Dlaczego kobiety mają cellulit i co z tym zrobić?

Cellulit to zmora kobiet w każdym wieku i w każdym rozmiarze. Niestety, nie zwiększyło to wcale akceptacji dla tego zjawiska. Nadal pomarańczowa skórka uważana jest za defekt estetyczny i kobiety wkładają wiele wysiłku oraz środków finansowych, by pozbyć się cellulitu i zyskać gładkie, wymodelowane ciało.

Czym jest cellulit? Spróbujmy wytłumaczyć, bo pewnie wiesz to jedynie intuicyjnie i niestety z doświadczenia. Objawy cellulitu są jasne – to nierówności, grudki pod skórą i galaretowate ciało o fakturze skórki pomarańczy, co sprawia, że cellulit bywa też tak nazywany. Czy jest choroba? Nie i w związku z tym używanie określenia cellulitis jest błędne, bo końcówka sugeruje, że mamy do czynienia właśnie z chorobą a dla jasności – istnieje takie schorzenie jak cellulitus, ale nie ma wiele wspólnego z pomarańczowa skórką czyli cellulitem. Sam cellulit to natomiast po prostu efekt deformacji tkanki tłuszczowej i nadmiernego rozrostu jej komórek. Może też wiązać się z upośledzeniem krążenia limfy i nadmiernym gromadzeniem wody przez organizm, wówczas mamy do czynienia z cellulitem wodnym.

Dlaczego kobiety mają cellulit?

Dlaczego cellulit to przypadłość typowo kobieca? Czym zawiniłyśmy matce naturze? Rzeczywiście skłonności do powstawania skórki pomarańczowej są ściśle związane z byciem kobieta, a konkretnie z hormonami w kobiecym organizmie. To właśnie wysoki poziom estrogenów w ciele kobiety odpowiada za cellulit. Przede wszystkim uwarunkowania hormonalne sprawiają, że w okresie dojrzewania figura nastolatki zmienia się na typowo kobieca, co oznacza właśnie przybranie tkanki tłuszczowej i jej nagromadzenie się na biodrach, udach i pośladkach, a więc tam, gdzie później osadza się cellulit. Poza tym pod wpływem estrogenów tkanka tłuszczowa u kobiet jest nieco bardziej podatna na deformację i niekontrolowany rozrost komórek, co skutkuje właśnie cellulitem. To dlatego kobiety bardzo często mają cellulit po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej, gdy poziom żeńskich hormonów w ciele rośnie. Niestety, przyczyny hormonalne wiążą się też z coraz większą powszechnością cellulitu. Jeszcze trzydzieści lat temu skórka pomarańczowa ściśle wiązała się z wiekiem i nadmierną wagą, u nastolatek w zasadzie się jej nie widywało. Dziś jest inaczej, bo hormony zjadamy także z pożywieniem, a konkretnie z mięsem, przede wszystkim drobiem. Inna przyczyna cywilizacyjna tego, że coraz więcej kobiet ma cellulit to ogólna niska aktywność fizyczna, także nastolatek, a także nadmierne objadanie się i zła dieta. To wszystko sprawia, że mało która kobieta nie ma dziś cellulitu. A mimo to kobiety nadal chcą się pozbyć pomarańczowej skórki. Jeśli i ty należysz do tego grona, koniecznie czytaj dalej.

Jak pozbyć się cellulitu?

Walka z cellulitem nie jest łatwa, ale nie jest też z góry skazana na porażkę. Grunt to mieć dobry plan działania. Od czego zacząć? Na początek musisz ocenić, z jakim cellulitem masz do czynienia. Jeśli jesteś szczupła kobietą i masz wagę w normie, a poza tym masz problem ze skórką pomarańczową, to najprawdopodobniej jest to cellulit typu wodnego, czyli efekt nieprawidłowej pracy układu limfatycznego. Jesli masz nadwagę lub jesteś otyła jest to cellulit tłuszczowy. Na ten pierwszy pomogą przede wszystkim masaże i zmiana diety, ten drugi wymaga odchudzania i wielu zmian w trybie życia. Ważne jest tez, jaki masz stopień cellulitu. cellulit pierwszego stopnia jest niewidoczny, chyba że ściśniesz palcami skórę, wówczas widać grudki. Na cellulit pierwszego stopnia nie trzeba wiele. Przede wszystkim musisz się nieco więcej ruszać i pić sporo wody. Już ta drobna zmiana powinna poprawić wygląd twojego ciała. Poza tym koniecznie zaopatrz się w dobrej klasy krem na cellulit. Nakładaj kosmetyk na ciało dwa razy dziennie rano i wieczorem i po nałożeniu kremu wykonaj masaż, co przyspieszy i zintensyfikuje jego działanie. Poza tym nie zapomnij o tym, by raz lub dwa razy w tygodniu wykonać gruboziarnisty peeling, co przygotowuje skórę na przyjęcie kosmetyków antycellulitowych. Jeśli masz cellulit drugiego stopnia to znaczy jest on widoczny w niektórych pozycjach ciała nawet gdy nie ściskasz skóry krem na cellulit jest już obowiązkowy. Poza tym stosuj raz w tygodniu maski antycellulitowe i zaopatrz się w urządzenie do masażu. Masaż na cellulit to jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się pomarańczowej skórki. Poza tym zapomnij o kawie i kalorycznych przekąskach oraz soleniu potraw – każdy dietetyczny grzeszek to krok do tyłu w walce o zgrabną sylwetkę. Poza tym musisz wykonywać ćwiczenia na cellulit. Jesli masz mało czasu i pieniędzy po prostu raz dziennie przez pół godziny ćwicz w domu. Nawet nie wiesz jak skuteczne mogą być zwykłe przysiady. Cellulit trzeciego stopnia czyli najbardziej zaawansowany wymaga już profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym lub klinice medycyny estetycznej. Poza tym oczywiście też stosuj krem na cellulit jako uzupełnienie kuracji i dbaj o dietę oraz ruch.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *