Trądzik samolotowy, jak loty wpływają na stan skóry

Mało osób wie, że loty samolotem nie mają korzystnego wpływu na wygląd skóry. A to dość istotna informacja w rozpoczynającym się właśnie sezonie urlopowym. Już wkrótce będziemy bowiem podróżować i wielu z nas wybierze loty jako szybszą i wygodniejszą formę przemieszczania się niż jazda samochodem czy autokarem.

Często zdarza się tak, że osoby podróżujące, wybierając lot samolotem, z zaskoczeniem zauważają, że stan ich cery się pogorszył. Zamiast gładkiej skóry na wakacjach, widzą, że w kilka-kilkanaście godzin po zejściu z pokładu samolotu na twarzy pojawiły się nierówności, wypryski. Nawet osoby generalnie niemające problemów ze skórą obserwują poszerzone pory i mocno widoczne zaskórniki, a także problem z błyszczeniem skóry. Przypadek? Okazuje się, że nie.

trądzik samolotowy

Jak lot samolotem wpływa na wygląd skóry?

Stan skóry w trakcie lotu się pogarsza. Winne są hormony i specyficzne warunki panujące w samolocie, które szczególnie niekorzystnie wpływają na wygląd skóry osób wrażliwych.

Trądzik samolotowy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Najczęściej doświadczamy go po dłuższych lotach, kiedy dochodzi do zmian stref czasowych. Naturalny cykl zostaje zaburzony, skóra, która nocą się regeneruje zostaje pozbawiona tej możliwości. Skutkiem jest gorsze jej funkcjonowanie, zapychanie porów, powstanie zaskórników, aktywnych zapalnych zmian.

Problemem jest również suche, klimatyzowane, niezbyt czyste powietrze.

Jest coś jeszcze – stres związany z podróżą, którego doświadczamy w większym lub mniejszym stopniu, podróżując samolotem. Na skutek napięcia wydziela się kortyzol, który, jak wielokrotnie udowodniono ma niekorzystny wpływ na skórę.

Czy można temu zapobiec?

Czy jest sposób na to, by lot samolotem nie odcisnął się negatywnie na wyglądzie naszej skóry?

Można wspomóc funkcjonowanie cery na kilka sposobów. Przede wszystkim do samolotu warto nałożyć lekki makijaż, dodatkowo gdy odczuwamy nieprzyjemne ściąganie skóry, to znak, że na skutek klimatyzacji i specyficznego mikroklimatu cera się wysusza. Warto sięgnąć po nawilżane chusteczki i specjalny spray w postaci mgiełki.

Stres lotu można zminimalizować, czytając interesującą książkę. Warto również odprężyć się i spróbować zasnąć.

Gdy wylądujemy, dobrze dokładnie oczyścić skórę, wykonując peeling lub nakładając oczyszczającą maseczkę.

A Wy lubicie latać samolotem? Zaobserwowałyście u siebie zmiany na skórze po podróży samolotem? A może Wasza skóra wygląda gorzej, gdy przemieszczacie się z miejsca na miejsce? Macie już plany wakacyjne?

47 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *