Największe błędy w pielęgnacji cery mieszanej

Cera mieszana nie jest ani tłusta ani sucha. Jest mieszana. Odkrywcze?

Teoretycznie wniosek ten można wyciągnąć już na podstawie nazwy, jednak wiele osób nie przykłada do niej należytej wagi i na co dzień popełnia błędy, które bardzo szybko się mszczą – skóra się świeci jeszcze bardziej w sferze T, a na policzkach jest nieprzyjemnie sucha i napięta, co powoduje niemały dyskomfort. Tymczasem pielęgnacja skóry mieszanej nie jest prosta. To najbardziej wymagający typ cery.

Cera mieszana – jak wygląda?

strefa tCera mieszana jest tłusta w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, normalna lub sucha – na policzkach.

Często z powodu nadmiernego wydzielania łoju w okolicy T cera mieszana diagnozowana jest jako tłusta. Cera mieszana jest bardzo wrażliwa na zmienne warunki atmosferyczna, źle reaguje na mocne promieniowanie słoneczne, wiatr i zimno.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Cera mieszana może być trudna w rozpoznaniu. Najczęściej ocenia się ją po wyglądzie. W niektórych przypadkach stosuje się aparaturę, która pozwala ocenić stan skóry jak również bibułki kosmetyczne, które pozwalają sprawdzić stan natłuszczenia w poszczególnych partiach ciała.

Niedostateczne nawilżenie

Skórę, jakakolwiek by nie była, należy nawilżać. Z tego powodu konieczne jest stosowanie dobrych kremów, które nawilżą zarówno obszar tłusty jak i suchy.

Niedokładne nakładanie kosmetyków

Jeśli mamy skórę mieszaną, powinniśmy posiadać dwa typy kosmetyków – dla skóry tłustej i normalnej lub suchej.
To bardzo ważne, by kosmetyki aplikować w odpowiednim miejscu. Kremy dla skóry tłustej powinniśmy nakładać na obszar T. Nie należy ich wklepywać w pozostały obszar skóry, gdzie mogą one nadmiernie wysuszyć skórę i pogarszać jej kondycję.

Mycie twarzy wodą i mydłem

Mycie twarzy wodą i mydłem to dla wielu standard, jednak ten sposób pielęgnacji to droga do przesuszenia skóry oraz podrażnienia bardziej wrażliwych jej obszarów. Poza tym mydła niszczą delikatną barierę ochronną skóry i są przyczyną alkalizacji skóry.

Zamiast mydła lepiej wybrać delikatne kosmetyki myjące a wodę lepiej zastąpić płynami micelarnymi. Jeśli nie wyobrażamy sobie mycia twarzy bez wody, lepiej stosować wodę przegotowaną/przefiltrowaną lub źródlaną/niskozmineralizowaną. Sprawdza się także woda termalna. Poza tym powinno się unikać mycia twarzy wodą z dużą zawartością żelaza, która powoduje na sprzęcie powstawanie brunatnych plam.
Twarz najlepiej wycierać papierowymi ręcznikami lub chusteczkami. Ręczniki mogą być siedliskiem bakterii.

Stosowanie toników alkoholowych

Podstawą pielęgnacji powinno być oczyszczanie skóry, tonizowanie i nawilżanie. Tonik stosuje się po to, by przywrócić skórze odpowiednie pH, delikatnie nawilżyć ją i ściągnąć. Gdy mamy skórę mieszaną, dobrze stosować toniki ziołowe na strefę tłustą oraz toników nawilżających na strefę suchą.

Zbyt częste peelingi

Z żadnym zabiegiem kosmetycznym nie należy przesadzać. Zbyt częste nakładanie kosmetyków przynosi efekt odwrotny do zamierzonego: podrażnia, wysusza oraz pogłębia problemy skórne.

Jeśli chcemy wykonać dobry peeling, będziemy potrzebować dwóch kosmetyków. Na strefę tłustą nakładamy peeling gruboziarnisty, który usuwa martwe komórki, a na strefę suchą peeling enzymatyczny, który nie wysusza skóry. Jeśli nie możemy wybrać dwóch kosmetyków, na całą skórę należy nałożyć peeling enzymatyczny.

Stosowanie zbyt ciężkich kremów

Kremy nakładane na strefę T powinny mieć konsystencję lekkiej emulsji. Natomiast na pozostałą skórę w zależności od tego, czy jest ona sucha czy normalna – bardziej skoncentrowane kosmetyki.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *