Rodzaje blizn i sposób ich leczenia

Skóra jest delikatna. Mimo że jest perfekcyjnie zbudowana z wyspecjalizowanych komórek, to jej bariera może być łatwo przerwana i wtedy jej skuteczność obrony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych drastycznie spada. Na szczęście w razie takich właśnie problemów wytworzony został mechanizm obronny. Doskonały w swojej prostocie, jednak wizualnie nie najlepszy….Są nimi blizny. Powstają one w miejscu podrażnień – oparzenia, uszkodzenia, nacięcia skóry podczas zabiegów chirurgicznych, czy na skórze trądzikowej.

Niewielkie blizny, zwłaszcza w miejscach, które rzadko odsłaniamy, raczej nie przeszkadzają. Problem pojawia się, kiedy blizny są rozległe i brzydkie. Wtedy warto zastosować metody walki z niedoskonałościami.

Jednak już na wstępie warto mieć realne oczekiwania co do możliwych efektów. Trzeba się pogodzić z tym, że blizny nie znikną, można jedynie zmniejszyć ich wielkość i je spłycić, dzięki temu będą mniej widoczne, a skóra stanie się wyraźnie ładniejsza.

Jak powstają blizny?

Powstanie blizn jest naturalnym procesem, konsekwencją gojenia się skóry po urazie, czyli przerwaniu jej ciągłości. Wygląd i wielkość blizny zależy od wielu czynników zewnętrznych. Wpływ mają też wskaźniki, na które nie mamy większego wpływu – wiek, genetyka, płeć czy rasa.

Jakie blizny mogą powstać na skórze?

  • bliznaKeloidy – blizny tego typu są wynikiem zbyt szybkiego i agresywnego gojenia się skóry po urazach, pojawiają się zwłaszcza u osób z ciemniejszym odcieniem skóry. Zazwyczaj są rozległe i obejmują obszar większy niż ten dotknięty przez pierwotną kontuzję. Czasami blizny tego typu mogą być bardzo nieprzyjemne, mogą utrudniać ruch, co wymaga wykonania operacji. Niekiedy stosuje się zastrzyki sterydowe, leczenie przy użyciu krioterapii.
  • Blizna przykurczowa – często powstaje w konsekwencji oparzenia. Niestety podobnie jak powyższy typ może negatywnie wpływać na zdolność do poruszania. W skrajnych przypadkach blizny przykurczowe mogą wnikać głębiej i dotykać mięśni oraz nerwów.
  • Blizny przerostowe – czerwone blizny, które dotyczą tylko miejsc uszkodzenia, nie wychodzą poza ich granicę. Blizny te można leczyć sterydami, by zmniejszyć stan zapalny, można również używać specjalnych arkuszy silikonowych, by poradzić sobie ze zmianami.
  • Blizny potrądzikowe – pojawiają się w przebiegi ciężkiego trądziku. Istnieje wiele rodzajów blizn potrądzikowych. Mogą mieć formę dziurek lub rozległych zmian. Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju zmian na skórze.

Jak można usunąć blizny?

Istnieje wiele metod usuwania blizn. Poniżej wymieniam najważniejsze.

  • Kremy, maści i żele, które mogą być stosowane do leczenia skóry z uszkodzeniami powstającymi na skutek cięcia, przerwania ciągłości skóry. Jeśli istnieje ryzyko pojawienia się blizny po zabiegu, zazwyczaj chirurg poleca specyfik, który pomoże w gojeniu się skóry i zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn.
  • Sterydy lub leki antyhistaminowe –  mają za zadanie usuwanie stanu zapalnego i pomagają w regeneracji skóry.
  • Chirurgiczne usuwanie blizn – chirurg może zalecić chirurgiczne usunięcie blizn. Metod jest sporo – przeszczepy skóry, wycięcia, dermabrazja, chirurgia laserowa.
  • Zastrzyki steroidowe, które pomagają usuwać zmiany na skórze, metoda może być używana samodzielnie lub w połączeniu z innymi sposobami na blizny. Niekiedy stosuje się również zastrzyki z kolagenu, które zapewniają wypełnienie dla blizn, jednak nie jest to rozwiązanie trwałe.

Co stosować na blizny?

Bezpiecznym i skutecznym sposobem jest sięgnięcie po dobrej klasy krem, mający w składzie silne, a jednocześnie bezpieczne składniki, na przykład Skinception Dermefface FX7, który dostępny wyłącznie w ekskluzywnej drogerii internetowej, cieszy się świetnymi opiniami. Dobrze działają też inne preparaty (Contractubex, żel, Cepan) polecane na blizny, jednak na ich efekty działania trzeba czekać przez dłuższy czas. Niestety w przypadku blizn czas działa na niekorzyść. Kluczowe jest działanie szybko i zdecydowanie.

A Wy co polecacie na blizny?

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *