Łojotok skóry głowy – czy jest na to sposób?

Łojotok na głowie jest trudny w leczeniu, to problem z kategorii wyjątkowo źle wpływających na kondycję skóry głowy a jednocześnie na wygląd włosów. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do nadmiernego wypadania oraz przerzedzenia fryzury. Dlatego bardzo ryzykowne jest pozostawienie go samego sobie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie metod, które pomogą zwrócić skórze harmonię. Poniżej sposoby uważane za najskuteczniejsze.

Łojotok skóry głowy: objawy

  • tłuste łuski na skórze głowy
  • szybko przetłuszczające się włosy
  • słabe, matowe i łamliwe włosy
  • zaczerwienie skóry głowy,
  • świąd i pieczenie.

Warto wykonać badania…

lump-sugar-549096_1280Jeśli łojotok skóry głowy jest szczególnie dotkliwy, być może problemem są zmiany hormonalne. Warto wykonać badanie poziomu androgenów, których duża ilość sprzyja problemowi. Czasami dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które mogą poprawiać kondycję skóry z łojotokiem.

Na drugim miejscu jest inne ważne badanie – cukier na czczo i po spożyciu roztworu glukozy, co pozwoli nam ocenić wydzielanie insuliny i reakcję organizmu na wzrost ilości cukru we krwi.  To, w jaki sposób nasze ciało sobie z tym radzi, ma wpływ na kondycję skóry głowy.

Oliwka złuszczająca z kwasem salicylowym

Łojotok na skórze głowy można usunąć przy wykorzystaniu oliwki złuszczającej z kwasem salicylowym. Pamiętamy, by produkt zmyć ciepłą wodą z delikatnym szamponem, który dodatkowo nie podrażni skóry głowy i nie pogłębi problemu z łojotokiem.

Żel z mocznikiem na skórę głowy

Na skórę głowy pokrytą łuskami dobrze zastosować żel z mocznikiem. Dzięki niemu delikatnie oczyścimy naskórek, nie naruszając jego delikatnej warstwy ochronnej, osiągniemy efekt złuszczający oraz unikniemy problemu ze swędzeniem skóry głowy.

Żółta glinka na skórę głowy

Żółta glinka świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej. Stanowi dobry dodatek do systematycznie wykonywanego peelingu skóry głowy, zwłaszcza jeśli jest łączona z masażem głowy. Na koniec po jej nałożeniu warto spłukać głowę wodą z sokiem cytrynowym.

Peeling cukrowy na łojotokową skórę głowy

Peelingiem cukrowym można być zachwyconym…lub uważać, że nie działa. Jaka jest prawda? Myślę, że wszystko zależy od techniki, na jaką się zdecydujemy.

Co do zasady peeling cukrowy to metoda mechaniczna, która pomaga złuszczyć skórę i usunąć martwe komórki.  Te w przypadku łojotoku skóry głowy gromadzą się i same z siebie nie są w stanie oderwać się od powierzchni, dlatego tworzą łuskę, trudną do usunięcia.

Jak używać peelingu cukrowego? Najprostszym sposobem jest dodanie cukru do szamponu, jednak istnieje ryzyko (niewielkie, ale jednak), że cukier się rozpuści, dlatego w wersji odważniejszej można kryształki wmasowywać w skórę głowy. Po prostu wysypujemy cukier na dłoń i nanosimy na skórę.

Zmiana menu

Jeśli chcemy poradzić sobie z łojotokiem skóry głowy od podstaw, warto rozważyć zmianę menu.

Sprawa wygląda prosto…Niestety tylko w teorii,…bo w praktyce stosowanie się do restrykcyjnych zaleceń może być wyjątkowo trudne.

Co można zrobić?

Unikać:

  • śmieciowego jedzenia, bardzo słodkiego – które szybko i gwałtownie podnosi poziom cukru we krwi,
  • nabiału – sera, mleka,
  • pokarmów tłustych,
  • posiłków smażonych,
  • białego pieczywa, białego ryżu, makaronów.

Łojotok na skórze głowy może być skutkiem niedoboru witamin: A, C, B2, B3.

Gotowe kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry

Jeśli borykamy się z łojotokowym zapaleniem skóry, warto starannie wybierać kosmetyki. Najlepsze będą preparaty zawierające w składzie siarkę, dziegieć, olej laurowy, olejek kokosowy, olejek cytrynowy, żyworódkę i miód.

Unikanie stresu

Warto również znaleźć dobry sposób na stres. Jego nadmiar może prowadzić do problemów ze skórą oraz włosami. Nasz organizm to sieć naczyń połączonych, z których wszystkie oddziałują na siebie, dlatego warto spojrzeć na problem z szerszej perspektywy.

Wskazane jest też zwracanie uwagi na to, by głowy niepotrzebnie nie pocić, zapewniać dopływ świeżego powietrza, z rozwagą dobierając ewentualna nakrycie głowy.

18 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *