Jak leczyć grzybicę skóry?

Grzybica to wstydliwa choroba skóry, atakująca osoby niezależnie od wieku i statusu społecznego. Wystarczy mieć pecha, by grzyba złapać…i kłopot gotowy. Jeśli żyjesz aktywnie – często korzystasz z basenu, sauny, miejskich kąpielisk, wspólnych łazienek, ryzyko rośnie. Chorobie sprzyja również niezdrowe odżywianie, uboga dieta, niewłaściwa higiena, wilgoć. Poza tym można się zarazić, korzystając z czyichś butów, skarpet, przyborów do pedicur’u.

Grzybica niejedno ma imię

womans-feetGrzybicę kojarzy się przede wszystkim ze zmianami na stopach, między palcami, gdzie pierwszymi objawami są zaczerwienienia oraz swędzenie skóry. Tymczasem grzybica może pojawić się niemal wszędzie – w ustach, pochwie, na sromie. Szacuje się, że około 20% osób choruje na grzybicę co najmniej raz w ciągu roku. To całkiem sporo, prawda?

Przyczyny grzybicy

Grzybica ma wiele przyczyn. Istnieje szereg czynników, które odpowiadają za powstanie tego schorzenia. I tak:

  • grzybica może przedostać się na człowieka ze zwierząt,
  • może przenieść się z ziemi,
  • od innego człowieka
  • chorobie sprzyja pocenie się,
  • noszenie nieprzewiewnego, ciasnego obuwia.

Bardziej narażone na grzybicę są kobiety w ciąży, chore na cukrzycę, nowotwory, AIDS, długo leczące się antybiotykami lub sterydami. Grzybica atakuje osoby o osłabionej odporności, często stosujące „słodką” dietę, ubogą w owoce i warzywa, osoby z zaburzeniami hormonalnymi,

Gdzie atakuje grzybica?

Grzybica to podstępna choroba skóry, która może atakować jedynie naskórek. Może również dotykać skóry właściwej, włosów i paznokci.

Jedna chora osoba jest często źródłem zakażenia dla całej rodziny. Chory rozsiewa wokół siebie zainfekowane łuski, które przenoszą się na kolejną osobę. Grzybicy sprzyja współczesny styl życia – chodzenie przez cały rok w obuwiu, noszenie skarpetek, rajstop oraz potliwość stóp.

Grzybica objawy

Grzybica zazwyczaj zaczyna się niewinnie – od pieczenia i swędzenia skóry, która jest zaczerwieniona i podrażniona.

Łupież pstry to też grzybica

Wiele osób nie wie, że grzybica ma wiele postaci. Jedną z nich jest łupież pstry, czyli powierzchniowe zakażenie skóry. Zmiany wywołane przez Pityrosporum ovale pojawiają się głównie na tułowiu oraz na kończynach. Typowe dla łupieżu pstrego są żółtobrunatne lub jasnożółte plamy, które mają nieregularne kształty i są wrażliwe na słońce – odbarwiają się. Zmianom sprzyja potliwość i łojotok.
Łupież pstry powinien być leczony środkami przeciwgrzybicznymi. Lekarze zalecają jednoczesne leczenie owłosionej skóry głowy.

Grzybica skóry głowy

Grzyby na skórze głowy wywołują łupież. Ich pojawienie się jest często przyczyną osłabienia kondycji włosów i ich wypadania. Trzeba się również spodziewać plam bez włosów. Łysienie jest bowiem objawem grzybicy. Często obszary bez włosów są czerwone, co świadczy o toczącym się w tym miejscu stanie zapalnym. Poza tym obserwuje się dość charakterystyczny ziemisty zapach skóry głowy. Na szczęście po wyleczeniu grzybicy włosy odrastają.

Jak zapobiec grzybicy skóry głowy? Przede wszystkim delikatnie pielęgnując ten obszar, nie dopuszczając do jego uszkodzeń. Należy również dbać o to, by skóry nie przegrzewać.

Grzybica paznokci

Bardzo częstym problemem jest grzybica paznokci, która prowadzi do zniekształcenia płytki, pofalowania jej, zgrubienia, zmiany jej koloru. Bardzo często jest następstwem grzybicy stóp, choroby dotykającej nawet 40% osób. Według lekarzy grzybicę paznokci może mieć nawet 21% osób. Grzybica najczęściej dotyka pierwszy i piąty palec. Paznokcie matowieją, stają się kruche, łamliwe, mają tendencję do rozwarstwiania.
Chorobą bardzo łatwo się zarazić. Niestety leczenie jest długie i skomplikowane.
By pozbyć się problemu, trzeba działać w zdecydowany sposób. Domowe metody nie są skuteczne, metoda na przeczekanie tym bardziej – może jedynie pogorszyć sprawę.

3 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *