Poznaj zaskakujące właściwości mąki

Mąkę znajdziemy właściwie w każdej kuchni. Niekoniecznie służy do pieczenia, ale na przykład zagęszczenia sosów. Jest podstawowym produktem, tak zwanej pierwszej potrzeby. Nie wszyscy jednak wiedzą, że może służyć do pielęgnacji skóry. W jaki sposób ją wykorzystać, by wyglądać piękniej i czuć się lepiej?

Przede wszystkim odpowiednia mąka

makaBy uzyskać oczekiwane efekty pielęgnacyjne, trzeba sięgnąć po odpowiednią mąkę. Nie, nie tą, którą wykorzystuje się najczęściej w polskich domach – mąkę pszenną. Ta się nie nadaje.

Świetnie sprawdza się natomiast mąka z ciecierzycy, która ma jasnożółty kolor i długą historię stosowania w kuchni Dalekiego Wschodu. W 25% zawiera świetnie przyswajane białko, jest także bogata w fosfor, żelazo, błonnik i witaminy z grupy B. Od wieków wiadomo, że ciecierzyca bardzo dobrze działa na skórę, włosy oraz poprawia odporność organizmu.

Mąkę z ciecierzycy możecie kupić w sklepach internetowych (najprościej) oraz w sklepach z naturalną, zdrową żywnością.

Jak wykorzystać mąkę?

Mąkę z ciecierzycy można wykorzystać na wiele sposobów:

  • do złuszczania martwego naskórka,
  • do oczyszczania
  • a nawet usuwania niechcianych włosków, tych delikatniejszych, np. z twarzy.

Mąka z ciecierzycy, aby nadać skórze blasku

To znany i cieszący się wielką popularnością w Indiach przepis. Rozwiązanie praktykowane jest przy okazji wielkich wydarzeń, na przykład przed ślubem. Maska świetnie wyrównuje powierzchnie skóry, zmniejsza trądzik oraz walczy z objawami świecenia się cery. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i świeżo.

Jak przygotować maskę? Należy połączyć dwie łyżki mąki ze szczyptą kurkumy i łyżeczką mleka. Nakładamy na skórę i pozostawiamy do wyschnięcia. Zmywamy po kilku minutach.

Mąka z ciecierzycy na blizny potrądzikowe

By pokonać blizny potrądzikowe, powyższa mieszanina powinna być nałożona na skórę i pozostawiona na niej przez co najmniej 25 minut.

Mąka z ciecierzycy i płatki owsiane – peeling

Jeśli mąkę z ciecierzycy połączymy z płatkami owsianymi, możemy dodać również trochę cukru, uzyskamy świetny peeling, który wyrówna skórę oraz odświeży ją.

Mąka z ciecierzycy do depilacji

Kobiety w Indiach radzą sobie ze zbędnymi włoskami na twarzy, korzystając z mąki z cieicerzycy, kozieradki oraz  kurkumy. Nakładają maseczkę, pozostawiają je przez 10 minut, następnie zmywają.

Mąka z ciecierzycy dla pięknych włosów

Co trzeba zrobić? Połączyć mąkę z białkiem jaja, jedną łyżeczką twarogu i niewielką ilością soku z cytryny. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na włosy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na końcówki. Trzymamy 5 minut i spłukujemy.

I jak podobają się Wam pomysły na wykorzystanie mąki w pielęgnacji skóry oraz włosów? Próbowałyście? Będziecie testować?

7 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *