Czy grozi Ci łuszczyca?

29 października obchodzimy Światowy Dzień Łuszczycy. Z tego powodu nie mogłam nie wspomnieć dzisiaj o chorobie, jaką jest łuszczyca. Tym bardziej, że na tym blogu poświęconym problemom skórnym, podjęcie tego tematu wydaje się oczywiste.

Sama nigdy nie miałam bezpośrednio do czynienia z łuszczycą. Jednak problem poniekąd znam, bo jest niestety obecny w mojej rodzinie. Z łuszczycą walczy moja babcia i mój tata. Nie jest to choroba zakaźna, ale jest na tyle problematyczna, że może uprzykrzać życie. Niestety dotąd nie jest jest znany sposób, by ją wyleczyć. Opracowano jedynie metody poprawy wyglądu skóry.

Skąd się bierze łuszczyca?

Teoretycznie to proste pytanie. Mimo to, nie znamy – jako ludzkość – na nie odpowiedzi. Teorii, jak powstaje łuszczyca jest bardzo dużo. Niestety żadna z nich nie jest w 100% potwierdzona. Najpopularniejsze głoszą, że to choroba immunologiczna, z nieznanej przyczyny organizm zaczyna atakować swoje komórki i niszczy je.
Poza tym przykład mojego taty i babci wskazuje, że choroba występuje rodzinne. To prawda. Podłoże genetyczne ma tu kluczowe znaczenie.

Kto najczęściej choruje?

Statystycznie choroba ujawnia się najczęściej między 10 a 40 rokiem życia. W ostatnich latach dotyka ona również osób starszych, najprawdopodobniej z powodu przyjmowanych przez nich leków – na depresję czy choroby serca.
Często pierwsze objawy choroby pojawiają się, gdy organizm jest osłabiony, przechodzi infekcję – grypę, ospę, itd. łuszczyca może się również objawiać po raz pierwszy przy okazji stanów zapalnych w organizmie.

Jak zachowuje się skóra osoby chorej na łuszczycę?

W normalnej skórze proces odnowy komórek trwa 26-28 dni. W tym czasie dochodzi do rozwoju, dojrzewania i obumierania skóry. W przypadku łuszczycy proces ten zostaje skrócony do 4 dni. Konsekwencje są łatwe do przewidzenia, stare komórki nie nadążają się złuszczać, a nowe dojrzewają za szybko.
Skóra na pierwszy rzut oka staje się grubsza, pokryta łuskami, czyli tak naprawdę warstwą martwych komórek. Jest podrażniona i swędzi.

Czy to łuszczyca?

By potwierdzić diagnozę, że mamy do czynienia z łuszczycą, lekarz może pobrać próbkę skóry ze zmienionych miejsc i obejrzeć ją pod mikroskopem, co daje pełny obraz sytuacji.

Można niemal ze 100% pewnością stwierdzić chorobę, jeśli dokładnie obejrzymy skórę. Zmiany nazywane łuszczycą pojawiają się na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. Próba ich zdrapania najczęściej kończy się krwawo, czyli pojawieniem się kropli krwi.

W 20-50% przypadków łuszczyca atakuje paznokcie. Choroba objawia się poprzez mało widoczne wgłębienia w płytce paznokciowej. Paznokcie są pożółkłe, łamliwe, delikatne.

W 5-6% przypadków łuszczyca atakuje również stawy, co znacznie pogarsza stan chorego.

Czy łuszczycą można się zarazić?

Łuszczyca nie jest chorobą, którą można się zarazić przez dotyk, używanie tych samych sztućców, kosmetyków, ręczników.
Nie musisz się obawiać podania ręki osobie chorej czy nawet spania z nią w jednym łóżku.

Jak leczyć łuszczycę?

W związku z tym, że za cel postawiłam sobie tutaj pisać o produktach, które znam, sięgnę po doświadczenia mojej babci. Wśród wielu produktów poleca ona następujące.

Anasor.E Psoriasis Spray – jest przeszczęśliwa, gdy otrzyma go przy okazji urodzin, imienin świąt. Nic dziwnego, produkt kosztuje ponad 100 złotych, jest jednak wydajny i starcza na długo. Według mojej babci działa cuda – skutecznie koi podrażnienia, silnie nawilża, odżywia i chroni skórę. Jest łatwy w aplikacji, ma bowiem formę sprayu.

anasor_e_psoriasis_spray

Na drugim miejscu w rankingu mojej kochanej babci (bez cienia ironii :)) znajduje się kojąco-natłuszczający krem do ciała Body-Ichtilium od Pharmaceris, krem poprawia stan skóry z łuszczycą, normalizuje odbudowę naskórka, zmniejsza świąd i podrażnienie. Kosztuje około 50 złotych. Jest jednak mniej wydajny niż propozycja powyżej i dostępny jest w formie kremu – trudniejszego w aplikacji.

kojaco-natluszczajacy-krem-do-ciala-body-ichtilium-glowne-300x595

Na trzecim miejscu babcia wymienia klasyczny Linomag, maść, którą otrzymamy w każdej aptece za kilka złotych. Skład nie jest powalający: wazelina i lanolina, jednak w kryzysowych sytuacjach może przynieść ulgę.

linomag-masc

A Wy co stosujecie na łuszczycę?

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *