Jak usuwać niedoskonałości w ciąży? Przyszła mama dba o skórę…

Ciąża to niesamowity pod wieloma względami czas i chyba nie trzeba tego nikomu udowadniać. Każdy kobieta, która spodziewa się dziecka po prostu tego doświadcza.

Dużo się zmienia i większość z nas ma poczucie, że od  codziennych drobnych decyzji sporo zależy. Zrozumiałe jest zatem, że czujemy się odpowiedzialne za zdrowie dziecka i od pierwszych dni, gdy dowiadujemy się o ciąży, staramy się robić wszystko, by zapewnić dobre warunki rozwoju dla maluszka.

Wiem, bo sama postępowałam dokładnie tak samo. Rozumiem z jednej strony lęk o zdrowie dziecka, z drugiej potrzebę dbania o siebie. Jak pogodzić te dwie potrzeby?

Dbanie o skórę w ciąży

394513_253332278068993_14153743_nJesteśmy kobietami i ciąża tego akurat nie zmienia. Nie chcemy zatem zapominać o sobie. Pragniemy dbać o siebie, czuć się piękne i zadbane.

Musimy iść zatem nierzadko na kompromisy. Jednak takie, które zawsze będą bezpieczne dla maluszka. To niestety najczęściej zmniejsza ich skuteczność. Okazuje się bowiem, że wiele naprawdę dobrych preparatów, które działają na trądzik, rozstępy, przebarwienia nie jest wskazanych w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jak zatem sobie radzić? Czy pozostawić temat aż do rozwiązania i zakończenia karmienia piersią? Tym samym ryzykując, że niedoskonałości będą trudniejsze do usunięcia? A może należałoby działać inaczej?

Kłopoty z cerą w ciąży

Kłopoty z cerą w ciąży stają się coraz powszechniejsze. Winne są nie tylko hormony, ale również stres, zanieczyszczone środowisko, żywność pełna chemii, czyli konserwantów, dodatków, ulepszaczy smaków.

Na szczęście pierwsze kroki na drodze do ładnej skóry w ciąży można postawić dość łatwo. Na przykład problemy z trądzikiem w pewnym stopniu rozwiążemy, przyglądając się swoim przyzwyczajeniom żywieniowymi, jak również temu, jak wygląda codzienność – czy wystarczająco dużo czasu przebywamy na świeżym powietrzu oraz czy pamiętamy o codziennych zabiegach oczyszczających i odświeżających skórę.

Co na blizny w ciąży?

W ciąży najczęściej dba się o to, by nawilżać i uelastyczniać skórę, chroniąc ją w ten sposób przed rozstępami. Na rynku jest wiele lepszych lub gorszych preparatów, które pozwalają zapobiegać rozstępom są też takie, które można stosować już w okresie ciąży na istniejące zmiany, na przykład Pharmaceris, czy Palmers.

Można jednak równocześnie lub tylko stosować naturalne metody na blizny.
Szczególnie polecam:

 • olejek lawendowy – daje najlepsze efekty, gdy nakładamy go na świeże rany. Jednak systematycznie stosowany może zmniejszyć świeże blizny.
 • olejek jojoba – jest znany z doskonałych właściwości natłuszczających i nawilżających.
 • oliwka z oliwek – to chyba najpopularniejszy sposób na blizny i rozstępy w ciąży. Warto zadbać o dobrą jakość oliwki, której jednak nie należy stosować na świeże, zaognione zmiany.
 • miód Manuka – może być stosowany w ciąży. Jako produkt naturalny jest zazwyczaj dobrze tolerowany.

Niezależnie, co stosujemy w ciąży, warto zachować ostrożność. Szczególnie uwzględniając możliwe działania niepożądane, w tym ryzyko powstania uczuleń. Składnik, który normalnie nie dawał żadnych efektów ubocznych w okresie ciąży może po prostu uczulić, podrażniając skórę.

Co na trądzik w ciąży?

Niestety w ciąży może pojawić się również trądzik. Zmiany na skórze trzeba usuwać ostrożnie, bez stosowania farmakologicznych maści, środków, szczególnie tabletek, które mogą źle wpłynąć na rozwijający się płód, doprowadzając nawet do powstania wad płodu.

W ciąży można wypróbować maseczkę z drożdży. Raczej nie jest wskazane picie drożdży. Jednak nałożenie ich na skórę w formie gęstej maseczki zrobionej z drożdży piekarniczych może być pomocne. Drożdże rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłej wody, odstawiamy na 10 minut i nakładamy na skórę.

Można również wypróbować cebulę na trądzik. Może niezbyt wskazane, gdy jesteśmy bardzo wrażliwe na zapach, ale może się udać.

Inny sposób to aloes na trądzik, który działa przede wszystkim łagodząco na zmiany. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, odżywczo, ściągająco i nawilżająco.

Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj trądzik w ciąży mija, gdy burza hormonów uspokaja się. Czyli zmiany są widoczne, ale tylko przez pierwsze kilka tygodni ciąży. W drugim trymestrze zazwyczaj są dużo mniejsze.

Kosmetyki i składniki zakazane w ciąży

 • olej sojowy,
 • wyciąg z soi
 • retinol i retinoidy
 • tetracykliny zawarte w kosmetykach antytrądzikowych
 • kwas salicylowy wskazany do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej
 • kwasy owocowe AHA
 • niebezpieczny może być również fluor zawarty w pastach do zębów

Warto poświęcić kilka chwil na przeanalizowanie składu ulubionych kosmetyków. Biorąc pod uwagę, że wiele składników może przenikać przez skórę do krwiobiegu i tym samym do dziecka – dobrze jest spojrzeć na nie krytycznym okiem i w razie wątpliwości zastąpić używany preparat innym. W ciąży nie warto ryzykować. Tym bardziej, że na rynku naprawdę jest wiele propozycji kierowanych do przyszłych mam.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *