Już neandertalczycy cierpieli na łuszczycę!

Badania DNA dowodzą, że już przodkowie współczesnego człowieka cierpieli na choroby, które znamy dzisiaj. Tak jest na przykład z łuszczycą. Odkrycie to wywołało sporo zamieszania w świecie medycyny.

Genetycy z Uniwersytetu w Buffalo studiował starożytne DNA człowieka i znaleźli w genomie błędy genetyczne, które odpowiadają za łuszczycę. To nie wszystko: odnaleźli również sekwencję genów, które odpowiadają za chorobę Crohna u ludzi – dysfunkcja ta dotyka układu pokarmowego. Utrudnia trawienie oraz wchłanianie niezbędnych składników odżywczych.

Naukowcy przewidują, że dwie te choroby mogą mieć swoje korzenie nawet milion lat temu, u wspomnianych neandertalczyków.

To niesamowite, że współczesna choroba skóry powodująca czerwone, łuszczące i swędzące się plamy mogła być udziałem już dalekich przodków człowieka. Dotąd naukowcy nie brali tego w ogóle pod uwagę.

Po neandertalczykach mamy coś jeszcze – pewne sposoby funkcjonowania układu odporności, które zmniejszają ryzyko zapadania u nas na popularne choroby. Niestety sugeruje się, że geny tego przodka odpowiedzialne są za zapadalność na bardzo popularną obecnie cukrzycę typu 2 czy nowotwory.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *