Czy da się usunąć blizny potrądzikowe?

Po niechcianym trądziku mogą pozostać blizny lub przebarwienia. Nie są to zaczerwienia czy podrażnienia, które dla cery trądzikowej są typowe, a które znikają zazwyczaj dość szybko, bez trwałych, trudnych w usunięciu śladów. Przebarwienia najczęściej powstają na skutek wyciskania pryszczy i wystawiania skóry na działanie promieni UV, natomiast blizny są skutkiem dużych, zapalnych zmian.

Blizny potrądzikowe, czyli co?

Blizny potrądzikowe nazywane są również zanikowymi. Zmiany te są typowe nie tylko dla nastolatków, ale również dorosłych osób. Są one wynikiem zaburzenia w gojeniu się skóry w miejscu zmian trądzikowych. Ich wielkość i głębokość zależą od stopnia zaawansowania trądziku. W miejscu uszkodzenia powstaje cienka skóra, gołym okiem widać zagłębienie naskórka.

Blizny potrądzikowe to trwałe zmiany – ubytki w tkankach. Tym różnią się od przebarwień, że nie znikają same. Żeby je usunąć, trzeba się mocno nagimnastykować.

Jak wyglądają blizny potrądzikowe?

bliznyBlizny potrądzikowe nie znikają same, tak jak mniejsze przebarwienia. Są one zdecydowanie trudniejsze w usunięciu. Z ich powodu na skórze powstają mniejsze lub większe ubytki. Jeśli trądzik był niewielki, obserwujemy charakterystyczne dziurki. Jeśli krostki obejmowały głębsze warstwy skóry, nierówności na skórze będą zdecydowanie bardziej widoczne i stworzą tak zwaną „dziobatą twarz”.
Wszelkie wgłębienia na skórze spowodowane trądzikiem najlepiej są widoczne pod światło.

Jak zapobiegać bliznom po trądziku?

Co robić, żeby nie mieć blizn potrądzikowych? Przede wszystkim dbać o stan skóry, gdy zmiany się pojawią. Kluczowe jest systematyczne złuszczanie naskórka.
Najlepsza będzie dobrze zaplanowana kuracja kwasami lub retinoidami, które pozwolą spłycić blizny. Najgorsze co można zrobić to zignorować problem i pozostawić sobie usuwanie blizn na nieokreśloną przyszłość.

Poza tym warto dbać o skórę, by nie dopuszczać do powstawania stanów zapalnych. Należy odpowiednio oczyszczać twarz, a gdy skóra jest czerwona, działać na nią przeciwzapalnie.
Ponadto każdego dnia należy dbać o optymalne nawilżanie skóry. Lekkie kremy nawilżające to podstawa. Kosmetyki nie mogą obciążać i zapychać porów.

blizny 2

Wskazana może być urozmaicona dieta, bogata w witaminy, antyutleniacze i mikroelementy. Dobrze unikać dużej ilości cukru oraz pikantnych dań.

Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Niestety blizny potrądzikowe nie są łatwe w usunięciu.

U lekarza blizny potrądzikowe usuniemy laserem, stosując dermabrazję i silne peelingi chemiczne.

Można zadziałać na blizny również w domu, próbując domowych sposobów i dobrych kremów, jednak te zmniejszą widoczność blizn, nie usuną ich w 100%.

Polecam zabiegi kosmetyczne do samodzielnego użytku. Pozwalają one osiągnąć podobne efekty jak w gabinecie, ale w dowolnie wybranej chwili. Przetestowałam na razie Skinception Microderm Facial Exfoliator (cena około 150 złotych) – wart swojej ceny. Świetnie złuszcza, nadaje się dla skóry wrażliwej i skutecznie poprawia wygląd. Na uszkodzenia powierzchniowe – niezastąpiony. Większe zmiany jednak najlepiej leczyć u lekarza, czyli odsyłam do początku tego akapitu.

A co sprawdza/sprawdziło się u Was?

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *