Naturalne sposoby na AZS

Atopowe zapalenie skóry to problem coraz częściej spotykany. Kojarzony głównie z małymi dziećmi, jednak obserwowany także u dorosłych. Współistniejący z suchą i łuszczącą się skórą, skłonną do podrażnień.

U najmłodszych dzieci objawiający się głównie na twarzy, na policzkach, w kącikach ust. U starszych i dorosłych pod kolanami, w pachwinach.

Dzisiaj po stwierdzeniu AZS zaleca się emolienty, czyli preparaty dbające o optymalne nawilżenie skóry oraz kortykosteroidy lub leki nowej generacji w przypadku zaostrzenia zmian. Jednak długa lista skutków ubocznych – uszkodzenia skóry przez sterydy i uzależnienie od parafiny – sprawiają, że coraz więcej osób sięga po naturalne metody na AZS.

Poniżej zebrałam dla Was najważniejsze.

Naturalne sposoby na AZS

Siemię lniane

Wiele osób cierpiących na AZS ma niedoboru kwasu omega 3. Z powodu jego braku na skórze pojawiają się stany zapalne, skóra nie wytwarza odpowiedniej ilości specjalistycznych komórek – prostaglandyny E1, co sprawia, że układ odporności występuje sam przeciw sobie i dochodzi do niszczenia zdrowych komórek.

Siemię lniane zawiera także duże ilości kwasu z grupy omega-6 – linolowego, pozytywnie wpływającego na stan skóry, szczególnie szorstkiej i popękanej. Poza tym reguluje działanie gruczołów łojowych. Warto włączy siemię lniane, bo zawiera kwasy omega 3 w ilości porównywalnej do ryb. Jest cenne również ze względu na flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne i uszczelniające naczynia krwionośne.

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest źródłem kwasu gamma-linolenowego, który pomaga uzupełnić braki kwasów tłuszczowych, które często powodują wypryski. Kwas GLA ma działanie przeciwzapalne na skórę.

Zaleca się jego spożycie w ilości 3000 miligramów dziennie w przypadku dorosłych, a dzieci 1000 miligramów dziennie.

Korzeń łopianu

Korzeń łopianu to znany naturalny składnik stosowany od wieków do leczenia chorób skóry. Stosowany bezpośrednio na skórę łagodzi swędzenie.

Przyjmowany doustnie również sprzyja odnowie – pozwala na usunięcie z układu pokarmowego i wątroby toksyn.

Nagietek

Na AZS może pomóc również nagietek, który ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Stosowany na skórę może zmniejszać zaczerwienienia i podrażnienia.

Wystarczy zalać dwie łyżeczki kwiatów niewielką ilością wody i odstawić na kilka minut. Następnie na waciku nanieść na zmienione miejsca na skórze.

Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji zawiera kwas glicyretynowy, który w swoim działaniu podobny jest do hydrokortyzonu.

Zaleca się jednak stosowanie korzenia lukrecji przez maksymalnie 6 tygodni. Wszystko z powodu negatywnego wpływu u osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym.

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *