Geny a cellulit

Myślisz, że za Twoją pomarańczową skórkę odpowiedzialna jest zła dieta i brak ruchu? To tylko częściowa prawda. Ogromnego znaczenia nabiera Twój genom, czyli zestaw genów typowy dla Twojego organizmu. I ta kwestia jest od Ciebie niezależna. Nie masz przecież na niego wpływu. Zbiór genów otrzymujesz już z chwilą poczęcia. Już w tej wczesnej chwili wiadomo jest na co możesz być narażona w dorosłym życiu.

Jako dzieci rodzimy się już z zaprogramowaną ilością komórek tłuszczowych, zwanych adipocytami. To właśnie uwarunkowania genetyczne decydują o tym, ile tłuszczu zgromadzi każda tego typu komórka. Kwestia ta pozostaje w oderwaniu do skłonności do tycia. Możemy mieć predyspozycje do rozwoju cellulitu bez skłonności do przybierania zbędnych kilogramów. Te dwie kwestie są od siebie niezależne. Dlatego też pofałdowaną powierzchnię skóry obserwuje się u osób wyjątkowo szczupłych.

Geny odpowiadają również za nasz metabolizm, czyli szybkość utleniania związków organicznych z pożywienia do prostych pierwiastków. Metabolizm przez całe życie się zmienia. Jest różny w zależności od wieku, płci, ale również indywidualnych cech. Odpowiedzialny jest ponadto za usuwanie z organizmu toksyn (szkodliwych produktów przemiany materii). Ciekawa informacja jest taka, że to właśnie one w dużym stopniu odpowiadają za niekorzystny wygląd skóry. Zamiast być wydalone, gromadzą się między komórkami tłuszczowymi, dodatkowo pogarszając gładkość powierzchni skóry.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *