Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży to dość powszechny problem. Wszystko dlatego, że w okresie tym dochodzi do dość gwałtownego przyrostu masy ciała. Efektem tego skóra nie jest w stanie w tak krótkim czasie się rozciągnąć, dlatego „rozstępuje się”. Pamiętaj jednak, że nie jesteś skazana na rozstępy w ciąży. Skutecznie możesz im zapobiec, a jeśli to się nie uda – zmniejszyć ich widoczność.


Nie dopuść do powstawania rozstępów w ciąży

Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się to świetnie również w przypadku rozstępów. Choćkrem na rozstępy w ciąży2 nieestetyczne pasma w ciąży pojawiają się znacznie częściej, żadna kobieta nie jest na nie skazana. Istotne znaczenie ma jednak odpowiednio przeprowadzona akcja profilaktyczna.
Przede wszystkim nie należy doprowadzać do gwałtownego przybierania na wadze. Lekarze zalecają, by w czasie ciąży nie przytyć więcej niż 11 kg. Dlatego tak ważne jest stałe kontrolowanie masy ciała. Jednak to nie wszystko…
Nie obejdzie się oczywiście bez odpowiedniej pielęgnacji ciała. Choć podobno pomaga oliwka kosmetyczne (względnie oliwa z oliwek), nie każdej kobiecie odpowiada ta tłusta warstwa na skórze. W akcji profilaktycznej mogą sprawdzić się zarówno domowe kosmetyki (np. oliwka wymieszana z witaminą A i E). Niemniej jednak najlepsze efekty dają preparaty dostępne w sklepach internetowych i aptekach. Są to specjalistyczne kosmetyki, które powstały z myślą o paniach walczących z rozstępami. Dlatego szczególnie sprawdzą się podczas akcji zapobiegawczej.

Jak walczyć z istniejącymi rozstępami?

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by rozstępy pojawiły się na biuście. A ponieważ nie dają one wcześniej żadnych sygnałów, wcale o to nie jest trudno. W takiej sytuacji wcale jednak nie trzeba załamywać rąk. Odpowiednie sposoby pozwolą zmniejszyć ich widoczność.

Kosmetyki
Najłatwiej i najwygodniej (a przy tym najtaniej) sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Ale tutaj musisz zachować szczególną ostrożność. Nie wszystkie preparaty polecane są kobietom w ciąży. Chodzi o ich skład, który może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się maluszka. Niektóre kosmetyki na rozstępy zawierają m.in. retinol, który nie jest bezpieczny dla płodu.
Na rynku dostępne są specjalne serie preparatów dla przyszłych mam. Ja w końcówce ciąży stosowałam Revitol Stretch krem na rozstępy w ciążyMark i na chwilę obecną nie zamieniłabym go na żaden inny. Wysoka (jak na moje oko i oczekiwania) skuteczność oraz 100% bezpieczeństwa – tak w skrócie można podsumować ten specyfik. Pojawiło mi się trochę  rozstępów na brzuchu, które po kilku miesiącach stosowania są już niewidoczne. Trzeba naprawdę wytężyć wzrok, żeby móc  dostrzec jakieś ślady po nich.
Od siebie dodam jeszcze, że efektywność preparatów można podnieść, wykonując masaże. Jest to moja sprawdzona metoda. Ale uwaga – wymaga ona szczególnej dozy ostrożności. Masowanie miejsc objętych rozstępami należy wykonywać bardzo delikatnie – przede wszystkim w okolicach brzucha.

Medycyna estetyczna
W przypadku rozstępów, medycyna estetyczna i jej najnowsze osiągnięcia zawsze mają wiele do powiedzenia. Istnieje bowiem wiele zabiegów, które mogą poradzić sobie z nieestetycznymi prążkami, zmniejszając ich widoczność. Dermabrazja laserowa, laser frakcyjny, mezoterapia igłowa – to tylko kilka możliwości, składających się na ofertę klinik.
Jeśli chodzi o rozstępy w ciąży, w zasadzie wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są zabronione. Dlatego właściwie kobiety ciężarne nie mają większego pola manewru.

Najbezpieczniejszą metodą jest stosowanie rekomendowanych i sprawdzonych preparatów na rozstępy, takich jak sprawdzony przeze mnie Revitol Stretch Mark. Co prawda na efekty trzeba czekać, ale – biorąc pod uwagę niskie (w porównaniu z zabiegami kosmetycznymi) koszty i skuteczność – warto wykazać się cierpliwością.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *