowych.

Czynnikiem sprzyjającym jest również najczęściej dieta (zwłaszcza słodka dieta),  brak równowagi hormonalnej oraz stres. Trądzik ma również podłoże genetyczne. Sprzyjają mu zanieczyszczenia, gorące powietrze ze suszarki do włosów (a nawet sezon grzewczy) oraz wilgoć i przegrzewanie skóry głowy.

Czasami może być bolesny a nawet prowadzić do utraty włosów. W najtrudniejszych sytuacjach dochodzi do zapalenia mieszków włosowych. Najczęściej zmiany pojawiają się tuż przy linii włosów.

Sporadycznie czy na stałe?

O ile większość zmian na skórze głowy pojawia się sporadycznie i znika po maksymalnie tygodniu, to niestety zdarzają się sytuacje, że pozostają one na tym samym obszarze przez dłuższy czas. Wtedy pada pytanie – co z nimi zrobić, jak je usunąć, by nie ograniczać się, jeśli chodzi o rodzaj dobranego uczesania oraz nie musieć się wstydzić własnego wyglądu.

Czego unikać, gdy masz trądzik na głowie?

Jeśli pojawiają się krostki na głowie, warto pielęgnacji przyjrzeć się kosmetykom, których używamy do włosów. Często to właśnie ich skład jest powodem zmian – wszelkie sztuczne dodatki, konserwanty mogą jedynie podrażniać delikatną skórę głowy. Ponadto stosowanie preparatów oleistych lub tłustych również może mieć negatywny wpływ na kondycję naskórka.

Warto spróbować zrezygnować na jakiś czas z produktów do stylizacji, sprawdzając, czy stan skóry się poprawi. W pierwszej kolejności odstaw pianki, żele, spraye. Niektóre odżywki do włosów zawierają silnie odżywiające składniki, które mogą obciążać włosy i pogarszać kondycję skóry głowy. Są też preparaty zawierające emolienty, które w niektórych przypadkach będą działać niekorzystnie, zapychając pory oraz prowadząc do uszkodzeń skóry.

Przez kilka dni spróbuj używać delikatnego, naturalnego szamponu i odstaw odżywkę lub wybierz naturalne sposoby na odżywienie skóry głowy.

Niezależnie, jakich produktów używasz, dbaj o to, by każdorazowo po umyciu włosów, dokładnie je spłukać. Najlepiej ciepłą, ale nie gorącą wodą.

Jakie preparaty można stosować na skórę głowy?

Gdy trądzik pojawia się na głowie, można stosować właściwie wszystkie preparaty przystosowane do nakładania na twarz czy inne partie ciała. Wyjątkiem jest nadtlenek benzoilu, który ma tendencję do rozjaśniania włosów.

Na skórę głowy można stosować kwas salicylowy i cynk, który najczęściej świetnie oddziałuje na trądzik i poprawia kondycję skóry. Dobre efekty może przynieść również stosowanie szamponów przeciwłupieżowych z ketokonazolem lub cyklopiroksyną. Mój brat na skórę głowy używał Acnezine– krem, który nanoszony miejscowo przyspieszał gojenie się zmian takich, jak na zdjęciu poniżej.

SONY DSC

Poważniejsze zmiany przyjdzie nam leczyć tabletkami na trądzik, wspomagając kurację na przykład przy udziale Nonacne, tabletek, które mają świetne opinie. Można również udać się do dermatologa i otrzymać lek dostępny na receptę.

8 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *