Łupież tłusty – problem tylko kosmetyczny? Niestety nie!

Łupież tłusty, choć pozornie może wydawać się problemem natury kosmetycznej, tak naprawdę jest sporym wyzwaniem. Nieleczony może bowiem znacznie pogarszać kondycję włosów, prowadząc do ich wypadania. Dlatego już pierwsze objawy zmian na skórze głowy powinny nas zmotywować do działania. Wiem coś na ten temat. Niestety zła informacja jest taka, że nie jest to proste. Łupież tłusty ma tendencję do nawracania…

Jak wygląda łupież tłusty?

Łupież łojotokowy jest gorszą odmianą łupieżu suchego. W przeciwieństwie do łupieżu suchego łuski nie odrywają się od głowy, nie są tak łatwo widoczne. To może dobra wiadomość, ale tylko pozornie. Tłuste obszary na głowie tworzą trudną do usunięcia skorupę. Są żółte, towarzyszy im stan zapalny.  Zmiany łojotokowe pojawiają się również na czole, brwiach, uszach.

Wszystko zaczyna się od nadmiernego złuszczania skóry gładkiej i od łojotoku. Jeśli skóra jest zdrowa, zamiana starych komórek na nowe przebiega sprawnie, bez zbędnych problemów.

Przyczyny łupieżu tłustego

Za powstanie łupieżu odpowiada grzyb Malassezia (Pityrosporum ovale). U osób ze zdrową skórą głowy nie powoduje on żadnych skutków ubocznych. Problem pojawia się, gdy na skórze dochodzi do łojotoku, co umożliwia dramatyczny wzrost grzyba, który zaczyna się nadmiernie rozmnażać.

Dlatego w walce z łupieżem kluczowe jest zatrzymanie łojotoku i zahamowanie rozwoju mikroorganizmów, które złuszczają nadmiernie naskórek.

Czynniki, które sprzyjają łupieżowi tłustemu

Łupież tłusty powstaje na skutek łojotoku. Sprzyjają mu różne czynniki: zaburzenia hormonalne, stres, osłabienie organizmu (na skutek choroby), zbyt duże spożycie cukru, monotematyczna dieta. Czynnikiem wyzwalającym może być używanie nadmiernej ilości kosmetyków, w tym szamponów i odżywek, niewłaściwe oczyszczanie skóry głowy, zbyt skąpe spłukiwanie włosów po myciu. Łupież tłusty ma tendencję do zaostrzeń zimą w sezonie grzewczym. Sprzyja mu noszenie czapek, nagłe zmiany temperatury. Od czasu do czasu warto użyć szamponu oczyszczającego, który usunie z włosów nadmiar kosmetyków i popraw ich kondycję.

Jak radzić sobie z łupieżem tłustym?

Przede wszystkim problemu nie wolno ignorować, bo może prowadzić do trudnych w zaakceptowania skutków – w tym przerzedzenia fryzury.

Warto zacząć od podstaw, czyli zwrócić uwagę na dietę, czy nie sprzyja ona zmianom na skórze głowy. Nie bez przyczyny mówi się, że „jesteś tym, co jesz”. Następnie dobrze przyjrzeć się używanym kosmetykom, czy nie podrażniają skóry głowy. Czasami wskazana będzie wizyta u ginekologa, endokrynologa (w przypadku kobiet) i sprawdzenie, jak funkcjonuje układ hormonalny.

Oczywiście dobrze wybrać szampon leczniczy, który poprawi stan skóry głowy i usunie z niej łupież oraz będzie chronił przed jego powtórnym pojawieniem. Ja polecam Dandrene, szampon, który może nie jest najtańszy, ale jest skuteczny i przede wszystkim nie podrażnia dość mocno doświadczonej skóry z problemami. Z myślą o lepszym wyglądzie włosów – opłaca się.

Dandrene  ma naturalny skład. Posiada wydajne środki przeciwgrzybiczne oraz wyciągi z wierzby bijącej, krzewu Manuka i granatu. Szampon ten nie tylko zmniejszył u mnie świąd skóry głowy, spowolnił proces przetłuszczania. Jak zadziała na Ciebie?

Ochrona przed wypadaniem jest dla mnie bezcenna, a swój wygląd cenię na tyle, że poirytowana innymi środkami, które radziły sobie z łupieżem na chwilę lub nie radziły sobie wcale, zainwestowałam w ten środek i jestem zadowolona.

Warto również zwrócić uwagę na technikę mycia włosów. Włosy myjemy opuszkami palców, nie drapiemy skóry paznokciami, by nie podrażniać naskórka i nie powodować stanów zapalnych, co zaostrza problem z łupieżem tłustym.

Domowe sposoby na łupież

Z łupieżem można powalczyć domowymi sposobami. Można wypróbować zieloną glinkę. Wystarczy ją wymieszać z wodą i wetrzeć w skórę głowy i we włosy. Po 15 minutach zmywamy maseczkę z głowy i myjemy ponownie włosy.

Można również spróbować soku z cytryny. Podobno sprawdza się nacieranie skóry głowy plastrem z cytryny.  Zabieg powinien trwać 5 minut.

A może sposób babć, czyli olejek rycynowy? Wystarczy nałożyć na skórę pozostawić na niej przez około pół godziny. Niestety następnie trzeba umyć nawet kilka razy włosy, bo niedostatecznie zmyty olejek pozostawia tłusty nalot.

Można również zastosować zioła od środka. Na przykład popularna pokrzywa jest polecana na przetłuszczanie się skóry. Poza tym po zastosowaniu dobrego szamponu przeciwłupieżowego dobrze nałożyć na skórę jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *