To możesz zrobić, by starzeć się wolniej

Na starzenie się skóry ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim genetyka – mamy tendencję starzeć się podobnie do naszych rodziców (to dlatego często patrząc w lustro, widzimy swoją mamę/tatę).

Na genetykę nie mamy większego wpływu i starzenie naturalne po prostu postępuje. Jednak jest coś, co zależy od nas.

Na proces starzenia skóry mają wpływ czynniki środowiskowe, które w dużym stopniu zależą od naszych działań – przyzwyczajeń, wyborów, ale także zaniedbań i nieumiejętnych działań.

Ten drugi rodzaj starzenia się skóry – starzenie zewnątrzpochodne w dużym stopniu zależy od nas samych. W procesie tym ogromne znaczenie odgrywa nasze codzienne menu, w tym ilość spożywanego cukru.

starzeć się wolniej

Czy starzejesz się naturalnie?

Dobry dermatolog jest w stanie stwierdzić, czy proces starzenia przebiega u Ciebie naturalnie.

Osoba, która starzeje się zgodnie z zegarem biologicznym ma cienką, pomarszczoną skórę bez przebarwień. Jej skóra wygląda niczym bibułka. Jeśli skóra starzeje się z powodu czynników zewnętrznych, jest pokryta różnymi przebarwieniami, piegami, ma kolor ziemisty, ma wiele bruzd i nierówności.

Dlaczego powstają zmarszczki?

Skóra składa się z dwóch podstawowych warstw: na górze jest naskórek, a poniżej jest skóra właściwa. W skórze właściwej znajdują się struktury, które podtrzymują ją – kolagen i elastyna zanurzone w kwasie hialuronowym. Wszystkie te składowe sprawiają, że skóra jest napięta, sprężysta, gładka.

Promieniowanie UV

Starzenie się skóry przyspiesza promieniowanie UV. Szczególnie groźne jest promieniowanie UV emitowane na solarium, które przenikają do skóry właściwej i uszkadzają delikatne struktury w jej obrębie.

Zanieczyszczenie środowiska

Wszystkie dane jednoznacznie potwierdzają, że kobiety żyjące w zanieczyszczonym środowisku starzeją się szybciej. Kobiety żyjące w mieście mają więcej zmarszczek i przebarwień niż panie żyjące na wsi.

Palenie papierosów

Palenie papierosów również niekorzystnie wpływ na wygląd skóry. Już jeden-dwa papierosy dziennie znacznie przyspieszają starzenie się i wpływa na powstawanie zmarszczek.

Jedzenie a starzenie

W wielu niezależnych badaniach udowodniono, że dieta ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Spożywanie na przykład kolorowych owoców i warzyw bogatych w antyoksydanty może spowolnić proces starzenia się skóry.

Zbyt wysoki poziom cukru

Któż z nas nie lubi słodyczy? Zazwyczaj za nimi przepadamy i szybko wpadamy w wir uzależnienia od nich.

Niestety zbyt wysoki poziom cukru we krwi ma opłakane skutki. Prowadzi do tak zwanej glikacji, czyli procesu chemicznego, kiedy krążące we krwi cukry wiążą się z białkiem i tworzą związki znane jako AGE.

Glikacja zaczyna się między 30-40 rokiem życia a jej tempo gwałtownie rośnie wraz z wiekiem. Organizm wtedy zaczyna magazynować glikowany kolagen i elastynę i doprowadza w ten sposób do szybkiego starzenia się skóry.

AGE niestety nie tworzą się tylko na skutek spożycia cukru, ale również pod wpływem obróbki termicznej takiej, jak: smażenie, grillowanie, pieczenie z użyciem tłuszczu. Skutki wytwarzania AGE są daleko idące – pod ich wpływem dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej, zaburzone zostanie wchłanianie witamin i ważnych składników odżywczych.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *