Kiedy mija trądzik młodzieńczy?
|Istnieje mit, że trądzik sam mija. Jest on dość mocno ugruntowany. Pocieszające, prawda?
Niestety całkiem nieprawdziwe...
Dowód?
Wystarczy, że pomyślisz o tych wszystkich osobach, które mimo ukończenia 30 lat i więcej, ciągle mają zmiany na skórze twarzy. Jedni je maskują, inni starają się leczyć, z różnym skutkiem. Nie zmienia to jednak faktu, że one tam są. Dzisiaj nie ma większego problemu, by znaleźć tych, którzy grubo po dwudziestce męczą się nie tylko z bliznami, czy przebarwieniami, ale aktywnymi zmianami na skórze, które mimo kolejnych lat, nie znikają. Co to oznacza? Mianowicie tyle, że trądzik nie musi sam mijać. Przeciwnie – nieleczony przyjmuje bardzo oporną formę, z którą wyjątkowo trudno sobie poradzić.
Dlatego zamiast trzymać się myśli, że trądzik sam minie, lepiej działaj. Leczenie trądziku to podstawa, dzięki której zmniejszamy ryzyko, że krostki pozostawią po sobie nieestetyczne pamiątki.
Zaburzenia hormonalne
Przyczyną trądziku młodzieńczego mogą być zaburzenia hormonalne, które mają wpływ nie tylko na stan skóry, ale mogą oddziaływać na funkcjonowanie całego organizmu, w tym również płodność. Problem z zaburzeniami hormonalnymi niestety nierzadko nie mija po okresie pokwitania…
Zakażenie bakteryjne
Problemem w przypadku trądziku mogą być również zakażenia bakteryjne Propionibacterium Acnes, co często wymusza zastosowanie zaawansowanych leków, które mają szansę opanować zagrożenie i powrócić równowagę na skórze twarzy. Niestety w wielu przypadkach jest tak, że tendencja do zakażeń jest cechą stałą i typową dla danej osoby.
Trądzik młodzieńczy – czy jest groźny?
Trądzik młodzieńczy to choroba skóry, która ma swój początek w momencie pokwitania, kiedy dochodzi do zmian hormonalnych, czyli nadmiernej produkcji androgenów. Trądzik może mieć różny stopień zaawansowania, co uzależnione jest od wielu cech zewnętrznych a tak naprawdę jest kwestią bardzo indywidualną.
Typowymi objawami trądziku są zaskórniki oraz grudki potocznie nazywane pryszczami a także stan zapalny. Niedoskonałości te powstają na skutek nadmiernego wytwarzania łoju oraz rogowacenia naskórka. Zmiany mogą pojawiać się na skórze twarzy, pleców i klatki piersiowej. W powstaniu trądziku wielokrotnie podkreśla się czynnik genetyczny – jeśli Twoi rodzice mieli problem z trądzikiem, istnieje duże ryzyko, że również Ty będziesz miała/miał z nim kłopot. Niestety u osób z dodatnim wywiadem częściej występują zaawansowane zmiany skórne, trudne w leczeniu, pozostawiające po sobie blizny i przebarwienia.
Przebieg choroby może być odmienny – w zależności od tego, kogo dotyka. Jednak specjaliści, niezależnie od tego, gdzie pracują i jak bogate doświadczenie mają, zalecają, by trądziku nie pozostawiać samego sobie.
Jak długo trwa trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy rozpoczyna się zazwyczaj w okresie pokwitania – w wieku 11,12 lat i kończy się zazwyczaj około 20-25 urodzin, choć może trwać dłużej. Coraz częściej z trądzikiem mierzą się osoby po 30-stym roku życia.
Witam, czy jest możliwość zapisania się do mailingu?
U mnie trądzik pojawił się dopiero po 18-nastce, HA! Wszystkie koleżanki zazdrościły mi cery…
Kochane, można mieć trzydziestkę i nagle, ni z ruszki ni z pietruszki pojawia się trądzik. Wiecie, jakie miałam zaskoczenie, jak dermatolog potwierdził, że to przypadłość z lat młodzieńczych. Musiałam zrobić badania, zmienić dietę i zastosować żel Mediqskin, żeby się pozbyć krępujących krost.
Asiu, powiem ci, że on jest rewelacyjny. Kupiłam go ze dwa tygodnie temu w aptece i uważam, że jako jedyny tak szybko działa i likwiduje krosty na dobre. Wydaje mi się, że to dzięki tym wszystkim składnikom, jakie w nim występują.