Metody leczenia bielactwa

Bielactwo to choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się występowaniem odbarwionych obszarów skóry. Jej występowanie jest spowodowane uszkodzeniem melanocytów skóry oraz nerwów autonomicznych. Pierwsze objawy choroby występują zazwyczaj w dzieciństwie lub we wczesnej młodości (do 20 urodzin). Choroba dotyka jedną na 200 osób na całym świecie.

Istnieje przekonanie, że nie da się leczyć bielactwa. Tymczasem to mit. Co prawda nie da się wyleczyć choroby w 100%, jednak można znacznie zmniejszyć jej objawy, co pozwoli na dużą poprawę jakości życia pacjenta. Dobra wiadomość jest też taka, że bielactwo ma łagodny przebieg, nie jest to choroba zagrażająca zdrowiu czy prawidłowemu funkcjonowaniu.

Jakie metody można zastosować do leczenia bielactwa? Lista nie jest może bardzo rozbudowana, ale jest obiecująca. Tym bardziej, że ciągle trwają badania nad kolejnymi metodami.

Fotochemioterapia

vitilicaps-1Jedną z popularniejszych metod walki z bielactwem jest fotochemioterapia i zastosowanie Psoralenu, leku polecanego w przypadku zmniejszania objawów bielactwa nabytego.
Leczenie tę metodą stosowane jest najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Niestety jest dość długie, wymaga powtarzania zabiegów przez kilka miesięcy do nawet dwóch lat.
Naświetlanie PUVA pozwala na uaktywnienie melanocytów w mieszkach włosowych. PUVA zwiększa komórki melanocytów oraz pozwala na wyrównanie kolorytu skóry. Nałożenie Psoralenu i rozpoczęcie naświetlania daje bardzo dobre efekty, zmiany są mniej widoczne, a skóra ładniejsza.

Przeszczep skóry

W przypadku bielactwa możliwy jest również przeszczep skóry. Jednak zabieg ten można ograniczyć tylko do niewielkich obszarów, czyli już na samym wstępie ma pewne ograniczenia.
Jednak efekty są obiecujące. Testy przeprowadzone w Stanach wykazały, że po przeszczepie skóry poprawę zauważyło u siebie 43% osób z bielactwem.

Wybielanie skóry

Wybielanie skóry z prawidłową pigmentacją to ostateczna metoda leczenia bielactwa, którą się stosuje, gdy więcej niż 50% partii ciała pokryta jest odbarwionymi powierzchniami.
Lekarze niechętnie się na nią decydują, bo trzeba pozbyć się ze skóry prawidłowego barwnika, by osiągnąć efekt kosmetyczny, w którym cała skóra ma jednolity kolor.
Jak wygląda zabieg? Przez kilka tygodni smaruje się prawidłowo zabarwioną skórę kremem odbarwiającym. Jednocześnie trzeba pamiętać, że skóra pozbawiona melaniny jest szczególnie narażona na wpływ czynników zewnętrznych, dlatego trzeba ją chronić poprzez stosowanie kremów z wysokimi filtrami UV.

Stosowanie miejscowo kremów

Do leczenia bielactwa niekiedy stosuje się kortykosteroidy, które z powodzeniem stosuje się do leczenia atopowego zapalenia skóry, czy zmian łojotokowych. Niestety ich nakładanie nie pozostaje bez skutków ubocznych. Dlatego tak ważna jest ostrożność stosowania oraz zachowanie zasady  aplikacji niewielkiej ilości kremu na skórę. Plus tej metody to dobre efekty, które można osiągnąć w przeciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia terapii. Zmiany cofają się u 30-60% osób stosujących korykosteroidy. Poza tym zaletą jest też dobra dostępność kortykosteroidów i ich niska cena.

Popularnym lekiem stosowanym na bielactwo nabyte jest również  Oxsoralen, który jednak może być stosowany jedynie na niewielkie obszary. Wszystko dlatego, że jest bardzo toksyczny, dlatego terapię Oxsoralenem powinien prowadzić doświadczony lekarz.
U chorych na bielactwo często nakłada się również kremy z pochodnymi D3, które na odbarwionych obszarach są szczególnie skuteczne w przypadku najmłodszych pacjentów, szczególnie dzieci.

Dobre efekty przynosi również Vitiligel, preparat, który bazuje na technologii nanosomowej, wnika w głębokie obszary skóry, gdzie wyrównuje koloryt skóry. Niezależne statystyki pokazały, że Vitiligel pomaga u 75% osób, które stosowały go niezmiennie przez 3 miesiące.
Dobre opinie ma również Vitilicaps – tabletki mające wpływ na produkcję melaniny, poprawiające krążenie dotleniające melanocyty. Najlepsze efekty przynosi stosowanie go w połączeniu z żelem Vitiligel.

Makijaż

Makijaż to być może nie sposób leczenia zmian, ale metoda, która pozwala przykryć rozjaśnione obszary na skórze. Niektórzy obok kosmetyków do wykonywania make up’u używają również samoopalaczy, które pozwalają wyrównać koloryt skóry.

Korygujące fluidy są polecane szczególnie do użytku na niewielkich powierzchniach i w miejscach niepodrażnionych. Miejscowe środki tuszujące maje tę zaletę, że nie powodują żadnych skutków ubocznych, dlatego są w 100% bezpieczne.

A Wy jakie metody wybieracie do leczenia bielactwa?

1 231 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *