Kosmetyki na cellulit – czy to działa?

Cellulit jest dość kłopotliwą przypadłością, z którą przychodzi borykać się większości kobiet. Jak wskazują statystyki – ze skórką pomarańczową może borykać się nawet 90% kobiet dojrzałych oraz nawet kilkanaście procent młodych dziewcząt. Nie ulega wątpliwości, że cellulit jest defektem, który może skutkować kompleksami. Nikt nie chce pokazywać swojego ciała „ze skazą”, a już w szczególności kobiety. Dlatego panie poszukują sposobów na to, by grudek i nierówności się pozbyć. A ponieważ kobiety najbardziej cenią proste metody, które nie wymagają większego wysiłku, pomocne mogą okazać się kosmetyki na cellulit. Ale czy faktycznie są to preparaty, które działają i są w stanie pozbyć się skórki pomarańczowej?

Skąd ten cellulit?

By móc w stanie stwierdzić, czy kosmetyki na cellulit są skuteczne, warto wiedzieć, skąd w ogóle grudki i nierówności się biorą.

Okazuje się, że cellulit jest domeną kobiet, u których następują zawirowania hormonalne, wywołane zwiększonym wydzielaniem się estrogenów. Są to żeńskie hormony płciowe, które są szczególnie aktywne już w okresie dojrzewania (stąd cellulit u nastolatek), podczas ciąży (na cellulit uskarżają się kobiety ciężarne), podczas stosowania terapii hormonalnych.

Estrogeny oddziałują na naczynia włosowate i limfatyczne, przyczyniając się do zwiększania ich przepuszczalności. W ten sposób dochodzi do powstawania obrzęków w tkance podskórnej, co powoduje uciskanie komórek, w tym komórek tłuszczowych, które znajdują się w ich obrębie. Na skutek tego pogorszeniu ulega dostarczanie do nich substancji odżywczych oraz tlenu, a także znacznie gorzej usuwane są zbędne produkty materii. W ten sposób dochodzi do wypełniania się wnętrza komórek tłuszczowych substancjami, co powoduje zwiększenie ich objętości. Na skórze zaś jawi się to w postaci nierówności oraz grudek.

Warto wiedzieć, że na powstawanie cellulitu ma także wpływ dieta sprzyjająca zaparciom oraz brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia, który przyczynia się do zaburzenia krążenia.

Co mogą kosmetyki na cellulit?

Jak już wyżej wspomniałam – kosmetyki na cellulit są jedną z popularnych metod przeznaczonych do walki ze skórką pomarańczową.

Gotowe preparaty, które można znaleźć w każdej drogerii przyczyniają się przede wszystkim do wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej. A to za sprawą takich substancji jak: kofeina, teofilina, L-karnityna. Są to substancje, które pobudzają proces termogenezy, dzięki czemu grudki tłuszczu trafiają do mitochondriów i rozbite zostają wykorzystane do produkcji energii.

By jednak kosmetyki na cellulit miały szansę zadziałać, nie mogą ograniczać się wyłącznie do jednokierunkowego działania. Ważne jest, by walka z cellulitem za pomocą kremów odbywała się w kilku kierunkach. Istotne jest zatem, by w składzie kremów antycellulitowych znalazły się także substancje wspomagające mikrokrążenie. Dlatego ważne jest, by preparaty zawierały między innymi: wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, wyciąg z bluszczu, wyciąg z nostrzyka. Istotne jest także wzmacnianie i uszczelnianie ścian naczyń włosowatych i limfatycznych. Dlatego ważne jest, by w składzie preparatów znalazły się między innymi: ekstrakt z arniki, rutyna.

Warto sięgnąć po takie kosmetyki na cellulit, które oparte są o technologię nanosomową (np. Oligo.DX). Dzięki temu można przyczynić się do zwiększenia skuteczności preparatu. Dobroczynne substancje zawarte są w mikroskopijnej wielkości cząsteczkach, które dostają się w głębokie warstwy skóry – działając u podstawy problemu – i dopiero tam są uwalniane.

Ważny sposób aplikacji

Okazuje się, że tak samo jak istotny jest skład kremów na cellulit, tak ważny jest sposób ich nakładania. Trzeba mieć świadomość, że nałożenie kosmetyku i wsmarowanie go „od niechcenia” nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

By wspomóc walkę ze skórką pomarańczową, istotne jest, by przed przystąpieniem do aplikowania, wykonać kilkunastominutowy masaż miejsc objętych cellulitem. W ten sposób przyczynimy się do pobudzenia krążenia. Dzięki temu skóra będzie rozgrzana i znacznie lepiej wchłonie dobroczynne substancje. Masaż należy rozpocząć od ruchów kolistych, by stopniowo przejść do masażu szczypankowego (uwaga na siniaki).

Dopiero potem można przystąpić do aplikacji. I tutaj należy pamiętać, by delikatnie wmasować preparat, a następnie go wklepać.

Kosmetyki na cellulit a skuteczność

Czy warto więc stosować kosmetyki na cellulit? Okazuje się, że tak. Ale trzeba wiedzieć, jakie specyfiki wybrać, by faktycznie zadziałały. Nie da się ukryć, że nie wszystkie dostępne preparaty są tak bardzo skuteczne, jak zapewnia o tym producent.

Ponadto warto mieć świadomość, że na skuteczność kosmetyków antycellulitowych wpływa regularność. Jeśli w walce z cellulitem nie będziemy systematyczne, a preparaty będą nakładane raz na tydzień, efekty będą żadne.

Trzeba też pamiętać, by nie ograniczać się wyłącznie do kosmetyków. Okazuje się, że jeśli będziemy działać na kilku frontach jednocześnie, walcząc z cellulitem, nasz wysiłek nie pójdzie na marne. Skórka pomarańczowa zniknie w znacznie krótszym czasie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *