Trądzik w strefie U – trądzik u dorosłych

Przyzwyczailiśmy się patrzeć na trądzik jak na zaburzenie skóry u nastolatków. Tymczasem niedoskonałości kojarzone ze strefą T mogą trwać mimo upływu lat i pojawiać się na innym obszarze – w tak zwanej strefie U – typowej dla osób dorosłych.

Trądzik ma co druga dorosła osoba

Jak pokazują statystyki, trądzik występuje coraz częściej u osób dorosłych. Już dawno przestał być problemem nastolatek.

Zmiany na skórze ma około 54% kobiet powyżej 25 roku życia. Najczęściej  pojawiają się one w formie zaskórników i małych krostek. Stan skóry pogarsza się w okolicy menstruacji, a jest dużo lepszy w środku cyklu.

Trądzik może nie mijać od okresu dojrzewania lub pojawiać się po raz kolejny w okolicy 25-30 urodzin już w nieco innym wydaniu.

Jak wygląda trądzik u dorosłej osoby?

skoraTrądzik u dorosłych zazwyczaj zmienia lokalizację. Z obszaru T, czyli nosa, brody i czoła zmienia przenosi się na boczny obszar twarzy, żuchwę oraz szyję – gdzie pojawiają się formy zapalne (krostki i cysty). U dorosłych osób często trądzik określa się jako niedoskonałości strefy U.

Poza tym typowe są zaskórniki i świecenie się skóry w strefie T, co wymusza częste złuszczanie skóry i mozolną walkę z nadprodukcją sebum.

Dlaczego trądzik pojawia się u dorosłych osób?

Istnieją różne hipotezy. Mówi się również, że jest kilka przyczyn, które nakładają się na siebie.

Przede wszystkim warto zauważyć, że trądzik u dorosłych to trądzik hormonalny, który powstaje zwłaszcza u młodych kobiet, które są narażone na zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym, na początku zażywania tabletek antykoncepcyjnych, podczas kończenia ich łykania, jak również w okresie ciąży, czy karmienia piersią.

Problemem mogą być również geny. Skłonność do trądziku się dziedziczy. Jeśli w naszej rodzinie, ktoś musiał stawić czoła poważnej odmianie niedoskonałości, to znacznie wzrasta ryzyko, że zmiany pojawią się również na skórze osoby spokrewnionej z osobą chorą.

Czasami przyczyna leży w nadreaktywnych, za bardzo wrażliwych gruczołach łojowych, które za bardzo reagują na działanie androgenów, hormonów odpowiedzialnych za nadprodukcję łoju, co zwiększa ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń i powstawania przykrych krost.

Jak leczyć trądzik w strefie U?

Trądziku u dorosłych nie leczymy kosmetykami dla nastolatków i produktami dedykowanej młodej skórze. Będą one nadmiernie ją wysuszać, co może przyspieszyć wystąpienie zmarszczek.

Druga ważna uwaga to taka, do której trudniej się zastosować. Przede wszystkim nie wyciskamy zmian, bo w ten sposób nie poprawiamy kondycji skóry, ale ryzykujemy, że niedoskonałości się rozniosą na innych obszarach.

Dlatego walczmy z chęcią wyciskania i terapiami „oczyszczającymi”, czyli codziennym maltretowaniem skóry przed lustrem powiększającym. Zamiast nich wybierzmy dobry środek do oczyszczania skóry.

Twarz należy myć dwa razy dziennie (raczej nie częściej), często zmieniać ręcznik lub używać ręczników papierowych. Warto rozważyć spłukiwanie skóry wodą przegotowaną.

Gdy twarz jest oczyszczona, następnie nanosimy na skórę żel lub krem, który uspokaja gruczoły łojowe, zapobiega rozrostowi bakterii, zmniejsza ilość sebum, działa przeciwzapalnie i uwzględnia potrzeby skóry w wieku średnim – tak działa przykładowo Trioxil, mający dobre rekomendacje i polecany jest przez wielu dermatologów.

Raz w tygodniu wykonujemy peeling skóry – można do tego celu użyć gotowych maseczek lub skorzystać z domowych peelingów do skóry trądzikowej. Ciekawie na skórze osób po 25-30 roku życia działa peeling enzymatyczny dostępny do użytku domowego (pisałam o nim tutaj).

Jeśli na skórze pojawiają się zmiany w formie cyst oraz dużych ropnych krost, często niezbędna staje się wizyta u dermatologa. To bardzo ważne, by nie dopuścić do powstania na skórze blizn, trudnych w usunięciu.

Zmiana stylu życia

Wielu dermatologów na trądzik w strefie U zaleca tabletki antykoncepcyjne. Jednak nie zawsze są one skuteczne. Czy znajdziemy dla nich alternatywę?

Niemal zawsze pomaga zmiana stylu życia, czyli zwrócenie uwagę na to, co jemy – pozytywnie na skórę zadziała zmniejszenie ilości cukru, słodyczy i tłuszczów nasyconych oraz zwiększenie warzyw, owoców i ilości wody. Wiele osób zauważa poprawę kondycji naskórka po wyeliminowaniu glutenu i nadmiaru nabiału – mleka i przetworów.

Poza tym warto również nauczyć się odpoczywać i nie rezygnować z chwil relaksu. Pozbawienie się możliwości wewnętrznej regeneracji sprawia, że skóra staje się szara, osłabiona i narażona na wystąpienie przykrych zmian.

Nauczenie się, jak walczyć ze stresem jest o tyle skuteczne, że pozwala uspokoić działanie gruczołów łojowych.

A Wy macie swoje sposoby na trądzik? Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych?

31 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *