Rozstępy po ciąży – zostaną z Tobą na zawsze?

Zachodząc w ciążę, rzadko myślimy o tym, jak będzie wyglądać nasze ciało po rozwiązaniu. Koncentrujemy się raczej na tym, co się dzieje w brzuszku. Staramy się dobrze jeść, zdrowo żyć. To priorytet.

A ciało? Często nie chodzimy do fryzjera na koloryzację, unikamy słońca, sauny, głośnych miejsc. Sięgamy po delikatną chemię – preparaty do czyszczenia łazienek, kuchni, podłóg, by przez przypadek nie zaszkodzić naszemu jeszcze nienarodzonemu dziecku. Robimy wszystko, by być świadomym konsumentem i zwyczajnie wybierać dobrze.

Dlatego też stosujemy kremy na rozstępy, specjalnie stworzone z myślą o ciężarnych, wierząc, że to wystarczy. Sięgamy po renomowane, znane środki, na których reklamę wydaje się masę pieniędzy, w przekonaniu, że ustrzegą nas przed rozstępami. Gdy na skórze pojawiają się pierwsze wzory na skórze, z niedowierzaniem przecieramy oczy. Jak to możliwe? Przecież ten kosmetyk miał działać! Nakładałam go codziennie! Poświęciłam na to masę czasu i równie sporo pieniędzy! Czujemy się oszukane! I słusznie! Straciłyśmy szansę na gładką, niezmienioną skórę po porodzie. Teraz możemy tylko usuwać już powstałe zmiany. To trudniejsze. A miało być tak pięknie…

Rozstępy po ciąży – czy znikną?

Chciałabym napisać, że tak.
Jednak nie mogę, skłamałabym. Nie ma bowiem możliwości, by rozstępy zniknęły w 100% i skóra wróciła do stanu wyjściowego….

Jednak nie martw się. Nie znaczy to, że nie możesz nic z rozstępami zrobić, bo możesz i to sporo! Teraz, gdy masz je już na skórze, czas na krem na rozstępy po ciąży. Jaki? O tym później. Teraz warto napisać to, o czym w wielu miejscach się nie wspomina. A takie niedoinformowanie to w mojej opinii spory błąd!

Po pierwsze czas działa na Twoją niekorzyść. Dlatego im dłużej zwlekasz lub im dłużej stosujesz nieodpowiednie środki, tym szansa, że rozstępy staną się niemal niewidoczne maleje.

Najlepsze wyniki można osiągnąć wtedy, kiedy rozstępy są czerwone lub różowe oraz białe – ale możliwie świeże. Gdy zadziałamy odpowiednio szybko, zmiany staną się dużo mniej widoczne. To podstawowy powód, dla którego nie warto tracić czasu.

Uwaga na rozstępy, gdy chudniesz

Jestem po dwóch ciążach i o rozstępach wiem sporo. Sama przeszłam przez dziewięciomiesięczną batalię smarowania i delikatnego wklepywania. I powiem Wam coś. Jest coś, co mnie mocno zezłościło.

Dużo się mówi o tym, że skórę należy smarować przez dziewięć miesięcy ciąży. Mało kto jednak zwraca uwagę, że równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest to, co robimy później. Kluczowych jest kilka dni-tygodni po rozwiązaniu, kiedy w kilka chwil Twój brzuch opuszcza słodki mały lokator, pojawia się warstwa skóry, która następnie będzie się kurczyć. To właśnie w tym momencie powinnaś systematycznie, najlepiej dwa razy na dobę, nakładać krem na rozstępy. I to jest druga sprawa, o której chciałabym Ci napisać.

 

Bardzo ważne jest, by używać kremów zapobiegających rozstępom nie tylko w ciąży, ale również po ciąży. Już na sali poporodowej, gdy przytulasz noworodka. To jest właśnie ten moment! Ja wiem, że w pierwszej dobie po porodzie o tym się nie myśli. Nie w głowie nam wygląd, gdy właśnie wydałyśmy na świat dziecko! Jest to zrozumiałe, ale…niestety szkodliwe dla naszej skóry, która sporo przeszła…

Dla dobrego samopoczucia w przyszłości koniecznie znajdź czas dla siebie – powinnaś dbać o siebie w każdej sytuacji, nawet pozornie niesprzyjającej. Wystarczy przynajmniej 10 minut dziennie, by zaaplikować odpowiedni preparat. I te 10 minut tuż po porodzie może uchronić Cię przed rozstępami, z którymi potem będziesz musiała walczyć znacznie dłużej.

Krem na rozstępy po ciąży

I trzecia rzecz, którą chciałabym poruszyć w tym wpisie.

Dzisiaj wiele mam karmi piersią, i dobrze. Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Dlatego jeśli masz taką możliwość, podawaj maluszkowi pierś. Nie martw się, że laktacja utrudni Ci walkę z rozstępami, bo to nieprawda.

Oczywiście, karmiąc piersią, musisz baczniej zwracać uwagę na kosmetyki, których używasz, ale naprawdę dobre preparaty są bezpieczne również w tym szczególnym okresie (szczególnie istotny jest ich skład).

Poza tym laktacja ma to do siebie, że ułatwia odchudzanie, a to bonus, którego nie sposób ignorować. Sprawia, że skóra w naturalny sposób wraca do swojej kondycji – jest sprężysta i ładna.

W kolejnym poście napisze wam konkretnie, jak się pozbyć rozstępów po ciąży, co zrobić, by były one dużo mniej widoczne i byś zwyczajnie nie wstydziła się swojego ciała. Napiszę, co ja zrobiłam, by wyglądać lepiej. Będzie też o profilaktyce przeciwrozstępowej, czyli o tym, które naturalne metody są skuteczne, a które podczas moich dwóch ciąż okazały się stratą czasu. Opowiem również, jak poradziły sobie moje koleżanki. Chętnie przeczytam, jak jest i było u Ciebie. Odpowiem na wszystkie komentarze!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *