Jak sprawić, by objawy trądzika różowatego były mniej widoczne?

Trądzik rożowaty wystawia naszą cierpliwość na wielką próbę. Sprawia, że skóra staje się podrażniona, czerwona, na twarzy pojawiają się oznaki stanów zapalnych, a naskórek nie jest tak odporny jak powinien być. Przeciwnie – jest narażony na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych, które pozostają bez znaczenia w przypadku zdrowej skóry, funkcjonującej w naturalny sposób. Niektóre źródła dowodzą, że za trądzik różowaty mogą być odpowiedzialne niektóre bakterie bytujące na skórze lub roztocza. Naukowcy nie znają jednak do końca mechanizmów powstania problemu.

Jak rozwija się trądzik różowaty?

profile-449912_1280Stan skóry osoby chorej zmienia się wraz z postępem choroby.

Na początku dochodzi do zaczerwienienia skóry. Rumieńce w pierwszym stadium choroby jednak cofają się, mają charakter okolicznościowy.

Na drugim etapie choroby zmiana zabarwienia skóry jest trwała – zaczerwienienie występuje na policzkach, nosie, brodzie oraz czole i nie znikają.

W kolejnym etapie do rumienia dochodzą guzki – najczęściej są małe i czerwone, wypełnione ropą. Oprócz tego wyraźnie widoczne są drobne naczynia krwionośne na skórze.

Ostatni etap prezentuje się w najbardziej zaawansowany sposób i dotyczy głównie nosa, na którym pojawiają się guzki oraz zgrubienia. Nos staje się duży, wyraźnie wyróżnia się na tle całej twarzy.

Czy da się wyleczyć trądzik różowaty?

Dobra wiadomość jest taka, że trądzik różowaty można leczyć. Nie jest to łatwe, może być czasochłonne, ale przynosi wymierne efekty. Przede wszystkim najłatwiej zatrzymać rozwój trądziku różowatego, a w niektórych przypadkach nawet cofnąć to, co już choroba skóry zdążyła na skórze dokonać.

Jak oczyszczać skórę z trądzikiem różowatym?

Gdy mamy trądzik różowaty, szalenie istotne staje się to, w jaki sposób pielęgnujemy skórę, a przede wszystkim jak ją oczyszczamy. Trzeba wybierać kosmetyki delikatne, które nie podrażniają i nie zaostrzają podrażnień oraz same nie wywołają zmian na skórze. Zazwyczaj preparaty dostępne w ogólnej sprzedaży są nieodpowiednie, trzeba poświęcić czas, by poszukać bezpieczną alternatywę dla nich. U 90% chorych poprawę przynosi na przykład Skinception Rosacea, który sprawdził się również w przypadku mojej cioci. Pisałam o tym już w tym poście (przeczytajcie historię choroby mojej cioci i jej córki oraz o tym, jak Skinception pomógł im w przypadku trudnych do leczenia zmian)

Niewskazane będą tonery, peelingi i środki złuszczające. Stan skóry z trądzikiem różowatym mogą pogarszać również hydroksykwasy i tretynoiny.

Jak zazwyczaj leczy się trądzik różowaty?

Sposób leczenia trądziku różowatego jest uzależniony od stadium choroby oraz indywidualnych cech pacjenta. Najczęściej lekarz zaleca antybiotyki – działające miejscowo, do zastosowania na skórę lub rzadziej przyjmowane doustnie.

Pomocne na samym wstępie jest stosowanie kwasu  azelainowego, który stosuje się bezpośrednio na zmienioną powierzchnię. Składnik ten jest wykorzystywany do leczenia stanów zapalnych oraz zmian pojawiających się na skórze.

Są też składniki, które działają bezpośrednio na przyczynę występowania trądziku różowatego – nieuzasadnione i nadmierne rozszerzanie naczyń krwionośnych. W tej kategorii szczególnie dobre efekty przynoszą beta-blokery i alfa antagoniści. Drugim ważnym składnikiem z tej  grupy jest estrogen, żeński hormon, który używany podczas menopauzy zmniejsza uderzenia gorąca oraz objawy towarzyszące trądzikowi.

Unikanie czynników zaostrzającym trądzik różowaty

W leczeniu trądziku różowatego pomocne może być unikanie czynników, które zaostrzają zmiany na skórze. Tutaj znaczenie ma ograniczanie spożycia gorących napojów, picia alkoholu, używania ostrych przypraw. Zmiany na skórze pojawiają się również pod wpływem stresu – dobrze znaleźć swój własny sposób na relaksowanie się oraz unikanie skutków stresu – tym bardziej, że właściwie każdy dzisiaj musi mierzyć się z ogromnym napięciem, nadmiernymi oczekiwaniami, jakie stawia przed nami świat.

Jak pozbyć się problemu z rozszerzonymi naczynkami i przerostem tkanek?

Usuwanie objawów trądziku różowatego powinno koncentrować się na likwidowaniu rozszerzonych naczynek – jest to możliwe przy użyciu profesjonalnego lasera. W ten sam sposób można zmniejszać problem z przyrostem nosa.

W ostateczności można również wykonać zabieg chirurgiczny, który rozwiąże problem z przerostem tkanek.

Ochrona przed słońcem a trądzik różowaty

Bardzo ważne jest, by regularnie używać kremów z filtrami UV. Nie tylko jednak latem, kiedy słońce mocniej przygrzewa, ale również zimą, kiedy wydawać by się mogło, że nie ma takiej potrzeby. To bardzo ważne, bo skóra z trądzikiem różowatym jest szczególnie narażona na negatywny wpływ słońca.

Na twarz wskazane będzie używanie blokerów chroniących niemal w pełnym wymiarze przed wpływem słońca.

A Wy znacie sposoby na trądzik różowaty? Macie z nim problem? Może choroba występuje w rodzinie?

Przy okazji warto dodać, że nie należy łączyć trądziku różowatego z chorobą alkoholową! To bardzo krzywdzący stereotyp, wynikający z elementarnego braku wiedzy.

10 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *