Mieszanka propranololu i doksycykliny lekiem na trądzik różowaty?

Gdy na skórze pojawia się trądzik różowaty, jego leczenie może być trudne, czasochłonne i skomplikowane. Dlatego z wielkim entuzjazmem przyjmuje się informacje o nowych, obiecujących metodach usuwania nieestetycznych zmian.

shy-woman-istock-600W styczniowym numerze  Journal of Dermatology opublikowano informację, że świetne rezultaty w walce z trądzikiem różowatym może przynieść mieszanka propranololu i doksycykliny.

Naukowcy przeanalizowali działanie składników na grupie 78 pacjentów z trądzikiem różowatym. 28 pacjentów leczyli propranololem , 22 doksycykliną, a 28 z połączeniem propranololu i doksycykliny. Okazało się, że w każdej grupie zauważono znaczną poprawę kondycji skóry. Najlepsze rezultaty przyniosło jednak leczeni zmian mieszaniną propranololu i doksycykliny.

Czy terapia doprowadziła do skutków ubocznych? Jedynie w przypadku trzech pacjentów odnotowano nieznaczne, przejściowe zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Autorzy podkreślają, że połączenie dwóch substancji czynnych daje świetne efekty – zmniejsza zaczerwienienia oraz grudki powstające na skórze.

Co sądzicie o tych doniesieniach?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *