Co na cienie i zmarszczki pod oczami?

Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna. Nic dziwnego – jest słabo nawilżona, cienka, jej średnia grubość to 0,5 mm, co przy przeciętnej grubości 2 mm na innych obszarach ciała stanowi znaczącą różnicę. A gdy dodamy jeszcze inną jej cechę – brak ochrony lipidowej i niemal nieobecność gruczołów łojowych – mamy niemal pełen obraz sytuacji.  Prawda jest taka, że skóra pod oczami starzeje się najszybciej. To właśnie w tym miejscu powstają również najczęściej cienie i opuchlizna, które delikatnie mówiąc – nie dodają nam, kobietom uroku. Wiem co piszę, bo cienie pod oczami, które często pojawiają się na mojej skórze ze zmęczenia sprawiają, że cała moja twarz wygląda na smutną i zmęczoną.

Dlatego łatwo się wysusza, jest podatna na uszkodzenia i powstanie odczynów alergicznych. Gdy obserwuje się słabe krążenie krwi i limfy, dochodzi do gromadzenia produktów przemiany materii i pod oczami powstają nieestetyczne worki.

Poza tym ze względu na pracę oczu i mimikę jest ciągle narażona na ruch, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Nigdzie indziej, jak właśnie pod oczami, widać wszelkie cienie i opuchliznę po nieprzespanej nocy.

Co zrobić, by skóra pod oczami nie starzała się zbyt szybko?

Skórę pod oczami trzeba w odpowiedni sposób pielęgnować, starania w tym zakresie mają sens, bo pozwalają zachować młodość i dobrą kondycję na dłużej.

Przede wszystkim każdego dnia należy zadbać o staranny demakijaż. To bardzo istotne, byś niezależnie od pory dnia, dokładnie usuwała zalegające na skórze kosmetyki. Nigdy, przenigdy nie kładź się z z makijażem lub po niepełnym demakijażu.

Na skórę pod oczami mają wpływ również inne czynniki:

  • nieprzespane noce,
  • intensywny tryb życia,
  • długie godziny spędzone przed monitorem komputera,
  • dym papierosowy,
  • dieta bogata w cukier, która sprawia, że dochodzi do rozpadu białek, co pośrednio przyczynia się do powstania zmarszczek.

Dieta na zmarszczki

Nasze menu ma niebanalny wpływ na nasz wygląd.

SONY DSC

Szczególnie niekorzystnie na skórę działa nadmiar cukru, który, jak wiadomo, mocno uzależnia. Nie jest prosto zrezygnować ze słodyczy, bo bardzo łatwo jest popaść w sidła, które trzymają nas mocniej niż w przypadku problemów z nikotyną – taką ocenę dają naukowcy zajmujący się tematem na co dzień.

Jednak można w pewnym stopniu uniknąć problemu – poprzez dbanie o odpowiednią ilość wody w menu, jak również błonnika – dostarczanego za pośrednictwem warzyw. Zarówno odwodnienie, choćby niewielkie, jak również zmniejszone spożycie zieleniny sprawiają, że nasza ochota na słodycze dramatycznie rośnie.

Im więcej zjemy rano błonnika, tym mamy później mniejszą ochotę na słodycze.

Poza tym istotna jest wspomniana woda – trzeba jej pić około 2 litry dziennie, pamiętając, że mocna herbata, kawa, czy ogólniej – kofeina działają odwadniająco.

Dlaczego to tak ważne? Każdego dnia tracimy wodę – pocąc się, oddychając, woda jest wydalana na bieżąco przez naszą skórę. Dlatego tak istotne jest, byśmy uzupełniali ją. W przeciwnym wypadku pojawia się spory apetyt, który jest mylony z pragnieniem. Jemy słodko i niezdrowo, co ma niekorzystny wpływ na delikatne struktury kolagenowe, nasza skóra starzeje się szybciej, gorzej wygląda.

Pielęgnuj delikatnie

Bardzo ważne jest, by skóry pod oczami niepotrzebnie „nie stresować – nie trzeć, nie dotykać za mocno podczas demakijażu. Jest ona na tyle delikatna, że powinniśmy się z nią się obchodzić jak z przysłowiowym jajkiem.

Codziennie masuj

Warto codziennie wykonywać jogę twarzy. Nie jest ona kłopotliwa, możesz nadymać policzki, wciągać je, ustawiać usta jak do pocałunku, gdy tylko znajdziesz na to wolną chwilę. Niech Twoja twarz pracuje.
A co ze skórą pod oczami? Tutaj korzystaj z opuszka palców (nie paznokci) i delikatnie dotykaj obszaru w okolicy oczu, ostrożnie naciągaj skórę, jakbyś prasowała zmarszczki. Masaż wykonuj od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego.

Domowe maseczki na skórę pod oczami

Dobrym sposobem na poprawę kondycji skóry pod oczami jest przygotowywanie domowych maseczek. Świetnie nadają się do tego celu owoce i warzywa – np. ogórek, torebka po herbacie. Świetne efekty daje również nałożenie papki ze startego jabłka.

Maseczka jest bardzo prosta, wystarczy ją położyć na powieki i kilka minut tak poleżeć, by zauważyć efekt od razu. Nie będzie on trwały, ale w wielu sytuacjach zadowalający.

Ochrona przeciwsłoneczna a skóra pod oczami

Gdybyśmy skutecznie chronili skórę przed działaniem zmarszczek, nie mielibyśmy ich aż do 50 roku życia. Tak twierdzą naukowcy.

Dzisiaj wiadomo, że warto nakładać na skórę kremy z filtrem UV, by oddalić w czasie chwilę powstania charakterystycznych załamań. Najlepszy będzie filtr 30.

Jak pielęgnować skórę pod oczami w zależności od wieku?

  • Przed trzydziestką wystarczy systematyczne nawilżanie,
  • Po trzydziestce zaleca się krem uelastyczniający,
  • Po trzydziestych piątych urodzinach dobrze sięgnąć po preparat odżywczy i przeciwzmarszczkowy,
  • Po czterdziestce wybierajmy kremy, które odbudowują skórę – z kwasem hialuronowym, omega 3, omega 6, ceramidami i witaminami.

A jakie kosmetyki warto zastosować na skórę pod oczami?

Wypróbowałam już wiele, ale jednym z najlepszych jest: Transformulas Eye Lihtening – recenzja w tym wpisie. Ten kosmetyk mogę Wam bez wyrzutu sumienia polecić.

SONY DSC

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *