Chorzy na łuszczycę z większym ryzykiem choroby nerek

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o trudnym do przewidzenia przebiegu. Najnowsze  doniesienia naukowców udowadniają, że jej występowanie może być znacznie poważniejsze niż się wydaje.

Według ostatnich badań opublikowanych 15 grudnia w  British Journal of Dermatology występowanie łuszczycy w umiarkowanym lub ciężkim wydaniu jest powiązane z większym ryzykiem pojawienia się chorób nerek u pacjenta, w tym pojawieniem się kłębuszkowego zapalenia nerek.

Ale do rzeczy. Konkrety.

psorgenBadaniu poddano 4344 pacjentów losowo wybranych z grupy 13 032 osób chorujących na łuszczycę w wieku od 18-90 lat. Pacjenci byli monitorowani przez pięć lat.

Naukowcy zauważyli jednoznaczny związek między zwiększeniem ryzyka wystąpienia chorób nerek u pacjentów z łuszczycą.

Ryzyko to zwiększa się wraz z nasileniem choroby. Ponadto pacjenci z łuszczycą i zapaleniem stawów wykazywali większe ryzyko w występowaniu chorób nerek niż pacjenci, u których chorowała „tylko” skóra.

Naukowcy zaznaczają, że u pacjentów, u których zmiany dotyczą większej powierzchni niż 3% ciała, wskazana jest regularna kontrola nerek w celu sprawdzenia, czy narządy te dobrze funkcjonują.

Łuszczyca znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nerek. W porównaniu do grupy kontrolnej ryzyko to zwiększa się aż dwukrotnie. Bez znaczenia pozostają w tym wypadku inne czynniki zwiększające ryzyko: wiek, płeć, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie.

Zależność między występowaniem łuszczycy i chorobami nerek została jednoznacznie potwierdzona. Jednak nie tylko, często łuszczyca współwystępuje też z innymi schorzeniami – cukrzycą, zespołem metabolicznym, chorobami układu krążenia. Pozornie mało „szkodliwa” dolegliwość skóry okazuje się, że znaczący wpływ na cały ustrój. Z tego powodu tak istotne jest jej systematyczne, skuteczne leczenie, na przykład preparatami najnowszej generacji, takimi na przykład jak Psorgen, który wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne – zmniejsza ogniska i zapobiega powstawaniu nowym.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *