Spironolakton to lek przeciwandrogenowy – prosty i skuteczny sposób na trądzik w Stanach. A u nas? Niemal nieznany

Spironolakton to popularny lek na trądzik hormonalny stosowany w Stanach Zjednoczonych zwłaszcza u dojrzałych kobiet po 25 roku życia. Ma świetne opinie i jest uznawany za dobrą alternatywę dla środków antykoncepcyjnych, w sytuacji, kiedy nie mogą być one zażywane. Pigułki hormonalne mają wiele skutków ubocznych – pojawiających się z różnym natężeniem. To kwestia bardzo indywidualna. Jednym z nich jest…trądzik. Tabletki hormonalne zapisywane na trądzik…mogą również go powodować. Warto o tym pamiętać.

Jest coś jeszcze. Spironolakton to też lepsze rozwiązanie w wielu sytuacjach niż stosowanie antybiotyków, których używanie u kobiet dojrzałych nie jest tak skuteczne jak u nastolatków.

beautiful-19075_1280Spironolakton ma też inne działanie. Zalecany jest powszechnie na zbyt wysokie ciśnienie krwi, poza tym oddziałuje moczopędnie, jest również skuteczny na wzdęcia i inne dolegliwości gastryczne. Dzięki niemu unikamy magazynowania wody w organizmie i tego efektów.

Trądzik hormonalny to problem wielu kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Pojawia się w tym samym okresie cyklu miesiączkowego, tuż przed menstruacją, przede wszystkim w formie niedoskonałości wzdłuż szczęki i na podbródku. Jest problemem zwłaszcza pań nadwrażliwych na działanie testosteronu, który w sprzyjających okolicznościach negatywnie wpływa na rozszerzanie gruczołów łojowych i ich zanieczyszczanie.

Czy lek ma działanie uboczne? Jak każdy, również i ten może powodować niepożądane efekty, jednak obserwuje się je średnio u 1/5 stosujących Spironolakton osób. Obecne są na początku zażywania środka.

Zazwyczaj jest to działanie moczopędne, które zmusza do częstego odwiedzania toalety. Poza tym Spironolakton zwiększa ilość potasu w organizmie, dlatego warto ograniczyć ilość bananów czy wody kokosowej oraz innych źródeł tego pierwiastka, by uniknąć przykrych konsekwencji nadmiaru tego składnika. Spironolakton może obniżać ciśnienie krwi. Dlatego jeśli masz niskie ciśnienie, uważaj na ten lek, bo jego stosowanie może być niebezpieczne.

Interesujące jest również to, jak szybko działa lek. Najczęściej potrzeba poczekać co najmniej miesiąc, a czasami nawet cztery miesiące, by lek zaczął działać.

I co Wy na to? Słyszałyście o  Spironolaktonie?

20 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *