Pierwsze zmarszczki – walczyć z nimi czy zaakceptować?

Pierwsze zmarszczki to powód do smutku, niepokoju? Oznaka, że trzeba wziąć się za siebie i natychmiast zatrzymać proces starzenia się skóry? A może powinniśmy zaakceptować to, że się zmieniamy, że nasza skóra zdradza metrykę?

Pewnie jak we wszystkim prawda leży pośrodku. Nie ma bowiem takiego kremu, który by zatrzymał proces starzenia się skóry. Nie znajdziemy również takiego zabiegu. Jedyne co możemy zrobić to spowolnić starzenie się skóry, sprawiając, że będziemy starzeć się na poziomie, wolniej.

Kurze łapki i linie mimiczne

zmarszczkiJako pierwsze powstają kurze łapki, czyli zmarszczki w okolicy oczu, a dokładnie w kącikach oka. To dlatego, że skóra na tym obszarze jest wyjątkowo cienka. Ma zaledwie 0,5 mm (w pozostałych partiach skóry jej grubość osiąga od 1,75 do 2,5 mm). Poza tym okolice oczu pozbawione są gruczołów łojowych i potowych. Pozbawione są podściółki tłuszczowej. Każdego dnia tysiące razy mrugamy oczami, napinając wiele mięśni, co skutkuje powstaniem zmarszczek w tym obszarze.

Rzadziej pierwsze linie na skórze pojawiają się na czole. W drugiej kolejności odznaczają się linie mimiczne, które tworzą się w typowych fizjologicznych obszarach na skórze, zaznaczając załamania na twarzy. Powstają one na skutek ruchów twarzy. Kiedy uśmiechamy się, mrużymy oczy, skóra wykonuje pewien ruch, który jest „zapamiętany”. Z czasem traci ona zdolność do całkowitego wygładzenia.

W ten sposób może powstać tak zwana lwia zmarszczka na czole, która sprawia, że osoba wygląda na smutną lub zatroskaną. Zmarszczki mimiczne powstają też w okolicy ust, w miejscu szczególnie ruchliwym i delikatnym.

Innym rodzajem zmarszczek są zmarszczki posłoneczne i grawitacyjne.

Pierwsze zmarszczki to zazwyczaj zmarszczki powierzchniowe. Z czasem zmieniają się one w zmarszczki głębokie i bruzdy. Najczęściej pierwsze zmiany powstają około 30-stki, rzadziej wcześniej – około 25 urodzin.

Jak powstają pierwsze zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki są wynikiem wahań hormonalnych, a szczególnie braków estrogenów. Ten fakt ma wpływ na produkcję kolagenu, włóknistego białka, odpowiedzialnego za elastyczność skóry.

Wraz z wiekiem skóra największy organ poddawany jest wpływowi czasu. Zmienia się tak jak całe ciało. Skóra już tak szybko się nie regeneruje. Nowe komórki powstają wolniej, rzadziej, komórki są słabsze, a naczynia krwionośne wolniej się odnawiają. W całym ciele spada również stężenie tlenu.

W skórze zaczyna brakować również innego białka elastyny a także kwasu hialuronowego.  Skóra staje się słabsza, mniej napięta, co skutkuje powstaniem zmarszczek. Wraz z wiekiem znikają ze skóry gruczoły łojowe i potowe, które tracą wilgoć oraz ochronną warstwę tłuszczu.

Jak zapobiegać pierwszym zmarszczkom?

Co robić, żeby zmarszczki nie powstały?

O działaniu antyzmarszczkowym należy pomyśleć już w wieku około 25 lat, dbając o dobre warunki dla skóry, która dzięki temu może stać się elastyczna, dobrze nawilżona i odżywiona. Niektórzy dermatolodzy wskazują, że należy pomyśleć o przeciwdziałaniu zmarszczkom już w  okolicy 20-stych urodzin.

Przede wszystkim należy chronić skórę przed promieniowaniem UV. Dobre kremy przeciwsłoneczne przez cały rok to podstawa.  Czynnik słoneczny odpowiada bowiem za 80% wszystkich zmian aż do ukończenia 45-50 roku życia.Jeśli chcemy mieć ładną opaloną skórę, zdecydujemy się na kremy samoopalające.

Poza tym należy dbać o odżywianie skóry od środka. Podstawa to nawilżanie naskórka poprzez picie wody mineralnej oraz jedzenie dużej ilości warzyw i owoców. Poza tym unikajmy palenia papierosów oraz nagłych wahań wagi. Na powstawanie zmarszczek wpływ ma również zanieczyszczenie środowiska. Mamy mniejszy wpływ (choć można wyobrazić sobie, że będziemy pilnować się w tym względzie) na robienie grymasów czy podpieranie dłonią brody. Profilaktycznie można również ćwiczyć jogę twarzy, która pozwala zapobiec

Ważne, by stosować kremy dostosowane do wieku skóry. Dla dwudziestolatki należy wybierać krem stworzony z myślą o skórze młodej, dla trzydziestolatki wybieramy krem dla kobiet po 30-stce. Typowymi składnikami stosowanymi w kremach antyzmarszczkowych jest: wyciąg z ogórka, witamina C, sok z aloesu. Skuteczne są również witamina A, C i E, koenzym Q10, retinol. Na pierwsze zmarszczki skuteczne będą kremy z antyoksydantami, czy opatentowanym peptydem  Syn-Coll, na przykład Skinception Kollagen Intensiv.

3 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *