Przewodnik po terminach, które musisz znać, gdy masz trądzik

Gdy próbujesz usunąć zmiany na twarzy, ważne jest nie tylko to, w jaki sposób to robisz, ale również, czy wiesz, z czym tak naprawdę walczysz. Znajomość podstawowych terminów jest kluczowa. Pozwala bowiem działać w przemyślany sposób. I nie popełniać błędów, które mogą kosztować zbyt wiele.

Trądzik zwyczajny

Trądzik zwyczajny to medyczny odpowiednik trądziku pospolitego. Jego główne objawy to zaskórniki, grudki, krostki. Łagodny i umiarkowany trądzik może być leczony samodzielnie, domowymi sposobami. Natomiast ostry przebieg wymaga współpracy z dermatologiem.

Łagodny trądzik występuje, gdy posiadasz na skórze mniej niż 20 zaskórników z białą końcówką oraz mniej niż 30 jakichkolwiek zmian o charakterze zapalnym. Najczęściej wystarczy zastosować leki miejscowe, by po kilku tygodniach zobaczyć znaczną poprawę.

Trądzik umiarkowany występuje, gdy masz od 20 do 100 zaskórników i od 30 do 125 wszystkich zmian. Leczenie trwa zazwyczaj kilka tygodni – zanim skóra będzie wyglądać lepiej, najczęściej trzeba poczekać kilka dni, w trakcie których dochodzi do klasycznego „wysypu”, a potem jest znacznie lepiej.

Ciężki przebieg obserwujemy, gdy na skórze pojawia się dużo zmian w formie guzków i torbieli. Zazwyczaj twarz jest czerwona lub fioletowa, niestety zmiany często pozostawiają po sobie blizny, dlatego tak ważne jest szybkie i skuteczne leczenie, najlepiej przy współpracy z dobrym dermatologiem. Specjalista pozwoli zmniejszyć zmiany, ograniczając ich wielkość oraz walcząc ze stanem zapalnym.

Istnieje również tak zwany trądzik mechaniczny, który występuje zazwyczaj u sportowców. Najczęściej powstaje na linii stykania się tkaniny ze skórą – na przykład gdy noszone są czapeczki z daszkiem lub kaski. Problem można zmniejszyć na bieżąco wycierając pot oraz biorąc od razu po treningu prysznic.

Warto wymienić także trądzik bliznowaty (acne keloidea) – jest to ciężka postać trądziku, podczas której skóra jest pokryta wieloma zmianami i zazwyczaj długo się goi. Charakterystyczne dla trądziku bliznowatowego jest powstanie wielu blizn, zazwyczaj o dużych, nieregularnych kształtach, które są trudne w leczeniu.

Ważnym typem jest również trądzik wywołany, który powstaje na skórze na skutek spożytych pokarmów czy też przyjętych leków. Taki trądzik nie powstaje z powodu zmian wewnętrznych, zależnych od funkcjonowania konkretnego organizmu, ale zazwyczaj jest podyktowany czynnikami zewnętrznymi, po których usunięciu zmiany znikają.

I na koniec najpoważniejsza forma trądziku – trądzik skupiony (acne conglobata), który obejmuje wiele zmian o charakterze zapalnym zgromadzonych na skórze i tuż pod jej powierzchnią. Nacieki i torbiele są mocno widoczne na skórze, mogą się ze sobą zlewać. Tego typu trądzik najczęściej występuje u mężczyzn i często jest spowodowany przez nadmiar sterydów lub testosteron. Do leczenia niezbędna jest współpraca z dobrym dermatologiem.

Zaskórniki

Zaskórniki to charakterystyczne punkty na skórze, które mogą być czarne lub białe. Zaskórniki to nic innego jak zapchany mieszek włosowy, w którym znajdują się: ropa i martwe komórki skóry.

Kolor czarny zaskórników może sugerować brud, ale w rzeczywistości odpowiada za to reakcja chemiczna – utleniania łoju, który wchodzi w kontakt z powietrzem.
Zaskórniki z czasem mogą się zamykać, co prowadzi do powstawania zmian z białą, wyraźnie zaznaczoną końcówką. W ten sposób zapobiega się ich otwarciu.

Grudki

Grudki to kolejne stadium rozwoju zaskórników, które „chowają” się bardziej pod skórą. Najczęściej krostki te są wrażliwe na dotyk. Niestety ich wyciskanie czy rozdrapywanie to bardzo ryzykowne działanie, które najczęściej prowadzi do wystąpienia blizn.

Krostki

Innym rodzajem stanu zapalnego obecnego na skórze trądzikowej są krostki, które przypominają w pewnym sensie zaskórniki białe, z tym, że w ich otoczce znajdują się czerwone pola – w formie pierścienia. Krostki zazwyczaj wypełnione są ropą lub białym płynem. Lepiej nie wyciskaj tych zmian, bo najpewniej pozostaną po nich blizny i przebarwienia.

Guzki

To duże zapalne formy na skórze, które są bolesne w dotyku. Zazwyczaj domowe sposoby na guzki są nieskuteczne. By je usunąć, konieczne są bardziej zdecydowane kroki, w tym wizyta u dermatologa.

Torbiele

Torbiele to dość spore zmiany, wypełnione ropą, które często są bolesne i trudne w leczeniu. Zazwyczaj niezbędna do ich usunięcia jest wizyta u dermatologa. Są bowiem objawem poważnej odmiany trądziku.

Zmiany retencyjne

Zmiany retencyjne to zaskórniki (czarne), mikrotorbiele oraz tak zwane białe zaskórniki.

Zmiany zapalne

Zmiany zapalne w przebiegu trądziku to: grudki, krostki i guzki.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *