Jak ćwiczyć? 7 żelaznych zasad

Aktywność fizyczna jest ważna. Pozwala dbać o kondycję, wzmacniać mięśnie, rzeźbi ciało, ujędrnia skórę, spala tłuszcz, dodatkowo minimalizuje stres i poprawia samopoczucie. To nie wszystkie zalety. Sport sprzyja odchudzaniu, pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Same zalety?

Teoretycznie tak. Trzeba jednak dbać o to, by dobrze ćwiczyć. Nieodpowiedni trening może przynieść więcej szkód niż pożytku.

  1. Po pierwsze zrozum – żadne ćwiczenia nie dadzą Ci zadowalających efektów, jeśli nie zadbasz o dietę. To Twój codzienny jadłospis decyduje w 80% o tym, jak wyglądasz. Trening to tylko 20%.
  2. Ćwiczenia powinny być dodatkiem. Dobrze gdy masz do nich odpowiednie nastawienie. Gdy po prostu dają Ci frajdę!

Spokojnie, do przodu

Najgorsza w sporcie jest obsesja. Zbyt intensywne treningi, impulsywne i nieprzemyślane aktywności na dłuższą metę więcej utrudniają niż ułatwiają.

Nagłe zrywy kończą się zakwasami, rzadko przynoszą satysfakcjonujący efekt. Szybciej nas zniechęcą niż zmotywują do dalszych starań. Sport powinien być wpisany w naszą aktywność. Otwierać nas na nowy styl życia, być traktowany jako element większej całości. Gorzej gdy decydujemy się na niego tylko po to, żeby schudnąć. Utrata nadmiernych kilogramów to efekt dodatkowy, wcale nie najważniejszy.

Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu

Zawsze przed treningiem pamiętaj o rozgrzewce. Nie trenuj bez niej, choć czasami może czuć pokusę!

To może wydawać Ci się niepotrzebne, jednak przygotowanie mięśni do wysiłku jest bardzo wskazane. Pozwala zminimalizować ryzyko kontuzji, zapewnia też lepsze wyniki, zwiększa ruchomość ciała. Jednak pamiętaj, by zaczynać od aktywności o niewielkim natężeniu, na tym właśnie polega rozgrzewka.

Poza tym, gdy skończysz, poświęć kilka minut na wyciszenie swojego ciała i uspokojenie oddechu. To również będzie ważna chwila wytchnienia dla mięśni, moment ich ochłodzenia i rozciągnięcia, które może zapobiec ich późniejszej bolesności. Po tym czasie możesz wrócić do wykonywanej przed treningiem czynności.

Różnicuj aktywność fizyczną

To, co zapewnia najlepsze efekty to trenowanie na różne sposoby. Wybieranie różnych form aktywności pozwala zadbać o rozwój wszystkich partii mięśni. Poza tym ma jeszcze jedną ważną korzyść. W ten sposób możemy uniknąć nudy.

Warto ćwiczyć samodzielnie, z przyjaciółką i na zajęciach z instruktorem. Dobrze rzeźbić mięśnie, ujędrniać je, rozciągać i angażować na każdy możliwy sposób.

Wyzwanie w postaci nowej aktywności fizycznej pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów. Dla osób, które lubią robić coś nowego – to super opcja!

Nie tylko liczby

Problemem na co dzień jest nie tylko obsesja, ale również zbyt mocne skupianie się na liczbach. W kozi róg może prowadzić nas ustawiczne liczenie kalorii, tępe powtarzanie ćwiczeń tyle, ile trzeba, bez zwracania uwagi na aktualne możliwości i samopoczucie. Zgubne może być także zbytnie skupianie się na odczytach wagi.

Nie wszystko da się łatwo zmierzyć i od razu udowodnić. To, co zauważymy od razu po tym, jak zdecydujemy się na zmianę stylu życia – to lepsze samopoczucie, poprawione krążenie, piękniejszy koloryt skóry. Nasze ciało stanie się sprawniejsze, silniejsze.

Gdy ćwiczenia wejdą nam w krew, bardzo szybko doświadczymy skutków przyzwyczajenia się do nich. Z czasem zwyczajnie będzie nam brakowało codziennej dawki ćwiczeń.

Zwracaj uwagę na intensywność

Na początku ćwiczenia powinny być lekkie. Najlepiej gdy nie angażują zbyt mocno. Wraz z poprawą kondycji, może wzrastać intensywność ćwiczeń. To nawet koniecznie, by móc zapewnić sobie odpowiednią efektywność.

Nie musimy ćwiczyć szczególnie długo, najważniejsze, by robić to umiejętnie, co pozwoli spalić wystarczająco dużo kalorii i zaktywizować organizm do spalania tłuszczu.

Zwróć też uwagę na technikę. Lepiej wykonać mniej powtórzeń, ale skupić się na odpowiedniej technice, niż ćwiczyć więcej, ale nieprawidłowo.

Trening powinien być wyzwaniem

Lepiej ćwiczyć krótko, a dobrze niż udawać, że ćwiczymy przez długi czas. Trening powinien być dobrze zaplanowany i pomyślany. Także w tym wypadku bardziej liczy się jakość, a nie ilość.

Uczciwość w trakcie treningu, staranne powtarzanie ćwiczeń to podstawa. Ważne, by aktywność fizyczna naprawdę pozwala przekraczać granice i by skutecznie wzmacniała.

Ćwicz w skupieniu, koncentrując się na tym, co robisz. Niech Twoje ciało się wysili, a umysł opuści wszystkie inne tematy i skoncentruje tylko na jednym.

Ważna satysfakcja

Cokolwiek robisz w życiu – liczy się satysfakcja. To bardzo ważne, by także sport niósł pozytywne wibracje.

Jeśli będziemy widzieli sens, łatwiej się nam przyjdzie zaangażować. Dlatego szukajmy takiej aktywności, która nam odpowiada i takiej, która pozwoli nam poczuć radość. Reszta zalet…to tylko kwestia czasu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *