Jak popularne produkty spożywcze wpływają na wygląd skóry?

Skóra to największy organ ludzkiego ciała, pozostający w ścisłym związku z tym, co dzieje się w środku, w nas samych. Naturalne jest zatem to, że kondycja skóry wskazuje na procesy zachodzące w organizmie. Gdy skóra jest blada, zmęczona, pojawiają się sińce, zaskórniki, niedoskonałości, zazwyczaj ma to związek z naszym zdrowiem z tym, co jemy.

Niedoskonałości i problemy, z jakimi się borykamy, często można rozwiązać (choćby częściowo) przyglądając się diecie. Zmiana nawyków żywieniowych pozwala zmniejszyć problemy z trądzikiem, ograniczyć kłopot z egzemami, suchą i podrażnioną skórą. Jest to metoda tania, ale dość trudna. Wymaga dużo cierpliwości, determinacji i siły, by raz wprowadzone nawyki utrzymać, zmieniając swoje życie na lepsze. Chyba warto, prawda?

Gluten a wygląd skóry

Moda na dietę bezglutenową nie jest pozbawiona sensu i konkretnych, łatwych w ocenie argumentów na temat jej zasadności. O tym, że gluten szkodzi osobom nie tylko chorującym na celiakię czy borykającym się z alergią i nadwrażliwością, przekonuje William Davis w „Kuchni bez pszenicy” oraz w swoich kolejnych publikacjach. Pszenica oraz inne zboża zawierające gluten mają odpowiadać za plagę otyłości oraz syndrom przewlekłego zmęczenia, a także kłopoty ze skórą.

background-2554_1280Czy to prawda? Wiele osób, które wykluczyły gluten z diety zauważyły, że ich skóra znacznie się poprawiła. Szczególne efekty diety bezglutenowej można obserwować na skórze trądzikowej. Dlaczego? Wszystko z powodu zmniejszenia ilości lektyny w diecie, która często prowadzi do blokowania porów, ma niekorzystny wpływ na metabolizm cynku, jak również nie pomaga w przypadku stanów zapalnych, które u niektórych osób może pogłębiać.

Doświadczenia wielu osób pokazują również, że wyeliminowanie całego glutenu z diety (nie jest to proste, bo gluten jest obecny nie tylko w chlebie, ale również w płatkach śniadaniowych, niektórych jogurtach, słodyczach, napojach, przekąskach, alkoholach, itd.) pozwala pozbyć się problemu z uporczywymi egzemami, krostkami na skórze, które nie mijały, leczone nawet wyszukanymi metodami.

Trzeba pamiętać również o chorobie Duhringa, czyli skórnej manifestacji nietolerancji glutenu, w przebiegu której pojawiają się wysypki, które znikają przy restrykcyjnie stosowanej diecie bezglutenowej. Lekarze wskazują, że wiele zmian skórnych o niewyjaśnionej etiologii znacznie zmniejsza się lub całkowicie znika na diecie bezglutenowej.

Cukier a wygląd skóry

Nadmiar cukru, a o taki niestety dzisiaj łatwo, jest bardzo szkodliwy. Trudno znaleźć osobę, która je mało cukru lub nie je go wcale. Większość z nas spożywa białych kryształków zdecydowanie za dużo i co gorsza z każdym rokiem spożycie się zwiększa. Problem widać po tym, jak trudno odnaleźć dzisiaj w sklepie podstawowe produkty bez cukru. Cukier pod różną postacią znajdziemy w majonezie, ketchupie, chlebie, serach, wędlinach, itd.

Skutki? Niestety nadmiar cukru prowadzi do uszkodzeń skóry i szybszego jej starzenia. Wszystko z powodu procesu glikacji, podczas którego cukry wiążą się z białkami, niszcząc komórki i prowadząc do obniżenia napięcia skóry. Pod wpływem cukru zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny, powstają zmarszczki, tak nielubiane przez kobiety.

Niestety nadmiar cukru w diecie ma również niekorzystny wpływ na wygląd skóry trądzikowej. Dlaczego? Ponieważ prowadzi do zaburzeń hormonalnych, a te szybko widoczne są na skórze pod postacią różnych niedoskonałości.

Konserwanty a wygląd skóry

Spożywanie wielu produktów wysokoprzetworzonych ma negatywny wpływ na wygląd skóry. Sztuczne aromaty, barwniki, konserwanty oddziałują wyjątkowo negatywnie na stan cery trądzikowej. Sprzyjają powstawaniu zaskórników, grudek i zmian zapalnych.

Jeśli chcesz mieć naprawdę ładną skórę, powinnaś unikać słonych, gotowych przekąsek, produktów gotowych do spożycia (do odgrzania w mikrofalówce), napojów gazowanych, soków i napojów z kartonika. Najlepiej przygotowywać posiłki z podstawowych produktów spożywczych i unikać fast foodów.

Nadmiar soli a wygląd skóry

Niestety również nadmiar soli ma zły wpływa na skórę, wybitnie niekorzystnie działa na cerę z trądzikiem. Czy można jakoś poradzić sobie z tym problemem?
Dobre efekty u wielu osób przynosi zastąpienie soli jodowanej morską.

Niestety żywność wysokoprzetworzona zawiera dużo soli. Sól znajduje się w wielu produktach używanych na co dzień w kuchni – w pieczywie, ciastkach, sosach, serach, wędlinach, kiełbasie, gotowych zupkach w proszku. Gdy jeszcze dodamy do tego spożywanie mocno słonych chipsów, paluszków czy precli, ilość soli w diecie dramatycznie rośnie i kilkakrotnie przekracza dzienną polecaną normę.

Poza tym nadmiar soli prowadzi do obrzęków, skóra nie wygląda dobrze, jest zmęczona i narażona na występowanie niedoskonałości. Sól zatrzymuje wodę w organizmie.

Tłuszcze trans a wygląd skóry

Tłuszcze trans (utwardzane oleje roślinne) są niebezpieczne dla zdrowia i niekorzystnie działają na wygląd. Znajdziemy je w niektórych rodzajach chleba, margarynach, chipsach, chrupkach, pączkach, gotowych ciastach, ciastkach, krakersach, produktach czekoladowych.

Niestety tłuszcze trans przyspieszają proces starzenia się skóry.

A Wy – zwracacie uwagę na to, jak składniki odżywcze oddziałują na nasz wygląd?

8 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *