Czym jest łupież i jaki szampon pomoże się go pozbyć?

Któż z nas chociaż raz w życiu nie miał łupieżu? Ta zmiana skóry głowy dotyczy osób w każdym wieku, nawet niemowląt i małych dzieci, które mogą mieć na główce ciemieniuchę.  
Łupież najczęściej jest problemem nastolatków i kobiet w okresie menopauzy. Bardziej dokuczliwy przebieg ma zazwyczaj w przypadku mężczyzn.

Łupież może mieć formę suchej lub tłustej powłoki. W każdej sytuacji wymaga interwencji i stosownych zabiegów, które poprawią wygląd skóry. To ważne nie tylko ze względów estetycznych (białe okruszki na ramionach), ale również dlatego, że nieleczony łupież może doprowadzić do przerzedzenia włosów i do ich nadmiernego wypadania.
Co zatem robić, by pozbyć się łupieżu?

Przyczyny łupieżu

Łupież to bardzo częsty problem kobiet i mężczyzn, który ma prostą przyczynę – nadmierna aktywność grzybów na skórze głowy. Gdy dochodzi do rozmnożenia Pityrosporum ovale w korzystnych dla grzyba warunkach, powstaje mnóstwo odchodów, które na skórze głowy prowadzą do powstania stanu zapalnego. Im więcej odchodów, tym większe ryzyko, że stan zapalny powstanie. Kolejno dochodzi do złuszczania komórek skóry i łupieżu.

Niestety często nawet jeśli pozbędziemy się drożdży, które prowadzą do łupieżu, to jeśli nie wyleczymy łojotoku, problem najpewniej powróci. Wystarczy bowiem zapewnienie grzybom tłustego podłoża, by skóra znowu zaczęła się złuszczać i by problem powrócił.

Łupież suchy i łupież tłusty

Łupież tłusty powstaje na skórze łojotokowej, z tendencją do przetłuszczania się. Tłuszcz tworzy sprzyjające warunki do rozwoju grzybów, których wzrastająca ilość prowadzi do zaczerwienienia skóry i jej swędzenia. Łupież tłusty tworzą przylegające do skóry żółte płatki.

Łupież suchy z kolei pojawia się u osób, które nie mają łojotoku, ale u tych, które są szczególnie wrażliwe na wpływ drożdży z kategorii Pityrosporum ovale, które prowadzą do powstania stanu zapalnego i złuszczania naskórka. Z głowy osypują się srebrne łuski.
Łupież suchy może być również spowodowany przez używanie źle dobranych kosmetyków, które podrażniają delikatną skórę głowy.

Jeśli po jakimś kosmetyku, zauważysz, że łupież wraca, masz już odpowiedź na pytanie: jak pozbyć się problemu. Warto być również oszczędnym i na włosy nanosić niewielką ilość szamponu rozprowadzą w wodzie. Nadmiar szamponu bowiem może również prowadzić do podrażnienia delikatnej skóry głowy.

Kiedy objawy łupieżu nasilają się?

Najczęściej objawy łupieżu nasilają się wiosną i jesienią, kiedy skóra głowy jest narażona na wpływ czynników zewnętrznych: nagłych zmian temperatury, chłodu, często mrozu, jak również noszenia czapki.
Objawy łupieżu są silniejsze także u osób żyjących w ciągłym napięciu, stresie. Niektóre wyniki badań wskazują, że zmiany częściej występują u osób z chorobami psychicznymi. Współistnieją też z chorobą Parkinsona.

Naturalne sposoby na łupież

  • olej kokosowy – cieszy się dobrymi opiniami. Jest to tak zwany naturalny kosmetyk, który znajduje zastosowanie na wielu obszarach. Pozwala nawilżyć skórę i odbudować jej strukturę. Wystarczy, że wmasujesz olej kokosowy na 30 minut w skórę głowy, pozostawisz do wyschnięcia i spłuczesz.
  • napar z tymianku – czubatą łyżeczkę tymianku zalewamy szklanką wrzątku i czekamy kwadrans. Po przestudzeniu wmasowujemy w skórę głowy, nie spłukujemy. Stosujemy przy każdym myciu tak długo, jak to jest potrzebne.
    cytryna na łupież tłusty – przy łupieżu tłustym sprawdza się cytryna, która na marginesie jest szalenie uniwersalnym domowym kosmetykiem. Wcieramy w skórę głowy sok z pół cytryny i pozostawiamy na nim przez piętnaście minut. Spłukujemy chłodną wodą, stosujemy codziennie przez dwa tygodnie.
  • oliwa z oliwek – może pomóc zredukować łupież. Zanim nałożymy go na skórę głowy musimy ją podgrzać. Po podniesieniu temperatury oliwy należy wmasować ją w skórę głowy i pozostawić przez około 20-30 minut i na końcu zmyć. Dla najlepszych efektów należy powtarzać zabieg dwa razy w tygodniu.
    dieta pomagająca na łupież – przy uporczywym ciągle powracającym łupieżu wskazane jest przyjrzenie się swojemu codziennemu menu. Doświadczenie wielu osób wskazuje, że pomocne może być ograniczenie ilości cukru – drożdże lubią „słodkie”. Dobre efekty może przynieść również zmniejszenie ilości białej mąki i przetworów powstałych z niej.

Szampony przeciwłupieżowe

Najwygodniejsze i przynoszące efekty w najkrótszym czasie jest stosowanie wysokiej jakości specjalistycznych szamponów przeciwłupieżowych.

Ostatnim moim osobistym odkryciem jest Dandrene. Dlaczego właśnie ten produkt?Jaka jest różnica między Dandrene a innymi szamponami z tej samej kategorii?

dandrenePrzede wszystkim taka, że Dandrene działa na przyczynę łupieżu, czyli wysusza podłoże, kończy problem z łojotokiem oraz zmienia tak warunki panujące na głowie, że nie są one już tak korzystne dla rozwoju grzybów. Po drugie składniki szamponu niszczą grzyby powodujące łupież, co udało się potwierdzić w niezależnych badaniach klinicznych. Łagodny, a jednocześnie sprawdzony skład pozwala pozbyć się łupieżu, u wielu osób na trwałe.

Jaką metodę na łupież wybieracie dla siebie?

Dandrene
www.dandrene.pl

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *