Skóra tłusta – jak ją rozpoznać i jak pielęgnować?

Skóra tłusta jest problematyczna. Może stanowić wielkie wyzwanie i przynosić kłopoty na drodze jej pielęgnacji. Przeszkód jest sporo – nieestetyczny łojotok i tendencja do powstawania niedoskonałości różnego typu – zaczynając od zaskórników a kończąc na sporych zmianach ropnych, które trudno ukryć. Co robić, by ujarzmić skórę tłustą? Jakich błędów się wystrzegać? Oto krótki poradnik.

Skóra tłusta od dojrzewania…do dorosłości

Kiedyś sądzono, że skóra tłusta to domena tylko nastolatek. To tylko częściowo prawda. Skóra tłusta nie występuje u dzieci, nie zaobserwujemy jej wcześniej niż miej więcej około 12 roku życia, kiedy rozpoczyna się wzmożona aktywność gruczołów łojowych.

Jednak niestety skóra tłusta nie jest jedynie domeną nastolatek. Bardzo często borykają się z nią osoby dorosłe, także po trzydziestym roku życia. Skóra tłusta doprowadza do rozpaczy dorosłych, którzy muszą się z nią mierzyć i którzy uwierzyli, że z problemu się wyrasta. Dzisiaj doświadczenia tysięcy kobiet i mężczyzn wskazują, że to samo nie mija.

Skóra tłusta – dlaczego masz problemy z łojotokiem?

Tłusta i świecąca się skóra to efekt produkcji męskich hormonów androgenowych. Niech nazwa Was nie zmyli. Hormony te są obecne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Nie chodzi wcale o zaburzoną równowagę hormonalną, ale o skłonność genetyczną prowadzącą do wysokiej aktywności enzymu zamieniającego mało aktywne hormony w te o silniejszym działaniu. Enzym ten aktywizuje się w skórze i tam prowadzi do masy problemów. Podczas ogólnych badań hormonów tym samym „nie widać” problemu, bo układ hormonalny pracuje prawidłowo, a winny jest enzym, którego nadaktywność ciężko wykryć.

Keep your skin pure

Czy masz skórę tłustą? Sprawdź te objawy

Skóra tłusta w swojej klasycznej postaci jest łatwa w rozpoznaniu. Czasami jednak pojawiają się kłopoty w zakresie identyfikacji. Najczęściej wymienia się następujące symptomy:

 • cielisto-ziemnisty kolor,
 • skłonność do błyszczenia się, nawet krótko po myciu,
 • fałd po uszczypnięciu jest dość gruby i szybko znika,
 • skóra tłusta sprawia wrażenie odporniejszej niż na przykład skóra sucha,
 • widać wyraźnie rozszerzone pory,
 • wyraźnie widoczne są zaskórniki (szczególnie na czole, nosie i brodzie)

Skóra tłusta i trądzik

Trądzik powstaje nie na skutek bakterii, ale z powodu nasilonego łojotoku. W gruczołach łojotokowych zbiera się wydzielina. Z powodu nieprawidłowego złuszczania skóry gromadzi się ona w porach skóry i prowadzi do powstawania niedoskonałości.
Na początku na skórze pojawiają się zaskórniki, z czasem, gdy nadmiar sebum i zanieczyszczeń nie ma już „miejsca” powstają większe grudki. W nich niestety chętnie rozwijają się bakterie, które lubią beztlenowe środowisko i problem gotowy.

Teraz pomyśl, co dzieje się, jeśli swoją walkę z trądzikiem koncentrujesz na usuwaniu bakterii. W ten sposób tak naprawdę nie rozwiązujesz przyczyny zmian na skórze. Te wywoływane są przez nadmiar łoju. To właśnie z nadprodukcją sebum należałoby coś zrobić, by poprawić kondycję skóry tradzikowej.

Czego na pewno nie robić?

W pielęgnacji skóry trądzikowej często popełnia się błędy. Oto te najczęstsze:

 • częstym błędem jest mocne odtłuszczanie skóry i starania zmierzające do jej wysuszenia, by pozbyć się trądziku. Być może jest to skuteczne, ale tylko na chwilę,
 • bardzo szybko metoda ta się mści i pogarsza kondycję skóry trądzikowej,
 • nie należy stosować mydeł, toników i płynów zawierających alkohol – preparaty tego typu podrażniają skórę i pogłębiają problem z trądzikiem,
 • należy unikać częstego mycia twarzy mydłami o odczynie zasadowym, najlepiej tego w ogóle nie robić,
 • nie jest wskazane mycie twarzy mydłami antybakteryjnymi – na pewno nie na co dzień – kosmetyki te są stworzone dla skóry bardzo brudnej, na przykład po ciężkiej pracy,
 • należy unikać stosowania kosmetyków, które zapychają pory – często informacje o takim działaniu zamieszczona jest na etykiecie,
 • kosmetyki nie powinny pozostawiać na skórze wrażenia posiadania tłustej powłoki,
 • niewskazane jest również wysuszanie skóry na słońcu czy w solarium

Jak pielęgnować skórę tłustą?

Do pielęgnacji skóry tłustej najlepiej się nadają żele o działaniu ściągającym i przeciwłojotokowym stworzone specjalnie do skóry trądzikowej. Używane kosmetyki powinny mieć pH w zakresie od 4,5 do 5,5. Lepiej nie sięgać po klasyczne mydła i te mocno się pieniące, bo mogą podrażniać skórę i pogłębiać problem z trądzikiem. Dobre działanie wykazują środki zawierające w składzie wyciąg z tymianku, cytryny i szałwii. Warto sięgnąć również po toniki wykazujące działanie ściągające, odtłuszczające i złuszczające. Dla cery tłustej idealne będą oczar, tymianek, dziurawiec, pokrzywa, łopian, kwas salicylowy, AHA, migdałowy, jabłkowy, itd.

Z łojotokiem warto walczyć nie tylko zewnętrznie, poprzez stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, ale również od środka, sięgając po tabletki wspomagające usuwanie trądziku – przykładowo te pastylki mają bardzo dobre opinie, kliknij.

Wskazana jest także zmiana diety. Przyjrzenie się codziennemu jadłospisowi pozwala wyciągnąć cenne wnioski na temat działania całego ciała i skóry, która jest największym ludzkim organem. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że dieta powinna być urozmaicona, lekka, bogata w warzywa i pozbawiona dużej ilości cukru i nabiału. Wskazane jest także picie dużej ilości wody.

25 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *