Dlaczego cellulit to problem większości kobiet?

Walka z cellulitem jest bardzo trudna, aczkolwiek możliwa do wygrania. Problem cellulitu dotyczy 90 procent kobiet w różnym wieku. Nie są to tylko kobiety w wieku okołomenopauzalnym i otyłe. Do walki z nim stają również młode i szczupłe dziewczyny.

Zacznijmy od definicji cellulitu. Przypadłość ta polega na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, wody i produktów przemiany materii. Jeżeli nastąpiła już taka sytuacja to wtedy skóra staje się nierówna i gąbczasta. Jak już wiemy cellulit dotyczy głownie kobiet, albowiem budowa ciała kobiecego temu sprzyja. Tkanka łączna u kobiety zbudowana jest tak, aby w ciąży łatwo mogła się rozszerzać. Powstaje luźny układ włókien kolagenowo –elastynowych, który sprawia, że w odstępach między nimi rozrastają się komórki tłuszczowe, hamując przemianę materii i doprowadzając do nagromadzenia się toksyn i limfy. Zjawisko jest na tyle poważne, że normalne komórki wielkości główki od szpilki mogą się powiększyć nawet do rozmiarów ziarna fasoli. Nadmiar tłuszczu upodabnia tkankę łączną do skórki pomarańczy.

Cellulit jest widoczny głównie  na udach, pośladkach i  brzuchu.
Rozpoznać go możemy ściskając palcami fałdę skóry. Uwydatniają się wtedy zgrubienia i guzki. Czasami pod wpływem ucisku na nerwy wywołać mogą ból. W zaawansowanym stadium cellulit widać nawet gołym okiem. Jest on wtedy bardzo trudny do usunięcia. Następują tez wtedy obrzęki tkanek i ucisk na naczynia krwionośne.
Jeżeli dotknął nas problem cellulitu to musimy z nim walczyć. Niestety trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w tej walce wróg jest silny.

Do podstawowych czynników, które powodują tę dolegliwość zaliczamy:
– zaburzenia hormonalne oraz przełomy hormonalne takie jak: ciąża i menopauza,
– pigułki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza,
– nadwaga i siedzący tryb życia,
– niewłaściwa dieta – dużo cukru, tłuszczu i soli,
– używki: papierosy, alkohol, kawa, herbata,
– kłopoty z krążeniem limfatycznym,
– stres,
– ciepłe kąpiele,
-chodzenie na wysokich obcasach o noszenie obcisłych ubrań,
– wrodzone predyspozycje.

Gdy poznaliśmy czynniki powodujące cellulit to musimy też poznać metody przyczyniające się do ograniczenia tej przypadłości.
Walkę możemy rozpocząć od właściwej diety. Musimy ograniczyć spożycie tłustych mięs, tłuszczu, soli, cukru. W zamian za to trzeba spożywać więcej  chudego nabiału, owoców, jarzyn, kaszy, razowego pieczywa i produktów dostarczających błonnika. Właśnie błonnik utrudnia gromadzenie się w tkance łącznej szkodliwych produktów przemiany materii. Wypłukiwaniu ich z organizmu sprzyja picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Także oczyszczająco wpływają również herbatki ziołowe i zielona herbata. Aby ułatwić pracę żołądka i jelit należy jeść dużo potraw płynnych i półpłynnych.

Następnie należy zająć się aktywnością fizyczną. Możemy wprowadzić takie hasło, że każda forma aktywności fizycznej pomaga zapobiegać i zwalczać cellulit., albowiem ruch wzmacnia mięśnie, które podtrzymują skórę i nadają jej napięcie. W czasie wysiłku następuje „spalanie” nadwyżek energetycznych, które powodują niepotrzebne rozrastanie się komórek tłuszczowych. Dodatkowo zwiększa się też przemiana materii. Nawet krótka, ale codzienna gimnastyka uaktywni mięśnie i ułatwi spalanie zbędnych kilogramów. Możemy uprawiać takie sporty  jak: pływanie , jazda na rowerze albo jogging.

Bardzo ważną kwestią w walce z cellulitem są masaże. Są one codziennym obowiązkiem . Zagrożone miejsca należy masować włosianą szczotką, sizalową rękawicą, elektrycznym aparatem lub specjalnym przyrządem z wypustkami. Musimy poświęcić temu 5-10 minut dziennie. Masaż wykonujemy okrężnymi ruchami. Najlepiej jest robić to po kąpieli i dokładnym osuszeniu ciała. Dobre rezultaty przynosi masaż pod prysznicem przy użyciu szczotki i żelu ze składnikami antycellulitowymi . Taki masaż pobudza ukrwienie, wzmaga odpływ limfy, wzmacnia i aktywizuje włókna tkanki łącznej  a także zmusza komórki tłuszczowe do pozbycia się powiększającej je wody.

Dobrym sposobem na pozbycie się pomarańczowej skórki są naprzemienne natryski, które obkurczają i rozszerzają naczynia krwionośne, przez co skóra staje się bardziej napięta. Najpierw bierzemy ciepły prysznic,  później kierujemy strumień zimnej wody na miejsca objęte cellulitem. Następnie polewamy się ciepłą wodą, by później znowu zimną.
Nie sposób mówić o walce z cellulitem bez użycia kuracji kosmetycznych. Mamy do wyboru bardzo dużo kosmetyków antycellulitowych. Jeżeli  stosunkowo wcześnie zaczniemy stosować odpowiedni krem, emulsję czy żel nie zapominając o masażu  możemy się spodziewać dobrych rezultatów i wkrótce zobaczymy efekt niwelowania pomarańczowej skórki.

Kosmetyki antycellulitowe  mają trzy funkcje:
– wyszczuplenie,
– poprawienie mikrokrążenia,
– ujędrnienie skóry.
W kosmetykach najczęściej wykorzystuje się działanie kofeiny, która pobudza krążenie płynów ustrojowych poprzez podwyższanie ciśnienia krwi. To działanie ułatwia z kolei rozpad tłuszczów i usuwanie toksyn. Podobne działanie ma karnityna, wyciągi z alg, bluszczu, tui, ostrokrzewu i arniki. W składzie kosmetyków znajdziemy także aminokwasy, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, iglicy włoskiej, a czasem nawet hydroksykwasy.

Preparaty antycellulitowe mają też za zadanie zmiękczenie i nawilżenie skóry. Powinno się je stosować przez około sześć tygodni, najlepiej rano i wieczorem. Niektóre stosuje się tylko raz dziennie. Na pewno warto je wypróbować, ażeby przekonać się o ich skuteczności.
Na koniec jeszcze kilka słów o zbadaniu cellulitu. Najprościej  zbadać stan skóry przez ucisk dwoma palcami. Zaawansowanie cellulitu można ocenić według trzystopniowej skali.
I stopień – skóra jest gładka i ładna, ale podczas ucisku uwidaczniają się grudki pozbijanych komórek tłuszczowych.
II stopień – w trakcie leżenia ciało jest gładkie, ale w pozycji stojącej widać grudki bez uciskania skóry.
III stopień – grudki mogą deformować sylwetkę i wywoływać bolesność.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *