Męski cellulit a estrogeny

Męski cellulit to prawdziwa niespodzianka – zarówno dla osób zaczynających borykać się z tym problemem, jak również dla ich otoczenia. Dlaczego? Ponieważ jako dolegliwość skórna cellulit utożsamiany jest z defektem typowo kobiecym. Możliwość zaobserwowania cellulitu na męskich udach jest dość rzadko spotykana. Nie jest jednak niemożliwa. Jak powstaje cellulit u mężczyzn? Przeczytaj.

Cellulit u mężczyzn jest spowodowany przez typowo żeńskie hormony, ale obecne również w organizmie panów – estrogeny (przeczytaj o wpływie estrogenów na cellulit). Gdy zwiększa się ich ilość, ryzyko wystąpienia cellulitu drastycznie wzrasta. Pomarańczowa skórka jest w takich wypadkach efektem wzrostu ilości estrogenów, a rezultatem spadku ilości androgenów – typowo męskich hormonów. Im mniejsza zawartość androgenów u panów, tym większy problem z cellulitem, tym pomarańczowa skórka jest bardziej rozległa i bardziej widoczna.

Cellulit u panów obserwuje się w przypadku stwierdzenia hypogonadyzmu, zespołu Klinefeltera, w stanach po wykonaniu kastracji oraz u osób, u których w trakcie leczenia nowotworu prostaty zastosowano leczenie przy użyciu estrogenów.

Mimo wszystko pomarańczowa skórka u mężczyzn występuje zdecydowanie rzadziej. Spowodowane jest to odmienną budową tkanki łącznej zarówno u kobiet oraz u mężczyzn. U panów ma ona zdecydowanie bardziej zwartą strukturę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *