Najlepsze i najprostsze domowe peelingi – przepisy

Systematycznie wykonywany peeling skóry wspomaga naturalny proces jej odbudowy. Każdego dnia nasze ciało w niewidoczny sposób zmienia się, stare komórki są zastępowane nowymi.

Skóra składa się z trzech równie ważnych warstw – naskórka, czyli zewnętrznej warstwy, następnie skóry właściwej (środkowej warstwy) i warstwy podskórnej (najgłębszej warstwy).

Zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek jest systematycznie zastępowana nową skórą, stara warstwa zaczyna się łuszczyć, rozpoczyna się naturalny proces gojenia i odbudowy.  Zazwyczaj ten proces jest niezauważalny, niestety u osób z suchą skórą staje się problemem. Może przebiegać gwałtownie także po silnej ekspozycji na wpływ promieni UV, kiedy skóra zaczyna schodzić dosłownie płatami. Problem mogą pogarszać również pokrzywki, egzema, łuszczyca i inne formy zapalenia skóry.

Dla poprawy funkcjonowania skóry, odświeżenia jej powierzchni i wzmocnienia jej naturalnych procesów odbudowy wskazane jest systematyczne wykonywanie peelingów – najlepiej raz w tygodniu. W tym celu nie trzeba sięgać po drogie kosmetyki. Można przygotować – bardzo prosto, w kilka chwil – domowy peeling. Oto najlepsze przepisy.

Najprostszy peeling – peeling cukrowy

To najprostszy przepis na peeling domowy. Efektami nie będzie ustępował rezultatom osiąganym przez markowe kosmetyki. Wystarczą dwie łyżeczki cukru i niewielka ilość wody, a następnie wmasowywanie mieszanki w skórę, najlepiej okrężnymi ruchami.

Szybki peeling pomarańczowy

Pomarańczę dokładnie myjemy, obieramy ze skóry, następnie po przekrojeniu nacieramy twarz miąższem. Po 15 minutach zmywamy pozostałości miąższu chłodną wodą.

Oliwa z oliwek i sól

Oliwa z oliwek jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych, odżywiających i wzmacniających powierzchnię suchej skóry. Poza tym zawiera witaminę E, która zwalcza wolne rodniki i zwiększa mechanizmy obronne naskórka.

Przygotowanie peelingu, w którym bazą będzie oliwa z oliwek jest szalenie proste. Wystarczy połączyć oliwę z oliwek z dwoma łyżkami soli – w taki sposób, by uzyskać gęstą papkę.

Olejek kokosowy do wyrównania powierzchni skóry

Olejek kokosowy to jeden z lepszych naturalnych produktów, który pomoże nam usunąć martwy naskórek. Poza tym ma świetny skład – zawiera odżywcze kwasy tłuszczowe, które dostarczają cennych przeciwutleniaczy, pomagają wzmocnić skórę i zmniejszyć ewentualne swędzenie.

Rozgrzej odrobinę olejku kokosowego i masuj nim skórę okrężnymi ruchami.

Domowy peeling kawowy

Kawa może być świetnym domowym kosmetykiem. Nie tylko na cellulit, ale również do usuwania nierówności na skórze twarzy (jednak uwaga! Nie na delikatnej i skłonnej do podrażnień). Jak przygotować peeling kawowy?
Będziemy potrzebować 10 łyżek kawy mielonej, 6 łyżek cynamonu mielonego, 2 łyżek imbiru, 10 łyżek olejku migdałowego. Wszystkie składniki łączymy i delikatnie wmasowujemy w skórę. Piękny zapach gwarantowany. A jak efekt? Spróbujcie!

Mleko – złuszcza skórę

Do wyrównania powierzchni skóry przyda się również mleko. Białka występujące w mleku mają działanie kojące, a kwas mlekowy zmniejsza podrażnienia i swędzenie skóry, dlatego sprawdza się szczególnie w trakcie pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Jak wykorzystać właściwości peelingujące mleka? Zaleca się zamoczenie ściereczki w chłodnym mleku i nałożenie na skórę. Można przetrzeć skórę kilkakrotnie, a następnie opłukać twarz chłodną wodą.

Sok z cytryny i cukier

Domowy peeling przeprowadzimy w sprawny sposób przy wykorzystaniu soku z cytryny i cukru. W ten sposób uzyskamy działanie peelingujące, ściągające i wyrównujące powierzchnię skóry. Cytryna, jak wykazano, ma zdolność do rozpuszczania martwych komórek skóry, a cukier w mechaniczny sposób usuwa zgromadzoną na skórze martwą powłokę.

By przygotować ten peeling, należy wymieszać pół szklanki cukru, sok z połowy cytryny i łyżkę miodu, można również dodać odrobinę oliwy z oliwek. Mieszanina nałożona na skórze powinna być wmasowywana okrężnymi ruchami przez kilka minut. Na koniec spłukujemy chłodną wodą. Zabieg możemy powtarzać dwa razy w tygodniu.

Aloes

Aloes to znany, choć niewystarczająco doceniany naturalny kosmetyk, który wykazuje właściwości kojące i nawilżające. Jest z powodzeniem stosowany na wszelkie stany zapalne – świetnie radzi sobie z podrażnieniami i swędzeniem pojawiającym się w przebiegu wielu chorób skórnych.

Jak wykorzystać aloes do odświeżenia skóry? Zaleca się połączenie dwóch łyżek świeżego soku z aloesu z odrobiną witaminy E – tak, by powstała mieszanina w formie maseczki. Nałożona na skórze pozostawiona do wyschnięcia i zmyta ciepłą wodą pozwala poprawić wygląd skóry.

A Wy, jakie peelingi znacie, jakie przygotowujecie samodzielnie w domu? A może decydujecie się na gotowe kosmetyki i nie eksperymentujecie?

50 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *