Cellulit wodny nie istnieje?

Cellulit to defekt kosmetyczny, który łączy niemal wszystkie kobiety na świecie (u mężczyzn właściwie nie występuje). Według licznych statystyk pomarańczowa skórka ma być widoczna na skórze 85 % pań – czy to na udach, czy na pośladkach, brzuchu, ramionach. Dlatego uważany jest za problem cywilizacyjny.

celW większości przypadków wystarczy zmiana diety, większa ilość ruchu oraz stosowanie kremów o aktywnym składzie, ułatwiającym usuwanie toksyn oraz stymulujących przepływ krwi, by zmian się pozbyć.

Jednak podstawą do walki jest ocena, czy to,  z czym chcemy walczyć to na pewno, cellulit, czy może obrzęki. W przypadku tak zwanego cellulitu wodnego problemem jest bowiem nie sam cellulit, ale najczęściej woda zatrzymywana w organizmie.

Cellulit wodny, czyli co?

Cellulit wodny to tak naprawdę obrzęki, które powstają na skutek zgromadzenia wody w komórkach lub przestrzeni śródkomórkowej.  W tkankach gromadzi się nadmiar płynu surowiczego. Najczęściej ten problem pojawia się na udach, bo obrzęki jako skutek problemów z mikrokrążeniem właśnie w tej przestrzeni są największe.

Dysfunkcja jest obecna na poziomie komórek – dochodzi do zaburzenia krążenia krwi oraz zwiększonej przepuszczalności ścianek naczyń.

Często współistniejącym problemem są zaburzenia gospodarki elektrolitowej oraz zaburzenia pracy układu hormonalnego. Zazwyczaj tendencję do cellulitu dziedziczymy. Jeśli pomarańczową skórkę ma twoja mama, najpewniej Ty również go będziesz miała.

Jak zapobiegać obrzękom?

By uniknąć powstawania obrzęków, warto zadbać o:

  • zmniejszenie ilości soli w diecie,
  • wybieranie żywności nieprzetworzonej,
  • picie wody niskosodowej,
  • jedzenie dużej ilości warzyw i owoców,
  • aktywność fizyczna.

Jak usunąć cellulit wodny?

Warto oprócz tego, co powyżej, zadbać o wcieranie w skórę dobrego preparatu (np. CC Buttocks Lifting Gel), który wspomoże nasze staranie w usunięciu pomarańczowej skórki. Najlepszym momentem na to jest czas tuż po kąpieli, kiedy pory skóry są rozszerzone i cenne składniki z kremu mogą się dobrze wchłaniać.

Obrzęki, cellulit wodny a choroby

Jeśli obrzęki pojawiają się często, należy skonsultować się z internistą. Lekarz może zlecić sprawdzenie, czy przyczyną problemów nie są choroby: nerek, wątroby, tarczycy.

Warto również wziąć pod uwagę mniej „poważne” przyczyny, jak noszenie zbyt ciasnych butów, a także bardzo obcisłych ubrań, picie alkoholu, siedzący tryb życia. Przyczyną obrzęków mogą być także urazy, a nawet częste noszenie szpilek. Niestety zazwyczaj zmianom sprzyja przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych oraz nieregularne posiłki.

Obrzęki zwłaszcza w okolicy kostek, które nie mijają po odpoczynku z nogami podniesionymi, mogą sugerować problemy z sercem.

Obrzęki mogą mieć wiele przyczyn. Nie warto ich ignorować.

3 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *