Prosaki – cóż to takiego? Na pewno nie trądzik

Prosaki to niewielkie twarde grudki, kuleczki, które są najbardziej widoczne pod światło. Zazwyczaj nie są większe niż ziarenko maku. Często mylone są ze zmianami trądzikowymi lub kaszakami, a nawet zmianami łojotokowymi, czy towarzyszącymi chorobom przenoszonym drogą płciową. Tymczasem nie mają one nic z nimi wspólnego. To całkiem odrębny problem.

skoraJednak ocenę, z czym naprawdę mamy na skórze do czynienia, warto pozostawić profesjonaliście. Lekarz lub doświadczony kosmetolog oglądając skórę, będzie w stanie postawić diagnozę i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Prosaki to torbielki przypominające nasiona prosa. Mają kolor biały, żółty lub zlewają się z kolorem skóry. Najczęściej pokrywają obszar na policzkach i koło oczu, a także obszar na narządach płciowych i koło ust. Tym różnią się od wągrów, że nie da się ich w klasyczny sposób wycisnąć. Znajdują się pod skórą przez długi czas i nie znikają. Po ich nakłuciu z środka wydobywa się serowata zawartość.

Prosaki często wywołują mocne emocje. Tymczasem nie powinniśmy się nimi specjalnie przejmować. Nie są groźne. Jednak jeśli nam bardzo przeszkadzają, warto poczynić pewne kroki, by je usunąć. I o tym będzie w tym wpisie.

Jak powstają prosaki?

Przyczyna powstawania prosaków wciąż nie jest do końca jasna. Na prosaki nie działają ani środki przeciwgrzybiczne, ani przeciwbakteryjne i przeciwirusowe. Zmiany te nie bolą i występują u około 20% osób.

Wiadomo jest, że prosaki to małe cysty (o kilku lub kilkunastu milimetrowej średnicy) z zalegającą masą rogowo-łojową. Nie są groźne. Nie wpływają źle na skórę, nie są skutkiem złych działań pielęgnacyjnych czy zaniedbań, zazwyczaj ich przyczyna leży w genetyce.
Prosaki mają to do siebie, że raz usunięte nawet kilkakrotnie powracają.

Jak usunąć prosaki?

Prosaki najczęściej usuwa się poprzez nakłucie i wyciśnięte zawartości. Jednak zabieg ten pozornie prosty powinien być przeprowadzany przez kosmetyczkę lub dermatologa. Nieumiejętnie wykonany może  przynieść więcej szkód niż pożytku: mogą powstać trudne w usunięciu zmiany, głównie przebarwienia i blizny. Może wdać się również zakażenie, co niestety znacznie utrudnia leczenie.

Jeśli prosaki występują w okolicy oka, być może konieczna będzie wizyta u okulisty.

By usunąć prosaki, pomocny może okazać się zabieg z użyciem kwasów. Kwasy złuszczające skórę ułatwiają pozbycie się wszelkich nierówności, pozwalają odblokować gruczoły i zmniejszyć niedoskonałości. Poza tym często stosuje się wymrażanie zmian, niektóre zmiany mogą być również usuwanie za pomocą lasera.

Warto również przyjrzeć się używanym kosmetykom, które pośrednio mogą być źródłem problemów – zwłaszcza tym cięższym, na przykład posiadającym w składzie parafinę.

Kiedy usuwać prosaki?

Najlepszy moment na usunięcie prosaków to jesień, ewentualnie zima. Jeśli zmian jest niewiele można je usunąć przy okazji kolejnego oczyszczania twarzy u kosmetyczki – jeśli takie rozwiązanie praktykujemy. Nie musimy oczywiście czekać na zimniejsze pory roku, zwłaszcza jeśli zmiany bardzo nam przeszkadzają.
Usunięcie prosaka w dobrym miejscu u doświadczonej osoby to najlepszy pomysł, gdy dbamy o perfekcyjny wygląd.

A Wy, macie prosaki?

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *