Cellulit w rozumieniu lekarzy

Cellulit, według lekarzy, nie jest chorobą, ale defektem estetycznym, z którego powodu cierpi 80% kobiet. Walka z nim jest o tyle niezbędna, o ile wskazuje na nieprawidłowości odżywiania oraz zaniedbania w ruchu (które poza cellulitem w przyszłości mogą prowadzić do dużo groźniejszych chorób). Przeważnie jednak przyczyn powstawania cellulitu jest więcej. Najczęściej powodem pojawienia się pomarańczowej skórki jest nadmiar estrogenów w organizmie. Często również jest skutkiem przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli ich kilkakrotna zmiana, nadal będzie wywołała nieprawidłowości pod powierzchnią skóry, jedyną rozsądną decyzją jest zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Samo nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz obrzęk i zmiany w tkance podskórnej nie są szkodliwe. Nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry porównywana do skórki pomarańczy lub powierzchni materaca może wygląda nieestetycznie, ale nie jest groźna. Czasami pod skórą pojawiają się wyraźne guzki i zgrubienia, które o ile nie powodują bólu, nie wymagają ingerencji lekarza.
Cellulit może pojawiać się w wielu miejscach: na udach, biodrach, kolanach, pośladkach, ramionach, czy kolanach. W przypadku znaczących zmian na skórze, konieczna może stać się konsultacja z lekarzem dermatologiem. Zwłaszcza bowiem cellulit w zaawansowanej formie może doprowadzić do sytuacji, w której pozbycie się go będzie niemal niemożliwe.

Uwaga! Wizyty u lekarza wymaga jednak męski cellulit. Jeśli zmiany w postaci pomarańczowej skórki zaobserwują panowie, najpewniej oznaczają one problemy z wydzielaniem androgenów – hormonów płciowych, czego nie wolno bagatelizować. Taka zmiana w skórze może również występować przy okazji leczenia raka prostaty. Jednak o tym zazwyczaj powiadamia swojego pacjenta każdy lekarz prowadzący.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *