Pielęgnacja skóry tłustej – czyli jak to ogarnąć?

Teoretycznie skóra tłusta jest łatwa w zdiagnozowaniu. Wyróżnia się dwoma cechami: nasilonym łojotokiem i nadmiernym rogowaceniem. W praktyce jednak wiele osób zaczyna mieć wątpliwości. Przykład? Odczuwanie napięcie skóry po myciu. Nasuwa myśl, że mamy tak naprawdę…skórę suchą. I tutaj czai się pułapka, przecież napięta może być każda skóra, wszystko uzależnione jest od tego, jakich kosmetyków użyjemy. Niektóre kremy, żele po prostu dadzą efekt chwilowego napięcia. Podobnie jak stres, który również ma wpływ na wygląd skóry.

Istnieje też inny mit, że skóra tłusta jest tak naprawdę przesuszona, czyli sucha. To kolejny dowód na mylenie pojęć. Skóra tłusta wcale nie musi być przesuszona. Wręcz przeciwnie, często jest dobrze nawilżona i nadmierne stosowanie kremów nawilżających, by poprawić jej kondycję, to wielki błąd.

Jaka jest zatem skóra tłusta?

  • 200014020-001nasilony łojotok,
  • zaskórniki,
  • nadmierne rogowacenie,
  • rozszerzone pory,
  • zmiany zapalne,
  • w dotyku nierówna, szorstka,
  • z daleka się błyszczy,
  • łuszczy się – co często całkiem niesłusznie odbierane jest jako symptom „suchości” cery – co ma związek z nadmiernym rogowaceniem a nie suchością skóry.

Tłusta skóra może mieć dodatkowe objawy – być płytko unaczyniona (pajączki), może być odwodniona, wrażliwa, skłonna do alergii.

Najczęściej tłusta skóra dotyka tak zwanego obrębu „T”, rzadko się zdarza, by cera była taka na całej twarzy. W większości przypadków mamy po prostu do czynienia ze skórą mieszaną – tłustą w obrębie „T” i suchą lub normalną w pozostałych obszarach.

Jak pielęgnować skórę tłustą na co dzień?

Podstawa to oczywiście codzienna higiena. Najlepiej kosmetykami stworzonymi specjalnie z myślą o posiadaczkach tłustej skóry, np. Trioxilem, który posiada delikatny skład, a dodatkowo wzbogacony jest w bisazulene 14%, składnik doceniany ostatnio w walce z niedoskonałościami. Wskazane mogą być również dobre kosmetyki do skóry wrażliwej. One również w tym wypadku się sprawdzą i pozostawią skórę dobrze oczyszczoną.

Czy woda jest zakazana? Nie. Dla wielu kobiet umycie twarzy wodą to podstawa – na przykład dla mnie :). Nie wyobrażam sobie poprzestać na płynach micelarnych. Jeśli jednak skóra jest bardzo wrażliwa, najlepiej wybierać wodę termalną, która daje świetne uczucie odświeżenia i pobudzenia lub wodę przegotowaną.

Skóra tłusta, jak żadna inna, potrzebuje dogłębnego oczyszczania. Co zrobić, by pozbyć się tego, co się na skórze gromadzi? Najlepsze są oczywiście preparaty zawierające kwas salicylowy (najbardziej doceniany w walce z trądzikiem), glikolowy – skutecznie złuszczający martwy naskórek, retinoidy, substancje, które zmniejszają aktywność gruczołów łojowych, jednak niestety sprawiają, że skóra staje się bardziej wrażliwa na słońce!

Krok trzech to nawilżanie. Tutaj wskazany jest jak najlżejszy kosmetyk, który nie będzie przetłuszczał dodatkowo  i tak tłustego naskórka. To bardzo ważny element skutecznej pielęgnacji. Dobrze nawilżona skóra mniej się przetłuszcza!

Nie możemy zapomnieć także o złuszczaniu. To, co zapewnią nam zwykłe maseczki jest niewystarczające. Niezbędny jest specjalistyczny preparat, który ułatwia odrywanie się martwych komórek. Tutaj można sięgnąć po Pharmaceris 5 i 10% kwas migdałowy, Glico-A Isis Pharma 12%.

Na koniec – warto wspomnieć o ochronie przed słońcem. To szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli aktywnie dbamy o stan skóry tłustej. Wiele preparatów zwyczajnie uwrażliwia naskórek, który jest skłonny do podrażnień oraz przebarwień

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *