Czy istnieją skuteczne sposoby na rozstępy?

Rozstępom łatwiej zapobiegać niż próbować je usuwać. Zmiany, które już powstały wymagają profesjonalnych zabiegów i najlepszych kosmetyków. Jakich?

Kiedy pojawiają się rozstępy?

Rozstępy to smugi, linie pojawiające się na skórze. Rozwijają się przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Po pierwsze kiedy dynamicznie rośniemy. W tak zwanych skokach rozwojowych ryzyko wystąpienia rozstępów mocno się zwiększa. Po drugie rozstępy pojawiają się wtedy, kiedy tyjemy. Na skutek wzrostu wagi i rozciągania skóry dochodzi do powstania charakterystycznych zmian na skórze.

Rozstępy najczęściej rozwijają się u nastolatków, a także w okresie ciąży. Nie wszyscy wiedzą, że mogą pojawić się ponadto w okresach chudnięcia.

Rozstępy początkowo są czerwone lub fioletowe, z czasem zmieniają barwę i stają się srebrne. I gdy to się dzieje, ich usuwanie staje się jeszcze trudniejsze.

Najczęściej rozstępy mają kobiety o jasnym odcieniu skóry, w ciąży, pochodzące z rodziny, w której rozstępy są częstym problemem. Ryzyko wystąpienie rozstępów wzrasta wraz z wiekiem.

Czy da się usunąć rozstępy w pełni?

Usunięcie rozstępów w pełni jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach niemożliwe. To, o co toczy się walka to zmiana ich wielkości intensywności. Można sprawić, odpowiednimi metodami, że rozstępy zbledną i staną się mniej widoczne.

To, co wiemy na pewno to fakt, że:

  • najświeższe, czerwone rozstępy są najłatwiejsze do usunięcia,
  • białe rozstępy (rozstępy stare) są trudniejsze do usunięcia. To dlatego, że znajdują się pod nimi węższe naczynia krwionośne, które wolniej przyjmują składniki aktywne. Utrudniona jest też stymulacja produkcji kolagenu.

Jak usuwać rozstępy?

Podstawa to systematyczne działanie, które pozwala poprawić wygląd skóry.

Pierwszy punkt to złuszczanie, które pozwala usunąć martwy naskórek oraz lepiej przygotować skórę na działanie składników aktywnych. Innymi słowy przynajmniej raz w tygodniu wskazane jest przeprowadzenie peelingów. Możemy sięgać po drogeryjne środki, ale równie dobrze samodzielnie przygotować w domu peeling kawowy (z fusów po kawie) lub owsiany (z płatków owsianych). Dobre opinie ma także najprostszy znany peeling – peeling solny.

Po drugie warto stosować miejscowe preparaty w postaci kremów i maści, które pozwalają poprawić kondycję skóry, napinają ją, ujędrniają, odżywiają. Działają silnie nawilżająco. Systematycznie stosowane zmniejszają rozmiar rozstępów oraz sprawiają, że nieestetyczne zmiany bledną. To, jak ten etap będzie przebiegał i na ile będzie skuteczny, w dużej mierze uzależnione jest od zastosowanego preparatu. Bardzo ważne jest, by wybrać środek o dobrym składzie, sprawdzonym działaniu i świetnych opiniach.

Po trzecie dobrze wypróbować naturalne metody w walce z rozstępami takie, jak stosowanie witaminy A, która przyjmowana doustnie lub stosowana miejscowo może poprawić kondycję skóry. Warto dbać o różnorodność na talerzu i spożywanie świeżych, wartościowych posiłków oraz picie wystarczającej ilości wody.

Po czwarte sprawdzają się zabiegi w salonach kosmetycznych. Na czele warto wymienić mikrodermabrazję, która skutecznie oddziałuje na górną warstwę skóry, systematycznie doprowadzając do jej złuszczania. Zabieg ten pozwala w konsekwencji napiąć skórę, poprawić jej elastyczność, dodatkowo stymuluje naskórek do sprawnej produkcji kolagenu i elastyny. W ten sposób dochodzi do odbudowy skóry i zmniejszenia widoczności rozstępów.

Dodatkowo sporo osób decyduje się na zastosowanie terapii laserowej. Metoda ta pozwala zmusić skórę do szybkiej regeneracji i gojenia zmian. Dodatkowo dochodzi do aktywizacji wydzielania melaniny, która pozwala zachować odpowiedni koloryt skóry.

Jednak uwaga, po zabiegach kosmetycznych skóra może być bolesna, napięta, zaczerwieniona. Na szczęście zazwyczaj powrót do normy zajmuje conajwyżej dobę. Co równie istotne, zabiegi kosmetyczne należy powtarzać. Jeden zabieg niewiele da.

Jak usunąć rozstępy raz na zawsze?

Jedyną pewną i w 100% skuteczną metodą jest operacja plastyczna. Niestety jest ona bolesna i pozostawia po sobie blizny. Dodatkowo argumentem na „nie” jest wysoka cena. Stąd wydaje się rozsądne systematyczne stosowanie mniej inwazyjnych metod.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *