Sposoby na elektryzujące się włosy

Elektryzujące się włosy są suche, lekkie, napuszone, nieprzyjemne w dotyku. Dlatego mało kto lubi tę „lwią grzywę” powstającą najczęściej po zdejmowaniu swetra, czapki czy podczas przebywania w suchych pomieszczeniach. Czy są sposoby, by włosy się tak nie elektryzowały?

Zimowy problem

Włosy najczęściej elektryzują się zimą. Mogą oczywiście „fruwać” cały rok, ale to właśnie gdy robi się zimno, obserwujemy ich „swobodę” i „nieokiełznane pląsy”.

Przyczyna?

Sposoby na elektryzujące się włosy

  • ogrzewanie pomieszczeń,
  • suche powietrze,
  • noszenie czapek i swetrów ze sztucznych materiałów,
  • czesanie włosów szczotkami z metalowymi ząbkami,
  • słabe nawilżenie włosów,
  • używanie źle dobranych szamponów i kosmetyków.

Jak zapobiegać elektryzowaniu się włosów?

Przede wszystkim należy zachować spokój. To, że włosy się elektryzują, to w gruncie rzeczy nic strasznego i nic niepokojącego. Wystarczą proste sposoby, by nasze fryzury poczuły się lepiej i podziękowały nam za to.

Po pierwsze warto zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza lub wybrać mniej wygodny, ale równie skuteczny sposób – rozwieszone pojemniczki na kaloryferach lub mokre ręczniki tuż obok źródła ciepła.

Włosy warto czesać szczotką z naturalnego włosia (np. szczeciny dzika) lub mieszaną – zawierającą ząbki metalowe i naturalne. Gdy włosy są mokre, używamy grzebienia z rozstawionymi ząbkami, na suche włosy – szczotkę.

Jaki grzebień wybrać? Najlepsze będą drewniane, z kości lub z rogu.

Warto przyjrzeć się kosmetykom stosowanym do mycia włosów. Najlepszy będzie nawilżający szampon oraz każdorazowo po umyciu włosów odżywka, a raz w tygodniu silniejszy preparat – maseczka. Na rynku są już gotowe linie kosmetyków do pielęgnacji włosów, które przeciwdziałają puszeniu się.

Można również wykonać samodzielnie maseczkę na elektryzujące się włosy. Wystarczy, że zmieszamy żółtko, z sokiem z jednej cytryny i odrobiną oliwy z oliwek. Po dziesięciu minutach należy zmyć maseczkę przy użyciu delikatnego szamponu.

Włosy, które się elektryzują należy myć tak często, jak tego potrzebują.  To ważne, bo nadmiar łoju uniemożliwia skórze prawidłowe oddychanie. Nie należy wierzyć w mity, że w ten sposób problem będzie głębszy. Wszystko zależy od tego, jak myjemy włosy (ciepła, ale nie gorąca woda), jakich kosmetyków używamy (delikatnych, najlepiej naturalnych) oraz co robimy potem (delikatnie zakładamy ręcznik na głowę, ale nie pocieramy kosmyków zbyt intensywnie).

Gdy suszymy włosy (choć najlepiej je pozostawać do samodzielnego wysuszenia), warto używać do tego celu suszarki z letnim strumieniem powietrza, gorący jest dużo gorszy, przede wszystkim dlatego, że wysusza włosy.

Z tego też powodu jeśli mamy problem z elektryzowaniem się włosów, lepiej unikać używania na co dzień prostownicy. W ostateczności można użyć urządzenia z funkcją jonizacji.

Czapki i odzież warto płukać w płynie do zmiękczania tkanin. Możesz stwierdzić, że lepiej będzie nie nosić czapki, ale to nie najlepszy wybór, bo brak okrycia głowy przy mrozie niestety niesie wiele przykrych konsekwencji. Pod wpływem chłodu naczynia krwionośne obkurczają się, przez co do głowy dociera mniej cennych składników odżywczych i włosy słabną.

Poza tym włosy wystawione na wpływ mrozu są słabsze i łatwiejsze do uszkodzenia. Wszystko z powodu tego, że w niskich temperaturach wydziela się mniej łoju, który ma działać ochronnie.

Szybkie sposoby na okiełznanie elektryzujących się włosów?

Chcesz szybko zapanować nad włosami? Najprostszy sposób to zwilżenie rąk w wodzie i przygładzenie nimi niesfornych kosmyków.

Można również spróbować sztuczki z pudrem mineralnym, który naniesiony na całą długość włosów lub końcówki, doda im objętości i świeżego wyglądu. Jak to zrobić? Nasyp odrobinę na dłonie, rozetrzyj i przenieść na kosmyki.

Z tak zwanych „innych metod” można sprawdzić, czy poszewka na poduszkę z jedwabiu rozwiąże problem.

Podobno ma poprawiać kondycję włosów. Co o tym sądzicie?

Jakie macie sposoby na elektryzujące się włosy?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *