Prześwietlamy mity na temat pielęgnacji skóry

Istnieje wiele mitów dotyczących pielęgnacji skóry. Nie brak twierdzeń, które powtarza się bez namysłu, a które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. O których warto tu wspomnieć?

Jeśli masz trądzik, musisz dobrze oczyścić skórę

To przekonanie kończy się często tak, że skóra jest poddawana wielu zabiegom, jest myta kilka razy dziennie, peelingowana do granic możliwości, męczona wieloma kremami, a potem fluidami i kolorówką, co niestety kończy się dla niej niezbyt dobrze.

Warto jednak sobie uświadomić, że trądzik nie jest problemem spowodowanym niedostateczną higieną. To kwestia hormonów. Inne czynniki są zazwyczaj drugorzędne.

Poza tym trzeba wiedzieć, kiedy myć skórę twarzy. Należy to zrobić po umyciu włosów i po spłukaniu odżywki. Wiele odzywek zawiera substancje, które mają działanie zapychające (np. mirystynian izopropylowy) i mogą by przyczyną wystąpieniu trądziku.

Jest coś jeszcze. Skóry nie myjemy wodą z kranu. Dlaczego? O tym w tym wpisie.

Nakładanie kremu z filtrem raz dziennie

Niektórzy producenci chwalą się, że ich kremy z filtrami chronią przed negatywnym wpływem słońca przez cały dzień. Niestety, to nie może być prawda. Dobre preparaty działają co najwyżej 4 godziny, a te gorsze….krócej.

To bardzo ważne zwłaszcza w kontekście stosowania wielu środków na trądzik, które zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieniowania UV. Przede wszystkim należałoby tu wymienić: retinoidy, kwasy alfa i beta-hydrokwasy.

To, co jesz ma wpływ na Twoją wagę

To prawda, ale częściowa. To, co jesz ma wpływ na absolutnie wszystko.

Niezdrowa, słodka i słona dieta ma negatywny wpływ na wygląd skóry. Dlatego nie daj sobie wmówić, że wystarczy kupić jakiś środek, by poradzić sobie ze zmianami na skórze. Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się swojemu menu.

Gdy żyjesz w stresie, skóra na tym nie cierpi

Permanentny stres niekorzystnie odbija się przede wszystkim na wyglądzie. Od razu można to zobaczyć, gdy ktoś niknie w oczach, wydaje nam się dużo mniej atrakcyjny. Przyczyna jest dość prosta.

Życie w fazie ciągłego napięcia sprawia, że do wzmożonej pracy zmuszone są ważne organy – płuca, serce, mózg, co w prosty sposób ogranicza dostarczanie cennych substancji odżywczych do skóry. Naskórek jest na samym końcu tego łańcucha i szybko widać po nim oznaki niedożywienia i niedotlenienia.

Wystarczy sześć godzin snu

To bardzo groźny mit, który sprawia, że nasza skóra wygląda na szarą i zmęczoną. Do zachowania prawidłowego wyglądu skóry i pełnej regeneracji potrzeba każdego dnia osiem godzin snu.

Gdy pijesz alkohol, szkodzisz tylko wątrobie

Okazjonalne picie alkoholu można zaakceptować. Jednak jeśli napoje wyskokowe towarzyszą nam na co dzień, trzeba się liczyć z ich negatywnym wpływem na skórę. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, doprowadza do odwodnienia i sprawia, że skóra wygląda na szarą i zmęczoną.

Specjaliści zalecają, by wprowadzić pewną zasadę, która zminimalizuje ten efekt. Chodzi o picie jednej szklanki wody po każdym drinku.

Nawilżaj skórę, to wystarczy

Błąd. Nawet najlepszy krem nawilżający nie wystarczy, jeśli nie będziemy nawilżać skóry od środka. Niezmiernie ważne jest picie kilku szklanek wody dziennie – specjaliści zalecają około 8 – wszystko oczywiście zależy od wagi oraz od temperatury otoczenia.

Picie wystarczającej ilości wody jest bardzo ważne. Pozwala zaoszczędzić na kosztownych kremach nawilżających. Poza tym w ten sposób unikamy niewyjaśnionych bóli głowy i gorszego samopoczucia.

A Wy znacie mity dotyczące pielęgnacji skóry?

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *