Czy dzięki drożdżowemu odkryciu jest nadzieja na lekarstwo na łupież?

Naukowcy z Zakładu Mikrobiologii z PIG pod kierownictwem  prof MR Shivaprakash
poczynili kolejny ważny krok na drodze do skutecznego radzenia sobie z łupieżem. Zidentyfikowali typ drożdży rozwijających się na skórze tłustej i wywołujące łupież. Mają nadzieję, że w ten sposób uda się w końcu znaleźć lek na powracający łupież.

Jak powstaje łupież?

Łupież wywoływany jest przez drożdże należące do grupy Malessezia. Do tej pory udało się wyróżnić dwie podejrzane grupy: malessezia restricta i m . globosa – są one dobrze znane i to one stanowią najczęstszą przyczynę łupieżu. Jednak jak się okazuje, nie tylko one.

Udało się bowiem wyizolować nowy gatunek: arunalokei. I dzięki temu odkryciu i nazywaniu kolejnego szczepu drożdży, wzrosła szansa, że walka z łupieżem będzie prostsza.

Co powoduje silny łupież?

Nowo odkryty szczep grzybów, według naukowców, ma być odpowiedzialny za rozwój silnego, trudnego w leczeniu łupieżu.

Badanie, które pozwoliło go wyizolować, przeprowadzono na 200 osobach borykających się z łupieżem o różnym nasileniu i 100 osobach bez łupieżu z obszarów wiejskich i miejskich z Indii.

dandreneW celu oceny stanu skóry pobierano wymaz ze skóry głowy i fałd nosowych – okazało się, że w 14 ciężkich przypadkach łupieżu za zmiany na głowie odpowiadał właśnie gatunek arunalokei.

Badacze prowadzący testy podkreślają, że ich głównym celem jest stworzenie leku, który pozwoli walczyć z silnym łupieżem. Pozostaje nam czekać na dalsze postępy w pracy i efekty poszukiwania kolejnych substancji czynnych zwalczających nowo odkryte szczepy drożdży.

A Wy? Jak walczycie z łupieżem?

Mnie do tej pory nie zawiódł tylko jeden preparat. Więcej na ten temat.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *