Jak kolagen pomaga zachować młodość?

Najnowsze wyniki badań przynoszą jasny wniosek, którego nie da się już ignorować. Aby zachować młodość, trzeba zadbać o odpowiednią ilość kolagenu. Im mamy więcej lat, tym jest to bardziej konieczne. Dlaczego? Ponieważ ilość najważniejszego białka budującego skórę, włosy i nasze piękno wraz z upływem czasu spada. Organizm produkuje go coraz mniej, czego skutkiem jest starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek i wyraźne starzenie całego organizmu. Jak jednak uzupełniać kolagen i jakich błędów przy tej okazji unikać?

Kolagen i starzenie

Ubytki kolagenu powodują dramatyczne zmiany w wyglądzie. Sprawiają, że skóra pokrywa się zmarszczkami, spada jędrność, pojawiają się plamy starcze. Włosy mogą tracić gęstość. Stawy zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Może pojawiać się ból i skrzypienie. Inny efekt to utrata mięśni, spadek energii i wzrost tkanki tłuszczowej.

Istnieje 28 różnych typów kolagenu i nie wszystkie pomagają skórze.

Czym jest kolagen?

Kolagen to najbardziej rozpowszechnione białko występujące w ludzkim organizmie. Dba o zachowanie prawidłowej struktury tkanek, dlatego niektórzy mówią, że działa jak klej. Dodatkowo ma silne właściwości regenerujące. Jest jak rusztowanie, które ma także wpływać na funkcjonowanie mięśni, kości, stawów, chrząstek i ścięgien (tam się właśnie znajduje). Wzmacnia także skórę, włosy i paznokcie.

Kolagen porównywany jest do ramy w materacu. Sprężynami w takim układzie są elastyczne włókna, a wypełnienie stanowi kwas hialurynowy.

Kolagen składa się z aminokwasów. Aż 75% skóry składa się z kolagenu.

Dlaczego kolagen działa?

Kolagen zawiera aminokwas zwany pod nazwą hydroksyprolina. Odkryto, że składnik ten wyzwala komórki in vitro. Stanowi on bodziec do wytwarzania innego składnika – kwasu hialuronowego niezbędnego do zachowania zdrowej i młodej skóry.

Przeprowadzono badanie (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206255/), w którym wolontariusze przyjmowali 5 gramów kolagenu każdego dnia. Dodatkowo dostarczano im mnóstwo innych witamin i mikroelementów. Okazało się, że po 60 dniach zmniejszył się fałd nosowo-gardłowy, ograniczono także nieprzyjemną suchość skóry. Jędrność skóry została oceniona jako bardziej satysfakcjonująca po 12 tygodniach regularnego stosowania kolagenu.

Badań nad skutecznością kolagenu spowalniającego starzenie się skóry jest zresztą więcej. Przeczytaj tutaj.

Kiedy produkcja kolagenu zaczyna spadać?

Już po 25 roku życia nasz organizm więcej kolagenu rozkłada niż produkuje. Każdego roku tracimy 1% kolagenu. Około 30 roku życia organizm zaczyna dramatycznie spowalniać w zakresie wytwarzania kolagenu. Spadek jego ilości ma wpływ na postępujące starzenie.

Proces ten przyspiesza na skutek stresu, promieniowania UV (szczególnie destrukcyjny wpływ ma opalanie), zanieczyszczenie środowiska, palenia papierosów, diety bogatej w cukier.

Kolagen – ulubiony napój wśród gwiazd Hollywood

Przyjmowanie kolagenu to w odczuciu wielu konieczność. Zapewnia natychmiastowe efekty, rekordowe cofnięcie czasu w krótkim czasie! Dlatego napoje kolagenowe są obecnie szczególnie popularne wśród gwiazd Hollywood. Podkreśla się ich działanie:

 • odmładzające, wzmacniające, ujędrniające skórę,
 • redukujące zmarszczki,
 • zwiększające nawilżenie skóry,
 • wzmacniające kości,
 • poprawiające działanie siły mięśni.

Jak uzupełnić niedobory kolagenu?

Starzenie to proces, który trudno zatrzymać, można go nieco spowolnić. W tym celu warto, między innymi, zadbać o uzupełnianie niedoborów kolagenu. Jak?

 • Stosując dobrej klasy produkty mające w składzie najwyższej jakości i dobrze przyswajalny kolagen. Produkty z kolagenem zwiększają gęstość kolagenu w skórze właściwej, w ten sposób skóra staje się grubsza, zmarszczki stają się mniejsze.
 • Jedząc produkty zawierające kolagen – buliony na kościach, żółtka jaj, galaretki owocowe i warzywne, podroby, salceson, kurze łapki.
 • Ograniczenie spożycia cukru, by zmniejszyć proces glikacji. Jedz dużo przeciwutleniaczy, produktów bogatych w witaminę E, koenzym Q10 oraz witaminę C.
 • Stosowanie kremów z witaminą C, które mogą wspomóc produkcję kolagenu. Sprawiają, że skóra staje się grubsza i z mniejszą ilością zmarszczek.
  Warto dodać również do codziennej pielęgnacji krem z retinolem, który może wspomóc odbudowę włókien kolagenowych i odwrócić uszkodzenia powstałe wraz z wiekiem.
 • Nawilżaj skórę od środka i od zewnątrz. Pij wystarczającą ilość wody oraz stosuj nawilżające kremy.
 • Rzuć palenie. Składniki zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają kolagen i elastynę zawarte w skórze, a także zwęża naczynia krwionośne utrudniając dopływ krwi ze składnikami odżywczymi do skóry.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *